Znaczący spadek zasięgu ubóstwa. Pomaga program 500 plus

Z kraju

"Koniec 500 plus takiego jakie znacie". Szykują się zmiany w programieTVN24 BiS
wideo 2/5

Spada zasięg ubóstwa skrajnego i relatywnego. W zeszłym roku znaczący spadek odnotowano zwłaszcza wśród wielodzietnych rodzin - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Z danych GUS wynika, że w zeszłym roku odnotowano znaczący spadek zasięgu ubóstwa skrajnego oraz ubóstwa relatywnego.

Jak bardzo?

W 2016 r. w ubóstwie skrajnym żyło prawie 5 proc. osób (wobec niecałych 7 proc. w 2015 r.), a w ubóstwie relatywnym – nieco mniej niż 14 proc osób (wobec niecałych 16 proc. w 2015 r.). "Obserwowane w zeszłym roku ograniczenie rozmiarów ubóstwa skrajnego oraz relatywnego dotyczyło zdecydowanej większości analizowanych grup ludności, w tym wszystkich grup społeczno-ekonomicznych" - podaje GUS w komunikacie. Znaczący spadek zasięgu ubóstwa zaobserwowano zwłaszcza wśród takich grup, jak: rodziny wielodzietne (z 3 oraz 4 lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu), gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi, mieszkańcy wsi i miast poniżej 20 tys. mieszkańców oraz gospodarstwa domowe z głową gospodarstwa o niskim poziomie wykształcenia. Pomimo poprawy sytuacji, w 2016 r. grupy te wciąż należały do najbardziej zagrożonych biedą.

Stopa ubóstwa w Polsce w latach 2008-2016GUS

Jest lepiej

W 2016 r. zaobserwowano istotną poprawę sytuacji gospodarstw domowych z dziećmi do lat 18. Skutkiem tego był widoczny spadek zasięgu ubóstwa skrajnego wśród dzieci w wieku 0-17 lat (z 9 proc. w 2015 r. do nieco mniej niż 6 proc. w 2016 r.). Grupami ludności, w których w 2016 r. nie odnotowano zmniejszenia się zasięgu ubóstwa były gospodarstwa domowe bez dzieci na utrzymaniu, gospodarstwa z głową gospodarstwa posiadającą wykształcenie wyższe oraz mieszkańcy największych miast, o liczbie ludności co najmniej 500 tys., przy czym są to grupy o relatywnie niskiej stopie ubóstwa. Województwami o najwyższej stopie ubóstwa były woj. warmińsko-mazurskie i woj. podkarpackie oraz woj. lubelskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Programem 500 plus objęto do końca kwietnia br. blisko 4 mln dzieci, a do rodzin trafiło ponad 25 mld zł. Według resortu rodziny program znacząco zmniejszył ubóstwo wśród dzieci.

Efekt 500 plus?

Jak wynika z opublikowanego w grudniu szacunku polskiego oddziału Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu, 500 plus aż o 94 proc. zmniejsza skrajne ubóstwo wśród dzieci.

Minister rodziny występując w ubiegłym tygodniu (20 czerwca) w Sejmie podkreśliła, że ocena skutków wprowadzonego w kwietniu zeszłego roku programu Rodzina 500 plus jest jednoznacznie pozytywna i realizuje on trzy podstawowe założone cele: inwestycja w rodzinę, redukcja ubóstwa rodzin i wzrost dzietności.

- Dzięki programowi wiele rodzin w końcu poczuło się bezpiecznie, (...) wiele rodzin mówi, że dzięki programowi odzyskało godność - podkreślała wtedy Rafalska.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24