Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przewodnik dla polskich przedsiębiorców, który ma pomóc im w startowaniu w zamówieniach publicznych dla amerykańskiej armii. Wartość tego rynku wynosić ma około 200 milionów dolarów rocznie.
Jak tłumaczy ministerstwo, przeszkodą w podpisywaniu umów z armią amerykańską jest jednak nieznajomość know-how amerykańskich procedur przetargowych. "Przewodnik pt. 'Zostań dostawcą wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce' ma to zmienić" - informuje MRPiT.
"Szansa dla firm wszystkich branż"
Według ministerstwa, w ostatnich latach rola Polski jako jednego z głównych strategicznych filarów Sojuszu Północnoatlantyckiego wzrosła. W Polsce funkcjonuje 9 baz wojskowych, w których stacjonuje armia amerykańska oraz 5, w których stacjonują wojska państw – członków NATO, w tym także amerykańskie.
Bazy te stanowią pewien wydzielony obszar, zamieszkały przez setki osób potrzebujących stałych dostaw towarów i usług. Ponieważ pobyt wojsk amerykańskich finansowany jest ze środków publicznych USA, w bazach obowiązują amerykańskie przepisy dotyczące zamówień publicznych.
Zdaniem wiceszefa MRPIT prof. Roberta Tomanka, zarówno zamówienia armii amerykańskiej jak i szerzej, system zamówień organizacji międzynarodowych, są szansą na dostęp do pewnego partnera biznesowego, który swe działanie opiera na jakości, a nie tylko konkurencji cenowej.
- Zamówienia dla armii amerykańskiej w Polsce to szansa dla firm wszystkich branż od najmniejszych mikrofirm po dużych graczy. Dlatego chcieliśmy dać polskim firmom bardzo praktyczne wsparcie, które ułatwi im orientację w mechanizmach udzielania zamówień przez amerykańską armię w Polsce - zauważa Tomanek, cytowany w komunikacie MRPiT.
Wyjaśnił, że przewodnik to kompendium wiedzy dotyczącej rynku zamówień armii amerykańskiej, w którym przedsiębiorcy znajdą podane w przejrzysty i prosty sposób informacje nt. prawa zamówień publicznych USA, sposobu wyszukiwania ofert, omówienie ścieżki aplikacji itd..
Szkolenia
- W przyszłym roku przeprowadzimy kolejne działania, w tym szkolenia regionalne, które dostarczą polskim przedsiębiorcom know-how dotyczącego zamówień dla armii amerykańskiej - zapowiada wiceminister.
W ocenie Ronalda Farkasa, współautora przewodnika, prezesa firmy Poland-U.S. Operations, rosnąca obecność sił USA w Polsce to dobra okazja, by poznać możliwości, jakie daje amerykański system zamówień publicznych, a nawet zostać certyfikowanym dostawcą rządu USA.
- Chcemy wspierać i pomagać polskim przedsiębiorcom skutecznie uczestniczyć w amerykańskich przetargach w Polsce, a także w konsekwencji szerzej i globalnie - deklaruje Farkas.
Podkreślił, że ważne, aby się nie bać, zarejestrować i składać swoje oferty. Farkas poinformował, że bazy amerykańskie to szansa na dostawy towarów i usług w wielu dziedzinach - od usług budowlanych, do dostaw żywności czy usług związanych z codzienną obsługą mieszkańców.
- To także budowa kontaktów na przyszłość i otwarcie możliwości na obsługę wojsk USA na innych obszarach. Jak na razie, polskie firmy raczej są podwykonawcami, a nie głównymi kontrahentami. Należy to zmienić. Szansę mają firmy każdej wielkości - dodał.
Farkas uważa, że polskie firmy są konkurencyjne, a właściwe wsparcie pozwoli im w pełni wykorzystać szansę związaną z międzynarodowym rynkiem zamówień publicznych.
Przewodnik
Przewodnik ma siedem rozdziałów: Dlaczego warto startować w zamówieniach publicznych rządu USA?, Jakie jest prawo zamówień publicznych rządu USA?, Jakie podstawowe kroki trzeba wykonać, żeby zostać dostawcą armii USA? Gdzie szukać informacji o przetargach rządu USA?, Składanie oferty w amerykańskim systemie zamówień publicznych, Jakie dokumenty uzupełniające po ewentualnej wygranej mogą być potrzebne?, Wskazówki oraz rady dla przedsiębiorców.
Jak podaje resort, ministerstwo planuje w 2021 r. cykl wydarzeń poświęconych zamówieniom dla armii amerykańskiej i zamówieniom organizacji publicznych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock