"Rosjanie zniszczyli wszystko, powyrywane są nawet kable ze ścian"

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Lasy Państwowe wypowiedziały Rosjanom umowę dzierżawy nieruchomości nad Zalewem Zegrzyńskim
Lasy Państwowe wypowiedziały Rosjanom umowę dzierżawy nieruchomości nad Zalewem Zegrzyńskim"Fakty" TVN
wideo 2/2
"Fakty" TVNLasy Państwowe wypowiedziały Rosjanom umowę dzierżawy nieruchomości nad Zalewem Zegrzyńskim

Lasy Państwowe przejęły ośrodek dzierżawiony przez ambasadę rosyjską nad Zalewem Zegrzyńskim - powiadomił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał, że po inwentaryzacji i ocenie biegłych zaproponowane zostanie nowe zagospodarowania terenu.

- W środę funkcjonariusze straży leśnej LP przejęli i zabezpieczyli nieruchomość dzierżawioną przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Warszawie na terenie nadleśnictwa Jabłonna pod Warszawą - powiedział wiceminister Siarka na konferencji przed ośrodkiem w Skubiance.

Przypomniał, że w połowie kwietnia br. nadleśnictwo wypowiedziało ambasadzie umowę ze skutkiem natychmiastowym w związku z nieuiszczaniem czynszu. Dodał, że mimo wielokrotnych wezwań ambasada rosyjska nie wydała nieruchomości, dlatego - jak wskazał - "dzisiaj przystąpiliśmy do przejęcia tej nieruchomości". Dodał, że obecnie przeprowadzana jest inwentaryzacja i ocena techniczna. - Mam nadzieję, że po jej zakończeniu zaproponowane zostanie nowe zagospodarowanie terenu - wskazał.

Ośrodek zdewastowany

O przejęciu nieruchomości poinformował też rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski. "Ośrodek jest całkowicie zdewastowany. Rosjanie zniszczyli wszystko, powyrywane są nawet kable ze ścian" - napisał w mediach społecznościowych.

Dzierżawiony od lat 80. ubiegłego wieku teren to ok. 6 ha, na którym stoją dwa hotele, dwie wille oraz osiem domków letniskowych. W chwili przejęcia wszystkie obiekty znajdowały się w fatalnym stanie technicznym: powybijane okna, przegniłe podłogi, zapadające się dachy, zdewastowane urządzenia i meble.

"Strona rosyjska nie będzie miała powodów, by rościć sobie jakieś prawa"

Jak poinformował uczestniczący w konferencji p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica, obecnie "wszystkie prawne aspekty zostały już wyczerpane". Pytany o wartość nieruchomości, powiedział, że trudno to określić bez oceny biegłych.

- Myślę, że strona rosyjska nie będzie miała powodów, by rościć sobie jakieś prawa - wskazał. Zaznaczył, że powodem wypowiedzenia umowy, oprócz niezapłacenia dzierżawy, wynoszącej 12 tys. zł miesięcznie, "była również agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę".

Kubica dodał, że na tym terenie będzie prowadzona gospodarka leśna.

Atrakcyjne lokalizacje, za które nie płacą. Oto "rosyjskie wyspy" w Polsce >>> Zobacz reportaż magazynu "Czarno na białym"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Leśna/twitter

Pozostałe wiadomości