TVN24 Biznes | Z kraju

Zakupy w Poniedziałek Wielkanocny. Są wyjątki

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Profesor Flisiak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w okresie Wielkanocy
Profesor Flisiak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w okresie WielkanocyTVN24
wideo 2/4
TVN24Profesor Flisiak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w okresie Wielkanocy

W Poniedziałek Wielkanocny 5 kwietnia większe sklepy pozostają zamknięte. Ratunkiem w zrobieniu zakupów mogą być mniejsze placówki, które mogą być otwarte pod warunkiem, że za ladą stoją ich właściciele.

W Poniedziałek Wielkanocny obowiązują takie same zasady działalności handlowej, jak w niedziele objęte ograniczeniami handlu.

Ustawa z zakazem handlu w niedziele i święta obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu od momentu wprowadzenia przepisów nie dotyczy tych sklepów pod warunkiem, że sprzedaż w nich właściciel prowadzi "we własnym imieniu i na własny rachunek", czyli w praktyce - stanie za kasą.

"Franczyzobiorcy sklepów Żabka mogą więc skorzystać z dopuszczonej przez Ustawę możliwości prowadzenia w tych dniach sprzedaży osobiście. Decyzję o otwarciu sklepu podejmą sami franczyzobiorcy, a informacje o godzinach otwarcia będą dostępne w poszczególnych placówkach" - poinformowało biuro prasowe Żabka Polska.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku sklepów franczyzowych Carrefour Express. "W przypadku sklepów franczyzowych, właściciele sami ustalają dni i godziny, w których sklepy są otwarte. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o godzinach otwarcia, które będą dostępne w każdym ze sklepów" - wskazało biuro prasowe Carrefour.

Ponadto ograniczenia nie obwiązują m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach oraz na stacjach paliw.

Wtorek 6 kwietnia to normalny dzień pracy. Dlatego większe sklepy spożywcze, co do zasady, powinny być już otwarte w standardowych godzinach.

PAP/Maciej Zieliński

Koronawirus a sklepy

Należy pamiętać, że od soboty 27 marca w placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 w obiektach do 100 m2, a także 1 osoba na 20 m2 w obiektach powyżej 100 m2. Dla porównania dotychczasowe limity wynosiły: 1 osoba na 10 m2 – w obiektach do 100 m2 oraz 1 osoba na 15 m2 – w obiektach powyżej 100 m2.

W sklepach pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki. Ponadto osoby przebywające w takich obiektach są obowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości