"Po prostu jest to żałosne, że rząd nie zna wspólnotowego prawa"

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Katarzyna Duczkowska - Małysz: to są obietnice bez pokrycia, interwencja na rynku zbóż musi być uzgodniona z Komisją Europejską
Prof. Katarzyna Duczkowska - Małysz: to są obietnice bez pokrycia, interwencja na rynku zbóż musi być uzgodniona z Komisją EuropejskąTVN24
wideo 2/10
Prof. Katarzyna Duczkowska - Małysz: to są obietnice bez pokrycia, interwencja na rynku zbóż musi być uzgodniona z Komisją EuropejskąTVN24

Po prostu jest to żałosne, że rząd nie zna wspólnotowego prawa - powiedziała o obietnicy blokady wwozu zboża z Ukrainy prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z Politechniki Warszawskiej, była wiceminister rolnictwa, w "Faktach po Faktach". - Na to pracuje się miesiącami lekceważenia zjawiska, pomijania, politycznego rozgrywania, bo po cóż wysłaliśmy polskiego komisarza rolnictwa? By był blisko polskich spraw - skomentował były wicepremier Janusz Piechociński.

Gośćmi "Faktów po Faktach" byli prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z Politechniki Warszawskiej, była wiceminister rolnictwa, oraz Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki.

Obietnice PiS dla rolników

Podczas sobotniej konwencji PiS we wsi Łyse koło Ostrołęki politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili wiele propozycji dla rolników. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że przeprowadzony zostanie powszechny skup zboża, które zalega w silosach i magazynach, przy dopłacie - minimalna cena to co najmniej 1,4 tys. zł. Zapowiadano także możliwość budowy silosów bez pozwolenia.

Prof. Duczkowska-Małysz, pytana o te zapowiedzi, wskazała, że rząd postępuje wbrew prawu.

- Kwestia budowy należy do Polski, ale interwencja na rynku zbóż też nie jest dowolna, dlatego że zboża są objęte wspólną organizacją rynków rolnych i jest przewidziany tryb, komu, jaka pomoc i w jakich warunkach może być udzielona - wyjaśniła. - To nie jest do obejścia, to jest do uzgodnienia z Komisją Europejską, więc w każdym przypadku, jakikolwiek zamiar by nam nie przyszedł do głowy, interwencja musi być uzgodniona z Komisją, ale tu już są błędne założenia tej interwencji. (...) To nie jest po to, by obiecać w trybie politycznym, żeby zaspokoić czyjekolwiek potrzeby, tylko po to, by rozwiązać problem. Nigdy nie będzie można 1400 zł zapłacić - dodała profesor. Zauważyła przy tym, że UE zaproponowała pewne rozwiązania, ale rolnicy nie są z nich zadowoleni, bo uważają, że jest to za mało.

Zakaz importu ukraińskiego zboża

W sobotni wieczór weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski - m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw.

- To są obietnice prawdopodobnie bez pokrycia, ponieważ Polska jako członek Unii Europejskiej musi uzgodnić wszelkie decyzje, także te dotyczące pomocy, a na razie nic się wokół tego nie dzieje - powiedziała prof. Duczkowska-Małysz.

- Na to pracuje się miesiącami lekceważenia zjawiska, pomijania, politycznego rozgrywania, bo po cóż wysłaliśmy polskiego komisarza rolnictwa? By był blisko polskich spraw - komentował działania polskich władz były wicepremier Janusz Piechociński. Gość "Faktów po Faktach" przypomniał, że Janusz Wojciechowski, komisarz do spraw rolnictwa, "w lutym ostrzegał przed wprowadzeniem takiego rozwiązania, jak zablokowanie importu zboża z Ukrainy".

- W połowie zeszłego roku w wywiadzie sam Jarosław Kaczyński powiedział dla jednej z gazet pisowskich, że to zboże nie stanowi zagrożenia - zauważył Piechociński.

Przytoczył różnice w podejściu Polski i Słowacji do tematu. - Słowacja wskazała bowiem konkretne transporty, do których ma zastrzeżenia sanitarne i które wstrzymuje z tego powodu - mówił. - Od czego są służby? To jest zaniechanie - stwierdził Piechociński.

Rząd nie zna unijnego prawa

- Logistyczne problemy to jedno, ale my jako kraj członkowski nie mieliśmy prawa zamknąć jednostronnie granicy. Po prostu jest to żałosne, że rząd nie zna wspólnotowego prawa, gdy w przyszłym roku będziemy 20-lecie członkostwa obchodzili - wskazała prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz, mówiąc o problemie.

- To, co się wydarzyło w ciągu ostatniego roku, będzie rzutowało na wysokość produkcji polskiego rolnictwa w ciągu 5-10 najbliższych lat - powiedział Piechociński. Zaznaczył, że zgadza się w tej kwestii z rolnikami.

Ukraińskie zboże a inflacja

Profesor Duczkowska-Małysz podkreśliła, że problem zboża z Ukrainy w ogóle nie stanął na sejmowej komisji rolnictwa. Z kolei zdaniem byłego premiera "można powiedzieć, że wpuszczamy to zboże, by obniżyć tempo wzrostu inflacji". Wskazał, że jesteśmy jednym z trzech krajów na świecie, gdzie przy spadku cen zboża na rynku światowym ceny żywności skoczyły znowu rok do roku o ponad 20 proc.

Prof. Duczkowska-Małysz zgodziła się z byłym wicepremierem. - Udział wydatków na żywność wzrasta i będzie sięgał w budżetach domowych średnio około 30 procent. To znaczy, że w tych biedniejszych rodzinach jest to 50 procent albo ponad. Jak się do tego jeszcze dołoży tak zwane niezbędne wydatki związane z mieszkaniem, to po prostu przytłaczająca część polskich rodzin" będzie miała poważny problem - podkreśliła.

Ukraina w Unii Europejskiej

Prof. Duczkowska-Małysz zwróciła także uwagę na to, że "jeszcze inne decyzje powinny być już z tyłu głowy". Nie tylko, jak reagować na kryzys tu i teraz.

- Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej, my jesteśmy wszyscy za tym. Jeżeli ta granica zostanie odblokowana, to bez zgód nijakich wszystko przejdzie: zboża, mięso, żywność, meble i kapitał, bo Ukraina się znajdzie na jednolitym rynku. Teraz źle orientując politykę rolną, nie popierając przez instrumenty gospodarstw najlepszych, rozwojowych, zdolnych do konkurencji, własnymi rynkami wysadzimy te gospodarstwa z rynku. Bo jak będzie tak jak jest do tej pory, to takie sytuacje się będą powtarzać - wskazała.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP