"Po prostu jest to żałosne, że rząd nie zna wspólnotowego prawa"

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Katarzyna Duczkowska - Małysz: to są obietnice bez pokrycia, interwencja na rynku zbóż musi być uzgodniona z Komisją Europejską
Prof. Katarzyna Duczkowska - Małysz: to są obietnice bez pokrycia, interwencja na rynku zbóż musi być uzgodniona z Komisją EuropejskąTVN24
wideo 2/10
Prof. Katarzyna Duczkowska - Małysz: to są obietnice bez pokrycia, interwencja na rynku zbóż musi być uzgodniona z Komisją EuropejskąTVN24

Po prostu jest to żałosne, że rząd nie zna wspólnotowego prawa - powiedziała o obietnicy blokady wwozu zboża z Ukrainy prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z Politechniki Warszawskiej, była wiceminister rolnictwa, w "Faktach po Faktach". - Na to pracuje się miesiącami lekceważenia zjawiska, pomijania, politycznego rozgrywania, bo po cóż wysłaliśmy polskiego komisarza rolnictwa? By był blisko polskich spraw - skomentował były wicepremier Janusz Piechociński.

Gośćmi "Faktów po Faktach" byli prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz z Politechniki Warszawskiej, była wiceminister rolnictwa, oraz Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki.

Obietnice PiS dla rolników

Podczas sobotniej konwencji PiS we wsi Łyse koło Ostrołęki politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili wiele propozycji dla rolników. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że przeprowadzony zostanie powszechny skup zboża, które zalega w silosach i magazynach, przy dopłacie - minimalna cena to co najmniej 1,4 tys. zł. Zapowiadano także możliwość budowy silosów bez pozwolenia.

Prof. Duczkowska-Małysz, pytana o te zapowiedzi, wskazała, że rząd postępuje wbrew prawu.

- Kwestia budowy należy do Polski, ale interwencja na rynku zbóż też nie jest dowolna, dlatego że zboża są objęte wspólną organizacją rynków rolnych i jest przewidziany tryb, komu, jaka pomoc i w jakich warunkach może być udzielona - wyjaśniła. - To nie jest do obejścia, to jest do uzgodnienia z Komisją Europejską, więc w każdym przypadku, jakikolwiek zamiar by nam nie przyszedł do głowy, interwencja musi być uzgodniona z Komisją, ale tu już są błędne założenia tej interwencji. (...) To nie jest po to, by obiecać w trybie politycznym, żeby zaspokoić czyjekolwiek potrzeby, tylko po to, by rozwiązać problem. Nigdy nie będzie można 1400 zł zapłacić - dodała profesor. Zauważyła przy tym, że UE zaproponowała pewne rozwiązania, ale rolnicy nie są z nich zadowoleni, bo uważają, że jest to za mało.

Zakaz importu ukraińskiego zboża

W sobotni wieczór weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski - m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw.

- To są obietnice prawdopodobnie bez pokrycia, ponieważ Polska jako członek Unii Europejskiej musi uzgodnić wszelkie decyzje, także te dotyczące pomocy, a na razie nic się wokół tego nie dzieje - powiedziała prof. Duczkowska-Małysz.

- Na to pracuje się miesiącami lekceważenia zjawiska, pomijania, politycznego rozgrywania, bo po cóż wysłaliśmy polskiego komisarza rolnictwa? By był blisko polskich spraw - komentował działania polskich władz były wicepremier Janusz Piechociński. Gość "Faktów po Faktach" przypomniał, że Janusz Wojciechowski, komisarz do spraw rolnictwa, "w lutym ostrzegał przed wprowadzeniem takiego rozwiązania, jak zablokowanie importu zboża z Ukrainy".

- W połowie zeszłego roku w wywiadzie sam Jarosław Kaczyński powiedział dla jednej z gazet pisowskich, że to zboże nie stanowi zagrożenia - zauważył Piechociński.

Przytoczył różnice w podejściu Polski i Słowacji do tematu. - Słowacja wskazała bowiem konkretne transporty, do których ma zastrzeżenia sanitarne i które wstrzymuje z tego powodu - mówił. - Od czego są służby? To jest zaniechanie - stwierdził Piechociński.

Rząd nie zna unijnego prawa

- Logistyczne problemy to jedno, ale my jako kraj członkowski nie mieliśmy prawa zamknąć jednostronnie granicy. Po prostu jest to żałosne, że rząd nie zna wspólnotowego prawa, gdy w przyszłym roku będziemy 20-lecie członkostwa obchodzili - wskazała prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz, mówiąc o problemie.

- To, co się wydarzyło w ciągu ostatniego roku, będzie rzutowało na wysokość produkcji polskiego rolnictwa w ciągu 5-10 najbliższych lat - powiedział Piechociński. Zaznaczył, że zgadza się w tej kwestii z rolnikami.

Ukraińskie zboże a inflacja

Profesor Duczkowska-Małysz podkreśliła, że problem zboża z Ukrainy w ogóle nie stanął na sejmowej komisji rolnictwa. Z kolei zdaniem byłego premiera "można powiedzieć, że wpuszczamy to zboże, by obniżyć tempo wzrostu inflacji". Wskazał, że jesteśmy jednym z trzech krajów na świecie, gdzie przy spadku cen zboża na rynku światowym ceny żywności skoczyły znowu rok do roku o ponad 20 proc.

Prof. Duczkowska-Małysz zgodziła się z byłym wicepremierem. - Udział wydatków na żywność wzrasta i będzie sięgał w budżetach domowych średnio około 30 procent. To znaczy, że w tych biedniejszych rodzinach jest to 50 procent albo ponad. Jak się do tego jeszcze dołoży tak zwane niezbędne wydatki związane z mieszkaniem, to po prostu przytłaczająca część polskich rodzin" będzie miała poważny problem - podkreśliła.

Ukraina w Unii Europejskiej

Prof. Duczkowska-Małysz zwróciła także uwagę na to, że "jeszcze inne decyzje powinny być już z tyłu głowy". Nie tylko, jak reagować na kryzys tu i teraz.

- Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej, my jesteśmy wszyscy za tym. Jeżeli ta granica zostanie odblokowana, to bez zgód nijakich wszystko przejdzie: zboża, mięso, żywność, meble i kapitał, bo Ukraina się znajdzie na jednolitym rynku. Teraz źle orientując politykę rolną, nie popierając przez instrumenty gospodarstw najlepszych, rozwojowych, zdolnych do konkurencji, własnymi rynkami wysadzimy te gospodarstwa z rynku. Bo jak będzie tak jak jest do tej pory, to takie sytuacje się będą powtarzać - wskazała.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP