Biznes ucieknie z Polski? "Inwestorzy martwią się o kierunek polityczny"

Zagraniczne media o Polsce

Mimo, że zagraniczni inwestorzy nie są bezpośrednio zainteresowani polityką, to jednak z uwagą przyglądają się temu, jak wpływa ona na gospodarkę i atrakcyjność inwestycyjną Polski - twierdzi brytyjski "Financial Times". Tymczasem, niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że mimo napięć politycznych, stosunki gospodarcze między Polską a Niemcami pozostają silniejsze niż kiedykolwiek.

"Financial Times" pisze we wtorek rano o polskiej gospodarce i rosnących obawach inwestorów w związku z polityką rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Obniżka ratingu

Jak pisze brytyjski dziennik "Financial Times", rządząca partia po wygranych w październiku wyborach zaskoczyła inwestorów i analityków. Ci byli przyzwyczajeni do stabilności - w szóstej co do wielkości gospodarce Unii Europejskiej. Zaniepokojenie wzbudził kierunek przyjęty przez rząd. Autorzy podkreślają, że Polska była postrzegana, jako kluczowy przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej.

"Ultrakonserwatywna, populistyczna, eurosceptyczna oraz nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość poświęciła początek kadencji, by dysponując pierwszą w historii większością parlamentarną przeforsować reformy polityczne, gospodarcze i społeczne. W efekcie, których zagraniczni inwestorzy mają powody do zmartwień" - czytamy.

- Jedną z wielkich zalet prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce było to, że można było polegać na stabilnym i przewidywalnym krajobrazie politycznym, który był probiznesowy - podkreśla w rozmowie z gazetą Ben Habib, dyrektor w First Property Poland, które zainwestowało 300 mln dolarów na polskim rynku nieruchomości. - To ciekawe, że przez kryzys kredytowy, Polska utrzymała rating na poziomie A-, a w ciągu dwóch miesięcy nowy rząd doprowadził do jego obniżki - dodaje.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła bowiem w styczniu długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB+" z "A-". Co było najpoważniejszą zmianą nastrojów wobec Polski od październikowych wyborów.

Niepokój w regionie

Zaniepokojenie inwestorów budzą po pierwsze działania rządu zmierzające do pełnej kontroli państwowych mediów oraz zmiany systemu sądowego. To doprowadziło do oskarżeń o podważenie zasad demokracji i praworządności w Polsce.

Zdaniem autorów artykułu, dzisiaj inwestorzy muszą uwzględnić ryzyko polityczne w swoich planach dokładniej niż dotychczas.

To jednak nie jedyne zmiany, które budzą obawy inwestorów. Po drugie są to zmiany w podatkach. Od marca wprowadzono podatek bankowy, a rząd prowadzi również zaawansowane prace nad podatkiem handlowym. Co zwiększa koszty działalności i zmusza do zadawania pytań o przyszłość inwestycji w polskim handlu detalicznym.

- Mimo, że międzynarodowe fundusze nie są bezpośrednio zainteresowane polityką, to są jednak zainteresowane jej wpływem na gospodarkę kraju i atrakcyjność inwestycyjną - zauważa Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający w firmie Jones Lang LaSalle. Choć jak podkreśla, "inwestorzy nie wycofają się z Polski, to nie można wykluczyć ostrożniejszego podejścia i zmian w strategiach inwestycyjnych".

A że to obawy uzasadnione pokazuje sytuacja w regionie. Na Węgrzech kontrowersyjna polityka rządu Viktora Orbana doprowadziła do tego, że biznes zagraniczny kieruje się bardzo ostrożnym podejściem co do inwestycji w tym kraju. Ukraina z kolei cierpi z powodu obaw o stabilność polityczną. A zaniepokojenie budzi również Słowacja ze względu na wejście do tamtejszego parlamentu faszystów.

Zostaną w Polsce

Deweloperzy, zarządzający funduszami, agenci nieruchomości w Polsce wskazują na przykłady banków, które podnoszą koszty kapitału w następstwie wprowadzonego wraz z początkiem marca podatku bankowego, który ma pomóc w wypłacie blisko 5 mld dolarów zasiłków w ramach programu Rodzina 500 plus.

Mimo, że nowy podatek od handlu mogłyby stłumić popyt na projekty detaliczne na dużą skalę i wzbudził obawy inwestorów, to większość deweloperów twierdzi, że nie ma planów wycofania się z Polski. Niektórzy wskazują bowiem, że posunięcia rządu w celu zwiększenia korzyści społecznych i zmniejszenia podatków dla najbiedniejszych obywateli, spowoduje, że wzrośnie konsumpcja. Co pomoże krajowej gospodarce.

Jednocześnie, podejście rządu Beaty Szydło wobec kapitału zagranicznego jest porównywane do polityki premiera Orbana. Niektórzy członkowie polskiego rządu wezwali nawet zagranicznych inwestorów do rezygnacji z "przywilejów", a zamiast tego chcą większych zachęt i korzyści dla lokalnych przedsiębiorców.

Ogromne znaczenie

Według JLL, zagraniczni inwestorzy zainwestowali na polskim rynku nieruchomości 4,1 mld euro w 2015 roku. Był to najwyższy poziom od 2006 roku.

Rynek w Polsce stanowił prawie połowę sumy zainwestowanej w nieruchomości w całej Europie Środkowo-Wschodniej w ubiegłym roku, podkreślając jego znaczenie dla regionu.

- Mam nadzieję, że są rozsądne głosy wewnątrz rządu, które odradziłyby więcej działań mogących zaburzyć międzynarodową społeczność finansową - podkreśla Habib.

Rekordowy bilans handlowy

Tymczasem, wtorkowy "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że mimo napięć politycznych, stosunki gospodarcze między Polską a Niemcami pozostają silniejsze niż kiedykolwiek. Polski eksport do Niemiec wzrósł w 2015 roku o 11,2 proc. do 48,5 mld euro, a import z tego kraju o 7,8 proc. do 40 mld euro. Bilateralne obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 88,5 mld euro.

W rezultacie, w 2015 roku Polska stała się siódmym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec, zwiększając o jedną pozycję w porównaniu do roku wcześniej, co podkreślał w poniedziałek w stolicy Niemiec Jacek Robak, szef wydziału promocji handlu i inwestycji polskiego ministerstwa gospodarki w Berlinie (WPHI).

Sytuacja ta nie zmieniła się przez 25 lat.

Z 38 mln obywateli, Polska jest zdecydowanie największym państwem członkowskim Unii Europejskiej w Europie Środkowej i Wschodniej. Jak podkreśla "FAZ", zaczynając z poziomu "kłopotliwego dziecka", w ostatnich latach kraj nad Wisłą urósł do ekonomicznej siły napędowej w regionie.

W tym roku spodziewany jest wzrost PKB wynoszący blisko 4 proc. Co zdaniem niemieckiej gazety jest efektem hojnej pomocy finansowej z Brukseli wraz z bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi.

Atrakcyjni dla inwestorów

Jak wynika z najnowszych badań Niemiecko-Polskiej Izby Handlowej, Polska utrzymała status najatrakcyjniejszego w regionie państwa dla inwestorów. Choć jak podkreślono coraz wyraźniej dostrzegalna jest zmiana kursu politycznego, która wzmacnia niepewność.

W badaniu atrakcyjności inwestycji przeprowadzonym na początku roku wśród przedsiębiorców z krajów zachodnich, Polska uzyskała 4,8 punktów (na 6 możliwych), utrzymując przewagę nad Czechami, które znalazły się na drugim miejscu (4,4 pkt.). Na ostatnim miejscu podium znalazła się Słowacja (4,3 pkt.), a tuż za nią Estonia (4,2 pkt.).

Prawie 50 proc. odpowiedzi pochodziło od inwestorów z Niemiec.

Rosnące obawy

Co wpłynęło na tak dobrą ocenę Polski? Jak wynika z badania, różnica polega na zwiększonej dyscyplinie płatniczej wśród polskich partnerów biznesowych. Inwestorzy dostrzegają również znaczną poprawę w zakresie administracji publicznej, infrastruktury i bezpieczeństwa prawnego, które stanowiły problem w przeszłości.

Z drugiej strony, inwestorzy są zaniepokojeni rosnącymi kosztami pracy i coraz bardziej utrudnionym dostępem do wykwalifikowanej siły roboczej. Dodatkowo, swoje ślady pozostawiają zmiany polityczne. Respondenci wskazali bowiem na zmniejszającą się o stabilność polityczną, społeczną oraz przewidywalność polityki gospodarczej.

Zagraniczni inwestorzy sceptycznie spoglądają na wprowadzony w marcu podatek bankowy. Ich obawy budzi także perspektywa wprowadzenia prezydenckiej tzw. ustawy frankowej. "FAZ" powołuje się w swoim artykule na obawy Komisji Nadzoru Finansowego, która ostrzega przed możliwym bankructwem sześciu banków.

Sławomir Majman o inwestycjach zagranicznych w Polsce (30.12.2015):

Sławomir Majman o inwestycjach zagranicznych w Polsce.
Sławomir Majman o inwestycjach zagranicznych w Polsce.

Autor: mb/gry / Źródło: The Financial Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Raporty:
Pozostałe wiadomości

One Big Beautiful Bill Act ("jedna wielka piękna ustawa"), łączący obiecane przez Donalda Trumpa cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów została we wtorek przyjęta przez amerykański Senat. "To świetna ustawa. Jest tam coś dla każdego" - chwalił we wtorek projekt Trump. Projekt ma podwyższyć dług USA o blisko 4 biliony dolarów.

"Wielka piękna ustawa" przyjęta. Flagowy projekt Trumpa coraz bliżej

"Wielka piękna ustawa" przyjęta. Flagowy projekt Trumpa coraz bliżej

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat dotyczący kilkunastu partii piwa. Są one wycofywane z obrotu. Powód? Możliwość wystąpienia wtórnej fermentacji, a następnie wybuchu butelki.

Wybuchowe piwo. Wycofano kilkanaście partii

Wybuchowe piwo. Wycofano kilkanaście partii

Źródło:
tvn24.pl

Firmy finansowe będą musiały udostępnić swoim klientom elektroniczny kanał składania reklamacji. Tak wynika z projektu ustawy, który przyjął dziś rząd.

Rewolucja w składaniu reklamacji. Decyzja rządu

Rewolucja w składaniu reklamacji. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Od 1 lipca w Singapurze obowiązują przepisy, które pozwalają policji na przejęcie kontroli nad czyimś kontem i zablokowanie przelewów, jeśli podejrzewają, że osoba ta padła ofiarą oszustów. Jak zauważa BBC, Singapur ma poważne problemy z oszustwami, tylko w zeszłym roku straty nimi spowodowane osiągnęły rekordowy poziom 860 milionów dolarów.

Policja może przejąć konto bankowe i zablokować przelewy

Policja może przejąć konto bankowe i zablokować przelewy

Źródło:
BBC

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zyska nowe uprawnienia i kompetencje - wynika z projektu, który trafił we wtorek do Rządowego Centrum Legislacyjnego. Będzie on mógł reprezentować nie tylko małych i średnich przedsiębiorców, ale także dużych i rolników. Zaproponowano też zmianę nazwy na Rzecznika Praw Przedsiębiorców.

Nie tylko dla "małych" i "średnich". Nowe uprawnienia dla Rzecznika Przedsiębiorców

Nie tylko dla "małych" i "średnich". Nowe uprawnienia dla Rzecznika Przedsiębiorców

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot ponownie nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 1 lipca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot jest jeszcze większa

Ogromna kumulacja w Eurojackpot jest jeszcze większa

Źródło:
tvn24.pl

Ceny za tygodniowy pobyt dla dwóch osób w hotelu przy plaży na Wyspach Kanaryjskich zaczynają się już od 2119 złotych. Tymczasem w Ustce ceny hoteli są nawet o 1400 złotych wyższe, i to bez gwarancji lokalizacji tuż przy morzu - wynika z wyliczeń przygotowanych przez Rankomat.pl.

Tydzień urlopu w Polsce i za granicą. Gdzie jest taniej?

Tydzień urlopu w Polsce i za granicą. Gdzie jest taniej?

Źródło:
tvn24.pl

Angielska Premier League i Microsoft we wtorek ogłosiły pięcioletnie partnerstwo, w ramach którego informatyczny gigant wdroży swoją sztuczną inteligencję Copilot na cyfrowych platformach ligi, aby zapewnić szybki dostęp do faktów i statystyk dotyczących meczów - donosi Reuters.

Premier League i Microsoft nawiązują współpracę. Skorzystają kibice i widzowie

Premier League i Microsoft nawiązują współpracę. Skorzystają kibice i widzowie

Źródło:
Reuters

Pasażerowie wycieczkowców płynących na wyspy Mykonos i Santorini muszą od wtorku uiścić dodatkową opłatę w wysokości 20 euro - poinformowało ministerstwo finansów Grecji. Nowe przepisy, które będą obowiązywać do 30 września, mają zmniejszyć ruch turystyczny, który latem wystawia na próbę miejscową infrastrukturę.

Od wtorku dodatkowa opłata dla turystów

Od wtorku dodatkowa opłata dla turystów

Źródło:
PAP

Możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty, śledzenie statusu jego przygotowań, unieważnienie tego dokumentu czy zgłoszenie utraty lub uszkodzenia paszportu - to nowe funkcje, które zostały dodane do rządowej aplikacji mObywatel.

Nowe usługi w rządowej aplikacji. "Pomagają oszczędzać czas"

Nowe usługi w rządowej aplikacji. "Pomagają oszczędzać czas"

Źródło:
PAP

W Rumunii spłonął budynek centrum dystrybucyjnego, wynajmowany przez polską spółkę LPP. Firma poinformowała, że w wyniku pożaru uległ zniszczeniu towar o wartości około 300 milionów złotych, a także sprzęt o orientacyjnej wartości 100 milionów złotych.

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Pożar magazynu polskiego giganta. Straty liczone w milionach

Źródło:
PAP/profit.ro

Ceny gazu w dół o niemal 15 procent. Ma to związek z wejściem w życie 1 lipca nowej taryfy. Obniżka zostanie zastosowana automatycznie - przekazała w komunikacie spółka PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen. Według koncernu nowe ceny to nawet tysiąc złotych oszczędności rocznie w przypadku domów ogrzewanych gazem.

Nowa taryfa wchodzi w życie. Zmiany dla klientów

Nowa taryfa wchodzi w życie. Zmiany dla klientów

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI w czerwcu 2025 roku wyniósł 44,8 punktu - przekazał S&P Global. To największe pogorszenie warunków w polskim przemyśle od października 2023 roku. Zdaniem analityków to "katastrofalny odczyt".

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

"Katastrofalny odczyt". Nieoczekiwane dane

Źródło:
PAP

Donald Trump zasugerował, by Departament Wydajności Państwa (DOGE) przyjrzał się dotacjom przyznawanym firmom miliardera Elona Muska. Według prezydenta USA mogłoby to przynieść rządowi federalnemu znaczne oszczędności.

Donald Trump uderza w Elona Muska: nasz kraj zaoszczędziłby fortunę

Donald Trump uderza w Elona Muska: nasz kraj zaoszczędziłby fortunę

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące chochli sprzedawanej w sieci sklepów Kaufland. Stwierdzono bowiem przenikanie substancji chemicznych z tego produktu do żywności. Jak wyjaśniono, mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Popularna sieć wycofuje produkt ze sprzedaży. "Zagrożenie dla zdrowia ludzkiego"

Popularna sieć wycofuje produkt ze sprzedaży. "Zagrożenie dla zdrowia ludzkiego"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk skrytykował projekt ustawy budżetowej Donalda Trumpa, nazywając ją "ustawą o niewolnictwie długu". Miliarder dodał, że w przypadku jej przegłosowania utworzy nowe ugrupowanie - Partię Ameryki.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa i zapowiada nową partię

Źródło:
PAP

Nie milkną komentarze na temat pierwszego połączenia kolejowego z Warszawy do Rijeki. Internauci krytykują zbyt małą ich zdaniem liczbę pasażerów, którzy pojechali do Chorwacji w ostatni piątek. PKP Intercity tłumaczy, że liczba ta jest zgodna z zakładaną. Dziś nad Adriatyk jadą kolejni pasażerowie.

Pierwszy pociąg do Chorwacji. Ile osób jechało? Fala komentarzy w sieci

Pierwszy pociąg do Chorwacji. Ile osób jechało? Fala komentarzy w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Europejskie giełdy notują rekordowe wzrosty, a euro umacnia się najszybciej w historii. Przyczyną jest nieprzewidywalna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa, która skłania inwestorów do przenoszenia kapitału na Stary Kontynent - podaje "Puls Biznesu".

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Wycofują się przez Donalda Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Źródło:
PAP

We wtorek startuje dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Eksperci przewidują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian z powodu niepewnej sytuacji gospodarczej. Obniżek można oczekiwać najwcześniej we wrześniu 2025 roku.

Stopy procentowe. Rada podejmie decyzję

Stopy procentowe. Rada podejmie decyzję

Źródło:
PAP

Od debiutu narzędzi AI (sztucznej inteligencji) takich jak ChatGPT o jedną trzecią spadła liczba ogłoszeń o pracę dla początkujących pracowników w Wielkiej Brytanii - podał "The Telegraph".

Sztuczna inteligencja zastępuje ludzką. Drastyczny spadek

Sztuczna inteligencja zastępuje ludzką. Drastyczny spadek

Źródło:
PAP

Opłata mocowa od 1 lipca ponownie pojawi się na naszych rachunkach za prąd. To dlatego, że wygasły przepisy, które zawiesiły jej funkcjonowanie. Opłata wynosi od 2,86 do 16,01 złotego netto miesięcznie w zależności od zużycia prądu.

Na rachunki wraca dodatkowa opłata

Na rachunki wraca dodatkowa opłata

Źródło:
PAP

Od wtorku 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci. Dodatek w wysokości 300 złotych przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat.

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Można już składać wnioski

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął pierwsze wypłaty renty wdowiej. We wtorek dodatkowe pieniądze otrzyma 86 tysięcy wdów i wdowców – poinformował dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w ZUS Bartosz Gaca. Dodał, że średnia kwota renty wdowiej wyniesie około 350 złotych. Wynikająca z przepisów kwota maksymalna to nieco ponad 5,6 tysiąca złotych.

Ruszyły wypłaty nowego świadczenia. Tyle wynosi przeciętnie

Ruszyły wypłaty nowego świadczenia. Tyle wynosi przeciętnie

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda zgromadził oszczędności w wysokości około 150 tysięcy złotych, około 400 euro i około 1500 dolarów amerykańskich - wynika z oświadczenia majątkowego opublikowanego przez Sąd Najwyższy. Prezydent posiada też lokal mieszkalny oraz działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych.

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Źródło:
PAP

W wakacje za granicą łatwo natknąć się na produkty z Polski. Na sklepowych półkach znajdziemy między innymi polskie jabłka, piwo czy lody - informuje "Rzeczpospolita".

Hity eksportowe z Polski

Hity eksportowe z Polski

Źródło:
PAP

We wtorek Unia Europejska podniesie cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Ograniczy to olbrzymie zyski Kremla, ale nie spowoduje to, że od razu rosyjskie i białoruskie nawozy znikną z rynku, na to trzeba będzie poczekać - uważa ekspert Tomasz Włostowski.

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Źródło:
PAP

Donald Trump zareklamował w internecie perfumy "Zwycięstwo 45-47" (po angielsku "Victory 45-47"). Prezydent USA zarabia miliony dolarów rocznie na opłatach licencyjnych za wykorzystywanie swojej marki.

Donald Trump reklamuje perfumy

Donald Trump reklamuje perfumy

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu ściółkowego. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj

Salmonella w partii jaj

Źródło:
PAP, tvn24.pl