"Zachodniopomorskie Małe Skarby" to projekt, który pozwala uzyskać aż 95% dofinansowania na opiekę nad dzieckiem

Z kraju

Aktywizacja społeczno-zawodowa

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Tuż po siedemnastej mama 16-miesięcznego Maćka bierze syna na ręce i z uśmiechem wchodzi do pokoju, gdzie czekają już rozłożone na podłodze zabawki. Maciek rzuca piłkę i chwyta duże puzzle. Chłopiec właśnie wrócił ze żłobka, jego mama z pracy. To nowa dla nich sytuacja, bo jeszcze niedawno pani Joanna i jej synek spędzali całe dnie razem.

Po zakończonym urlopie macierzyńskim chciała wrócić do pracy, ale po krótkiej analizie kosztów, którą przeprowadzili z mężem, pojawiły się pewne obawy. - W publicznych żłobkach nie mieliśmy szans na miejsce. Musimy korzystać ze żłobka prywatnego. Koszty, jak wiadomo, są dość spore - wyjaśnia Joanna Kachniarz, mama małego Maćka. - To znaczna część mojej pensji - dodaje.

Koszt wynajęcia opiekunki byłby jeszcze większy, dlatego zastanawiała się z mężem czy jest sens wracać do pracy, jeśli większość jej pensji będą musieli wydać na żłobek. Obawy rozwiała pani pedagog ze żłobka (do którego już teraz chodzi Maciek), która opowiedziała im o programie “Zachodniopomorskie Małe Skarby”. To projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Pozwala on uzyskać aż 95% dofinansowania na opiekę nad dzieckiem. - Z programu mogą skorzystać wszyscy rodzice, którzy wychowują dzieci poniżej 3. roku życia - wyjaśnia Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. – Ci którzy chcieliby wrócić do aktywności zawodowej, którzy znajdą sobie formę opieki nad dziećmi i którzy w ciągu 30 dni od podpisania z nami umowy zdecydują się powrócić do pracy.

Co ważne, nie ma znaczenia w jakiej formie będzie to opieka. Dofinansowanie można otrzymać zarówno na opłatę w żłobku, wynajęcie niani, czy koszt pobytu w klubie malucha.

Z programu skorzystało już 700 rodziców z Pomorza Zachodniego. Pani Joanna, mama Maćka, mogła wrócić do pracy na stanowisku specjalistki ds. logistyki. - Pomogło mi to podjąć decyzję, upewnić się, że to jest odpowiedni czas na mój powrót do pracy i oddanie dziecka do żłobka. Mogłam śmiało wrócić do pracy, nie martwiąc się o dodatkowe koszty w domowym budżecie.

Całkowita wartość dofinansowania projektu to blisko 14 milionów złotych.

Aktywizacja społeczno-zawodowa

Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: Artykuł sponsorowany

Raporty: