Posłowie pytają o słowa Kaczyńskiego dotyczące przejęcia Żabki. Ministerstwo odpowiada

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Jarosław Kaczyński o sklepach Żabka
Jarosław Kaczyński o sklepach ŻabkaTVN24
wideo 2/4
Jarosław Kaczyński o sklepach Żabka

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w październiku mówił o ewentualnym przejęciu sieci Żabka. Teraz do tych słów, w odpowiedzi na poselską interpelację, odniosło się Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) .

Posłanka Joanna Mucha z Polski 2050 (wraz z Hanną Gill-Piątek, Pauliną Hennig-Kloską, Mirosławem Suchoniem, Tomaszem Zimochem, Pawłem Zalewskim) zwróciła się z interpelacją do ministra aktywów państwowych, w której pytano m.in., czy MAP "prowadzi negocjacje w sprawie zakupu sieci sklepów Żabka" i "czy negocjacje takie prowadzi bezpośrednio Polska Grupa Spożywcza?". To w związku z wcześniejszą wypowiedzią prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w tej sprawie.

PEŁNA TREŚĆ INTERPELACJI >>>

MAP o przejęciu sklepów sieci Żabka

Z upoważnienia ministra aktywów państwowych na interpelację odpowiedział podsekretarz stanu w MAP Andrzej Śliwka.

Wyjaśnił, że resort dysponuje uprawnieniami akcjonariusza w spółce Krajowa Grupa Spożywcza (KGS), a zgodnie z Kodeksem spółek handlowych "walne zgromadzenie i rada nadzorcza nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki".

Wiceminister dodał jedna, że "na podstawie informacji otrzymanych od Spółki należy podkreślić, że KGS S.A., dążąc do stałego rozwoju, prowadzi szeroko zakrojone analizy i działania na rynku, mające na celu dalsze wzmocnienie zarówno Spółki, jak i całej Grupy Kapitałowej KGS".

"W ocenie Zarządu KGS S.A., rozwój działalności handlowej przez podmioty funkcjonujące na rynku spożywczym jest kierunkiem perspektywicznym, który pozostaje w kręgu zainteresowania Spółki" - napisał w odpowiedzi na interpelację Śliwka.

PEŁNA TREŚĆ ODPOWIEDZI NA INTERPELACJĘ >>>

Kaczyński: sklepy Żabka też być może zostaną odkupione

W październiku Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Puławach mówił o ewentualnym przejęciu sieci Żabka. - Choćby w tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że sieci elektryczne linii kolejowych, to duże przedsiębiorstwo, mają też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, że zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione (chodziło najprawdopodobniej o PKP Energetyka - red.). Właśnie od jednego z funduszy amerykańskich. A ten sam fundusz jest właścicielem Żabki. Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione - powiedział Jarosław Kaczyński. - Idziemy w tym kierunku - stwierdził.  

"Relacjonowana wypowiedź nie odnosi się do żadnego konkretnego procesu z naszym udziałem, więc nie mamy podstaw do jej komentowania" - stwierdziło wówczas w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe sieci Żabka .

CVC - właściciel Żabki

Żabka to działająca w Polsce sieć handlowa, licząca według informacji podawanych na stronie internetowej ponad 8 tys. placówek. Właścicielem Żabki do 2017 roku jest fundusz CVC Capital Partners, który kupił ją od innego funduszu - Mid Europa Partners.

CVC Capital Partners od 2015 roku jest też właścicielem PKP Energetyka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości