TVN24 Biznes | Z kraju

Polacy coraz bardziej zadłużeni w ZUS. "Wielu przedsiębiorców nie ma środków na finansowanie składek"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ams
Źródło:
PAP, Rzeczpospolita
Kowalczyk o ulgach podatkowych na dzieci  w rodzinach niepełnych
Kowalczyk o ulgach podatkowych na dzieci w rodzinach niepełnychTVN24
wideo 2/8
TVN24Kowalczyk o ulgach podatkowych na dzieci w rodzinach niepełnych

O niemal 11 proc. od początku tego roku wzrosła liczba płatników z zaległościami w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. I wzrósł ich dług - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Dodano, że od początku roku przybyło ich niemal 150 tys. 

"Z informacji, które „Rzeczpospolita” uzyskała w ZUS, wynika, że na koniec maja 2022 r. zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne miało 1 385 050 płatników" - czytamy.

Polacy coraz bardziej zadłużeni w ZUS

Dodano, że od początku roku przybyło ich niemal 150 tys. "Wzrostowi liczby dłużników towarzyszy wzrost łącznego zadłużenia płatników wobec ZUS. Na koniec maja tego roku było to niemal 38,1 mld zł. W samych tylko pięciu pierwszych miesiącach tego roku nowe zadłużenie sięgnęło niemal 3,9 mld zł. Te dane potwierdzają, że przedsiębiorcy – bo to oni dominują wśród dłużników ZUS – nie mają dziś łatwo" - zaznacza dziennik.

Jak ocenia w "Rz" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, na wzrost liczby zadłużonych płatników składek wpływ może mieć kilka czynników. "Zwiększenie kosztów pracy spowodowane zmianami podatkowymi dla przedsiębiorców, wprowadzonymi w ramach tzw. Polskiego Ładu, oraz inflacja to główne powody – wskazuje. – Nie da się ukryć, że polityka rządu w ostatnich miesiącach nie sprzyja prowadzeniu działalności, a wzrost kosztów, zwłaszcza składki zdrowotnej, spowodował, że wielu przedsiębiorców nie ma środków na finansowanie składek – przyznał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Sobolewski.

"A przecież wcześniej była pandemia i lockdowny, po których wiele firm do dziś liże rany. Już pod koniec zeszłego roku przedsiębiorcy zaczęli też otrzymywać horrendalne rachunki za prąd i ogrzewanie. Wielu z nich sygnalizowało wtedy poważne kłopoty z regulowaniem należności. Ten rok nasilił to zjawisko. Część firm odczuwa też skutki wojny w Ukrainie" - napisano.

– W kolejnych latach zadłużenie wobec ZUS może być jeszcze większe w związku z kolejnymi podwyżkami obciążeń nakładanych na firmy – ostrzega tymczasem Oskar Sobolewski.

Czytaj także: Część osób od lipca ma dostawać wyższe pensje na rękę. Oto wyliczenia

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości