Wypłaty do 2 tysięcy złotych. Wicepremier zapowiada kolejną pomoc dla branż

Autor:
ToL\kwoj
Źródło:
PAP
Jarosław Gowin o otwarciu sklepów meblowych
Jarosław Gowin o otwarciu sklepów meblowychRMF FM
wideo 2/3
RMF FMJarosław Gowin o otwarciu sklepów meblowych

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział nowy instrument pomocy dla branż dotkniętych restrykcjami związanymi z koronawirusem – wypłaty w wysokości do 2 tysięcy złotych na każdy etat i umowę zlecenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jak wyjaśnił Gowin podczas poniedziałkowego Forum Przedsiębiorców Małopolski, wsparcie to miałoby uzupełnić już przygotowane rozwiązania: zawieszenie składek ZUS oraz wypłaty postojowego. Przypomniał, że czasowym wyłączeniem objętych jest obecnie około 30 form prowadzenia działalności gospodarczej, tzw. PKD-ów (Polska Klasyfikacja Działalności).

- Do tych branż czy subbranż kierujemy wycelowaną pomoc. Dwa instrumenty są już gotowe od paru tygodni - to jest zawieszenie ZUS oraz wypłata postojowego; niestety czekają na przychylne spojrzenie ze strony posłów - mam nadzieję, że to się wydarzy w tym tygodniu - powiedział wicepremier.

Nowy instrument

- Dla firm, które musiały całkowicie zawiesić swoją działalność jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu chcemy uzupełnić te dwa rozwiązania o instrument nowy, mianowicie o wypłatę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych kwoty do 2 tysięcy złotych na każdy etat i każdą umowę zlecenie w branżach dotkniętych obostrzeniami - zapowiedział.

Jak zastrzegł wicepremier, takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania dla większości firm poprzez zmianę polskich przepisów, ale w przypadku podmiotów, które wyczerpały już limit pomocy de minimis, potrzebna będzie notyfikacja KE, o którą strona polska już wystąpiła. - Jesteśmy przekonani, że taką notyfikację uzyskamy - zaznaczył Gowin.

Podkreślił, że wsparcie gospodarki w jesiennej fali pandemii wymaga "pomocy wycelowanej punktowo, bo polskiej gospodarki i podatnika nie stać na kolejny pakiet pomocy rzędu 150 miliardów złotych, jak to się wydarzyło wiosną".

Zapowiedział, że jego resort w czasach wychodzenia z kryzysu będzie dużo większy nacisk kładł na politykę sektorową i politykę przemysłową. - Nie możemy zostawiać z boku tych branż, które mają charakter tradycyjny, a w których mamy istotne przewagi konkurencyjne - na przykład branża meblowa, transportowa czy spożywczo-rolna - zapowiedział.

Gowin powtórzył, że kolejny lockdown gospodarczy jest niepotrzebny. - Jesteśmy w stanie wyjść na prostą, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem bez takich radykalnych działań jak te, które pamiętamy z wiosny - zaznaczył.

Autor:ToL\kwoj

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości