W oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego zostały uruchomione urządzenia samoobsługowe do zamiany monet na banknoty - poinformował bank centralny w komunikacie. Jak zaznaczył NBP, od wymiany nie jest pobierana prowizja.
Jak poinformował NBP, z urządzenia można korzystać w godzinach pracy oddziałów banku centralnego, czyli od 8.00 do 14.00. Znajdują się one w salach operacyjnych oddziałów w części dostępnej dla klientów.
Jakie monety można wymienić?
Dzięki urządzeniu możliwa jest szybka zamiana dużej liczby monet na banknoty o wysokich nominałach. Aby to zrobić, klient musi samodzielnie wysypać na tackę urządzenia wymieszane monety powszechnego obiegu od 1 gr do 5 zł.
"Po zakończeniu operacji przyjmowania i zliczania monet, urządzenie drukuje potwierdzenie, na podstawie którego w kasie oddziału wypłacana jest równowartość przyjętych monet (w wybranych przez klienta nominałach). Urządzenie jest proste i szybkie w obsłudze. Od czynności zamiany monet nie jest pobierana prowizja" - czytamy w komunikacie NBP.
Bank centralny podał, że pojemność pojemnika na monety wynosi od 12 000 szt. do 20 000 szt. zmieszanych monet.
NBP zwrócił uwagę, że monety, które mają zostać przyjęte przez urządzenie, powinny być czyste, suche oraz pozbawione obcych przedmiotów, na przykład spinaczy, podkładek, żetonów, guzików itp.
Usługa nie dla wszystkich
"Należy zaznaczyć, że urządzenie nie jest rozmieniarką, czyli nie ma funkcji automatycznej zamiany mniejszych nominałów monet na większe" - podkreślono.
Jak zaznaczył bank centralny, usługa skierowana jest do klientów indywidualnych.
"Z urządzeń nie powinny korzystać podmioty gospodarcze uzyskujące przychody w formie monet (np. firmy vendingowe), którym rekomendujemy dokonywanie wpłat utargów do banków prowadzących ich rachunki firmowe" - zastrzeżono.
Obecnie w NBP trwają prace analityczne, mające rozszerzyć możliwości urządzenia o przekazywanie równowartości monet za pośrednictwem systemu BLIK.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: NBP