"Gdybym to wiedział, chyba wolałbym korzystać z budki telefonicznej". Co kupiono do biur poselskich

Źródło:
TVN24 Biznes
Wydatki Rafała Bochenka na biuro poselskie
Wydatki Rafała Bochenka na biuro poselskieTVN24
wideo 2/8
Wydatki Rafała Bochenka na biuro poselskieTVN24

Gdybym wiedział, że ta sprawa wywoła takie zainteresowanie mediów, to chyba wolałbym korzystać z budki telefonicznej - mówi poseł Franciszek Sterczewski z Koalicji Obywatelskiej, pytany przez TVN24 Biznes o zakup drogiego telefonu ze środków na prowadzenie biura poselskiego. W sprawozdaniach innych parlamentarzystów znalazły się także konik na biegunach, dziecięcy namiot, słuchawki za niemal tysiąc złotych, lampy ogrodowe czy smartwatch.

Posłowie co roku przygotowują sprawozdanie z wydatkowania środków, które otrzymują na prowadzenie swoich biur. Najczęściej wpisywane są tam wynagrodzenia pracowników i współpracowników, koszty przejazdów autem własnym lub taksówkami czy związane z wynajmem lokalu pod biuro. Nie brakuje jednak także mniej typowych wydatków.

Lampy ogrodowe w biurze poselskim

Główne biuro poselskie Ewy Kozaneckiej z PiS znajduje się w Bydgoszczy, a dwie filie działają w Strzelnie i Mogilnie. W sprawozdaniu z wydatków biura poselskiego za rok 2022 posłanka Kozanecka wymieniła m.in zakup smartwatcha za kwotę 349 zł. Jest to gadżet, przypominający wyglądem klasyczny zegarek, który dodatkowo m.in. mierzy kroki, tętno, niektóre posiadają też GPS.

Z wykazu wynika również, że do biura poselskiego został zakupiony pulsoksymetr za kwotę 99 zł oraz zestaw lamp ogrodowych za 308,97 zł (dwie) i 125 zł.

Czytaj także: Lider w lotach, król ulic

Ewa Kozanecka. Zakupy do biura poselskiego w roku 2022

Konik na biegunach i namiot dziecięcy

Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy ma główne biuro poselskie w Warszawie oraz cztery filie (trzy w Warszawie i jedną w Radomiu). W wykazie składników majątkowych zakupionych ze środków finansowych przeznaczonych na prowadzenie biura poselskiego w roku 2022 wymieniła między inny konika na biegunach za kwotę 106,85 zł.

Motywów dziecięcych jest więcej. W zestawieniu widnieje zakup "namiotu tipi dziecięcego" za kwotę 199 zł, "worek sako" za 320 zł i "pufa ball knit" za kwotę 309 zł.

W odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes Anna Maria Żukowska wyjaśniła, że te zakupy miały związek z "zorganizowaniem kącika dla dzieci".

- W związku z prowadzeniem przeze mnie w moim biurze poselskim punktu pomocy uchodźcom z Ukrainy - dodała. - Pomogliśmy w różny sposób w sumie około czterem tysiącom osób - wyjaśniła.

Anna Maria Żukowska. Zakupy do biura poselskiego w roku 2022

Obraz za prawie tysiąc złotych

Niestandardowym zakupem związanym z prowadzeniem biura poselskiego w roku 2022 jest również nabycie obrazu "Zamek w Wiśniczu" za 900 zł przez Stanisława Bukowca. Poseł Porozumienia ma dwa biura poselskie: w Bochni i w Tarnowie.

W odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes poseł wyjaśnił, że "obraz 'Zamek w Wiśniczu' został zakupiony na aukcji prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych z Proszówek, a dochód z tego tytułu został przeznaczony na wakacyjny wypoczynek uczestników WTZ. Obraz wisi w moim biurze poselskim w Bochni".

- Zgodnie z prawem obraz po zakończeniu kadencji zostanie przekazany do Kancelarii Sejmu - dodał.

Stanisław Bukowiec. Zakupy do biura poselskiego w roku 2022

Czytnik książek

Posłanka Daria Gosek-Popiołek (partia Razem) ma jedno biuro poselskie w Krakowie. W wykazie składników majątkowych zakupionych ze środków finansowych przeznaczonych na prowadzenie biura poselskiego w roku 2022 wymieniła czytnik książek za kwotę 479 zł.

Daria Gosek-Popiołek wyjaśniła, że w ramach obowiązków poselskich czyta bardzo dużo dokumentów. - Przede wszystkim ekspertyz oraz raportów z dziedzin, którymi się zajmuję w pracy parlamentarzystki i literatury fachowej. Szczególnie w przypadku krótszych opracowań eksperckich korzystanie z urządzenia przeznaczonego do lektury elektronicznych wersji pozwala uniknąć nadmiernego zużycia papieru - zaznaczyła. Podkreśliła, że jest posłanką z Krakowa. - Dużo czasu zajmują mi same przejazdy do Warszawy, a oprócz nich inne podróże związane z wykonywanie mandatu (chociażby na interwencje poselskie w regionie). Godziny spędzone w komunikacji zbiorowej zwykle wykorzystuję na pracę, przede wszystkim na czytanie materiałów, z którymi muszę się zapoznać w swojej pracy - wytłumaczyła.

Dodała, że "w tych warunkach czytnik jest nie tylko najbardziej praktycznym (nienadwyrężającym wzroku i poręcznym) narzędziem do lektury, lecz także najbezpieczniejszym".

- Wykorzystanie w tych celach tabletu sejmowego, który daje dostęp do materiałów sejmowych i korespondencji, w przestrzeniach publicznych byłoby w mojej ocenie po prostu nieodpowiedzialne - oceniła w rozmowie z TVN24 Biznes.

Daria Gosek-Popiołek. Zakupy do biura poselskiego w roku 2022

Patelnia i płyta kuchenna

Z kolei Paulina Hennig-Kloska, posłanka Koalicji Obywatelskiej, która ma biuro poselskie w Gnieźnie, kupiła patelnię za 119,99 zł oraz płytę indukcyjną za 199,99 zł. Oba te produkty widnieją w wykazie składników majątkowych zakupionych ze środków finansowych przeznaczonych na prowadzenie biura poselskiego w roku 2022.

Posłanka Paulina Hennig-Kloska skomentowała w rozmowie z TVN24 Biznes, że "płyta indukcyjna oraz patelnia zostały zakupione na wyposażenie biura".

Paulina Hennig-Kloska. Zakupy do biura poselskiego w roku 2022

Telefon za blisko osiem tysięcy złotych

Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski w wykazie składników majątkowych zakupionych ze środków finansowych przeznaczonych na prowadzenie biura poselskiego w roku 2022 wymienił m.in. zakup telefonu za kwotę 7937 zł.

Zapytaliśmy posła, czy rozważał zakup tańszego modelu. - Nie do końca - odpowiedział.

- Zależało mi na tym modelu ze względu na parametry fotograficzne. Istotnym aspektem jest dla mnie również system iOS, który jest kompatybilny z moim prywatnym komputerem i służbowym iPadem. Poza tym to ważne ze względu na bezpieczeństwo. Osoby pełniące funkcje publiczne nie powinny korzystać z elektroniki produkcji chińskiej - wyjaśnił Sterczewski.

Dodał, że "przez pierwsze dwa lata kadencji korzystał z telefonu prywatnego, który niestety uległ awarii". - Dlatego byłem w sytuacji podbramkowej - stwierdził.

- Miałem do wyboru albo czekać nie wiadomo ile na tańszy telefon z mniejszą pamięcią, albo kupić model z większym dyskiem i faktycznie drożej, ale mogąc od ręki używać go do pracy. Wybrałem tę drugą opcję. Kupiłem nowy telefon po cenie rynkowej i zgodnie z prawem, mieszcząc się w ustawowym limicie. Aczkolwiek, gdybym wiedział, że ta sprawa wywoła takie zainteresowanie mediów, to chyba wolałbym korzystać z budki telefonicznej - zaznaczył.

Jak stwierdził, telefony, tablety, komputery i inne sprzęty to podstawowe narzędzia pracy w polityce, mediach i wielu innych branżach. - Ja wolę kupić jeden sprawdzony model i używać go parę lat niż co roku kupować tanie i awaryjne modele. Ta druga opcja w perspektywie czasu jest droższa i mniej bezpieczna - ocenił.

Franciszek Sterczewski. Zakupy do biura poselskiego w roku 2022

Drogie telefony dość często pojawiają się zresztą w sprawozdaniach biur poselskich. Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, który ma trzy biura poselskie: w Płocku, Ciechanowie i w Warszawie, w wykazie składników majątkowych zakupionych ze środków finansowych przeznaczonych na prowadzenie biura poselskiego w roku 2022 wymienił m.in. zakup telefonu za kwotę 5699 zł i słuchawki w cenie 949 zł.

Jacek Ozdoba. Zakupy do biura poselskiego w roku 2022

Zakup nawet dwóch telefonów, za 5,2 tys. i 4,8 tys. złotych, wpisał w sprawozdaniu rzecznik PiS Rafał Bochenek. W rozmowie z TVN24 Biznes poseł wyjaśniał, że obu używa.

O komentarz do zakupów poprosiliśmy wszystkich posłów wymienionych w tekście. Nie wszyscy jednak odpowiedzieli na nasze pytania.

Ryczałt na biuro poselskie

Jak czytamy na stronie Sejmu, "ryczałt na prowadzenie biura poselskiego wynosi 19 000 zł miesięcznie. Poseł z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności może wystąpić do Marszałka Sejmu z wnioskiem o podwyższenie tej kwoty o nie więcej niż o 50 proc.".

Ryczałt jest przekazywany od momentu pisemnego powiadomienia Kancelarii Sejmu przez posła o utworzeniu biura. W miesiącu utworzenia środki przysługują posłowi w wysokości proporcjonalnej do liczby dni funkcjonowania biura.

Poseł ma obowiązek utworzenia jednego biura (tzw. biura podstawowego). Prawo nie zabrania mu tworzenia filii. Utworzenie filii nie wpływa jednak na zwiększenie kwoty ryczałtu.

Z ryczałtu mogą być pokrywane m.in. wydatki na wynagrodzenia pracowników biur poselskich, tłumaczenia, ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u wybranych ekspertów, usługi telekomunikacyjne związane z wykonywaniem mandatu poselskiego i przejazdy posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu. Ryczałt może być też przeznaczony na pokrycie wydatków bieżących, takich jak: czynsz, opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz i wodę oraz prace porządkowe, konserwację i naprawę sprzętu technicznego biura oraz koszty jego eksploatacji, drobne naprawy i remonty, podróże służbowe pracowników, zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz koszty obsługi rachunkowo-księgowej i bankowej biura.

Czytaj też: Spółki na wojnie z opozycją. "To jest reklama polityczna", "niedopuszczalne"

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwają prace nad zmianami w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zmiana obejmie składkę od aktywów trwałych i część podstawową składki - poinformowała na platformie X ministra zdrowia Izabela Leszczyna. "Nie trzeba nas poganiać" - dodała.

Rewolucja w składce zdrowotnej. "Nie trzeba nas poganiać"

Rewolucja w składce zdrowotnej. "Nie trzeba nas poganiać"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że analizuje temat wysokości opłat za badania techniczne pojazdów. - Resort stara się znaleźć rozwiązanie, które nie uderzy po kieszeni właścicieli samochodów, ale jednocześnie wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów - zapewnił rzecznik prasowy resortu Rafał Jaśkowski.

Te opłaty nie zmieniły się przez dwadzieścia lat. Resort szuka rozwiązania

Te opłaty nie zmieniły się przez dwadzieścia lat. Resort szuka rozwiązania

Źródło:
PAP

Resort klimatu przedstawił już Komisji Europejskiej podstawowe założenia kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej - poinformował wiceszef tego resortu Miłosz Motyka. Jak ocenił, obecnie kontrakt różnicowy wydaje się "optymalnym rozwiązaniem".

Wiceminister o "optymalnym rozwiązaniu" dla elektrowni jądrowej

Wiceminister o "optymalnym rozwiązaniu" dla elektrowni jądrowej

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polenergii wybrała Jerzego Zania na nowego prezesa energetycznej spółki. Wiceprezesem został Andrzej Wojciechowski - poinformowała Polenergia w komunikacie.

Polenergia ma nowego prezesa

Polenergia ma nowego prezesa

Źródło:
PAP

Liderem podwyżek, jeśli chodzi o ceny mieszkań, została Łódź. - W lutym za metr kwadratowy w tym mieście trzeba było zapłacić średnio ponad 11 tysięcy złotych - wynika z raportu BIG DATA RynekPierwotny.pl. Mieszkania zdrożały też w Krakowie - do 16 tysięcy złotych oraz w Trójmieście - do 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Jest nowy lider podwyżek na rynku mieszkań

Jest nowy lider podwyżek na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Nie sądzę, aby te wielkości były rzeczywistymi wielkościami - tak Maciej Bando, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiedział na pytanie, czy możliwy jest wzrost rachunków za prąd o 80 procent. Dodał, że "mrożenie cen jest sztucznym wytworem, który nic dobrego dla rynku nie robi". - Jeżeli mamy je odmrozić, to tylko teraz - zaznaczył.

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. W następnym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 2 marca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 2 marca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 2 marca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W postępowaniu kwalifikacyjnym dotyczącym wyboru 9 członków zarządu Orlenu wpłynęło 260 zgłoszeń kandydatów i kandydatek - podał Orlen na swojej stronie internetowej. Zgłoszenia będą teraz analizowane przez Komitet Nominacji i Wynagrodzeń rady nadzorczej spółki. 

Ponad 250 chętnych do zarządu Orlenu

Ponad 250 chętnych do zarządu Orlenu

Źródło:
PAP

Z deklaracji pana premiera wynika, że Sejm ma uchwalać, postulować embargo na produkty żywnościowe rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi. Uważam to za strzał w dziesiątkę - oceniła na antenie TVN24 Monika Piątkowska, prezeska Izby Zbożowo-Paszowej. - Nie może być tak, że rozmawiamy o zamknięciu granicy polsko-ukraińskiej, a do Unii Europejskiej wjeżdżają produkty rolno-żywnościowe z Rosji czy Białorusi - podkreśliła.

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

Źródło:
tvn24.pl

Przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych, zarządzane wówczas przez Jacka Sasina, zamówiło w mediach publicznych produkcję i emisję spotów z udziałem ministra - podała "Wirtualna Polska". Koszt? Ponad milion złotych.

WP: Ponad milion złotych na spoty Sasina

WP: Ponad milion złotych na spoty Sasina

Źródło:
"Wirtualna Polska"

Trafiają do nas studenci, którym wydawało się, że wiedzą, co chcą w życiu robić. Jednak jak stykają się z praktyką, to okazuje się, że zmieniają kierunek studiów. Kładą większą uwagę na te obszary, których do tej pory nie dostrzegali - podkreślił w TVN24 Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu. Program Kariera to blisko 120 staży w ponad 50 firmach w 14 miastach z wynagrodzeniem od 4500 złotych do 7500 złotych za miesiąc. Aplikacje można składać od 1 marca.

"Kompilacja tych wszystkich doświadczeń powoduje, że mamy sukces, albo go nie mamy"

"Kompilacja tych wszystkich doświadczeń powoduje, że mamy sukces, albo go nie mamy"

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu zimowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. Wtedy to przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. Tego dnia będziemy spali o godzinę krócej. W 2024 roku zmiana na czas letni przypada na 31 marca. 

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl

Przemysław Gacek z Grupy Pracuj został zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2023. Gacek będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023 w czerwcu w Monte Carlo. Gala finałowa polskiego konkursu transmitowana była w TVN24 BiS.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
tvn24.pl

Wykluczenie z rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa członków partii politycznych oraz osób pełniących funkcje publiczne w ciągu ostatnich pięciu lat zakłada projekt wniesiony do Sejmu przez Polskę 2050.

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

Źródło:
PAP

W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji rozliczeń PIT urzędy skarbowe zwróciły podatnikom łącznie ponad 2,8 miliarda złotych tytułem nadpłaconego podatku - przekazał szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Źródło:
PAP

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Elon Musk pozwał OpenAI, w tym także prezesa spółki Sama Altmana. Najbogatszy człowiek na świecie zarzuca firmie zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji złamanie wcześniej obietnic.

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na najbliższym posiedzeniu 5 marca rząd ma zająć się nowym projektem wakacji kredytowych - wynika z zapowiedzi opublikowanych na stronie kancelarii premiera. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu w tej sprawie.

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velo Bank oraz Bank BPS - to banki, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Część osób będzie miała problemy z dostępem do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Oryginalny komunikat do klientów skierował ING Bank Śląski.

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów - wynika z uchwały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w sprawie zmian w programie Czyste Powietrze.

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Koniec tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński - przekazał resort w piątkowym komunikacie. Kontrole będą trwały w sobotę do północy.

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Linia lotnicza Ryanair poinformowała w piątek, że w najbliższych tygodniach otrzyma mniej samolotów niż planowano. Irlandzki przewoźnik zapowiedział, że w związku z tym będzie musiał zredukować siatkę połączeń w okresie od lipca do września 2024 roku - czytamy w komunikacie. Zapewniono, że zmiany w rozkładzie lotów będą "niewielkie".

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Źródło:
tvn24.pl