Ekspresówka wyczekiwana przez mieszkańców Pomorza. Wybrano wykonawcę jednego z odcinków

Z kraju

Adamczyk o poszerzeniu A2TVN24 BiS
wideo 2/6

Wybrano wykonawcę ponad 20 kilometrów drogi ekspresowej S6, tak zwanej Trasy Kaszubskiej. Chodzi o odcinek między Szemudem a Gdynią w województwie pomorskim. Droga ma być gotowa w trzecim kwartale 2021 roku.

Gdański oddział GDDKiA poinformował, że w piątek "została wybrana najkorzystniejsza oferta na realizację odcinka drogi ekspresowej S6 Trasy Kaszubskiej między Szemudem a Gdynią". To pierwszy rozstrzygnięty przetarg spośród trzech ogłoszonych na wykonanie drogi ekspresowej z Gdyni do Bożegopola Wielkiego.

Najtańsza oferta

Jak podano, spółka Pol-Aqua zadeklarowała, że zaprojektuje i wykona trasę za ponad 817 mln zł w terminie 34 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca) i zapewni 10 lat gwarancji jakości na elementy infrastruktury.

O wyborze oferty w 90 proc. decydowała cena. Po pięć procent - termin realizacji i udzielona gwarancja. Zamawiający, czyli Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad przewidziała na to zadanie ponad 852 mln zł. W przetargu na budowę tego odcinka łącznie wpłynęło dziewięć ofert. Najtańszą złożyła firma Pol-Aqua. Ponadto jeszcze trzy podmioty zadeklarowały budowę trasy za kwotę niższą niż przewidział zamawiający. Najwyższą zadeklarowaną kwotą budowy był 1 mld 70 mln zł. Teraz komisja przetargowa oczekuje 10 dni na ewentualne odwołania od decyzji. W tym czasie dokumentacja przetargowa zostaje przesłana do kontroli uprzedniej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Po pomyślnym przeprowadzeniu tego etapu można będzie podpisać umowę z wybranym wykonawcą.

Po dwa pasy ruchu

Przetarg obejmował odcinek drogi ekspresowej S6 zaczynający się za węzłem Szemud i kończący się za węzłem Gdynia Wielki Kack, na istniejącej Obwodnicy Trójmiasta.

Odcinek ma ok. 20,2 km długości oraz dodatkowo ma powstać 2,9 km rozbudowywanego odcinka istniejącej Obwodnicy Trójmiasta. Piotr Michalski z gdańskiego oddziału GDDKiA poinformował, że trasa będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjnego postoju. Na odcinku Chwaszczyno - Gdynia Wielki Kack oraz na odcinku Obwodnicy Trójmiasta w obrębie węzła Gdynia Wielki Kack ze względu na natężenie ruchu będą po trzy pasy. Na trasie zostaną wybudowane trzy węzły drogowe: "Koleczkowo", "Chwaszczyno" zespolony z "Gdynia Dąbrowa" oraz rozbudowany węzeł "Gdynia Wielki Kack".

Mapa stanu budowy dróg w województwie pomorskimGDDKiA

Przetargi na inne odcinki

Trwają postępowania przetargowe dotyczące odcinków S6 między Szemudem (z węzłem) a Luzinem (bez węzła) o długości 10,26 km oraz między Luzinem (z węzłem) a Bożympolem Wielkim o długości 10,4 km. Wykonawcy tych odcinków mogą być niedługo wybrani. Budowa ok. 42 km Trasy Kaszubskiej na odcinku z Gdyni do Bożegopola Wielkiego stanowić będzie tylko część drogi, o realizację której od wielu lat apelują samorządy i mieszkańcy północnej części województwa pomorskiego. Ze względu na brak funduszy w najbliższych latach prawdopodobnie nie będzie budowany dalszy odcinek trasy w kierunku Słupska i Koszalina.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA