Z kraju

Wielkie badanie wielkiej płyty. Są wyniki

Z kraju

Jak znaleźć dobre mieszkanie? TVN24BiS /
wideo 2/3

Zakończyliśmy kilkuletnie badania domów z wielkiej płyty, przygotowujemy poradnik dla administratorów - powiedział w piątek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, wyniki badań wskazują, że domy są w dobrym stanie.

- W najbliższym czasie pokażemy sposoby administrowania, zarządzania tymi budynkami, aby przez kolejne 100 lat nic się z nimi nie działo - powiedział Soboń.

Wielka płyta w dobrym stanie

Jak wyjaśnił, badano budynki z wielkiej płyty w całej Polsce. - Domy są w dobrym stanie. Jedynym słabym punktem są niektóre płyty wielowarstwowe, w których łączenia warstw zewnętrznych, fakturowych z nośnymi wymagają dodatkowego wzmocnienia - powiedział wiceszef resortu inwestycji i rozwoju.

Jak dodał, w celu zapewnienia finansowania wzmocnienia łączeń "będziemy chcieli wprowadzić poprawkę do ustawy o termomodernizacji". - Może być konieczność poprawy tych łączeń. W przypadku, gdy budynek dostaje pieniądze na termomodernizację, chciałbym, aby dodatkowo, w przypadku budynków ze ścianami trójwarstwowymi, można było przeznaczyć pieniądze na łączenia, kotwy - zaznaczył minister

Jak wyjaśnił, kotwy można wzmocnić w momencie, gdy budynki są docieplane. Ma to być rozwiązanie łatwiejsze i tańsze.

"Nie ma żadnego zagrożenia"

- Chciałbym podkreślić, że nie ma żadnego zagrożenia związanego z tymi łączeniami - podkreślił minister. - Więcej informacji przedstawimy, gdy będziemy mieli komplet badań, najwcześniej w styczniu 2019 roku - dodał Soboń.

Szacuje się, że obecnie w Polsce mamy ponad 4 mln mieszkań w budynkach z wielkiej płyty.

Szacuje się, że dziś w Polsce mamy ponad 4 mln mieszkań w budynkach z tzw. wielkiej płyty. (http://www.tvn24.pl)

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock