Większe składki ZUS dla przedsiębiorców. Sprawdź, ile zapłacisz

Z kraju

TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi", cz.2

Od lutego wszyscy, którzy prowadza działalność gospodarczą, będą musieli zapłacić wyższe składki ZUS. Dlaczego tak się stało i o ile wzrosną składki wyjaśniliśmy w programie "Biznes dla Ludzi".

- Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców jest uzależniona od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest to 60 proc. średniego wynagrodzenia w roku poprzednim - tłumaczy Łukasz Kozłowski, Pracodawcy RP.

Ile więcej?

- Przedsiębiorcy, którzy prowadzą już działalność gospodarczą, będą musieli zapłacić ok. 20 zł więcej jeżeli chodzi o samą składkę ZUS-owską i o 10 zł więcej w przypadku składki zdrowotnej. Nie wiemy jeszcze, o ile dokładnie ona wzrośnie, bo to zależy od tego, ile będzie wynosiło średnie wynagrodzenie w czwartym kwartale poprzedniego roku. Ono jeszcze nie zostało podane - dodaje gość "Biznesu dla Ludzi".

To nastąpi za ok. dwa tygodnie. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą dłużej niż dwa lata płacili składkę ZUS w wysokości 1092,28 zł miesięcznie z tytułu wszystkich składek ZUS wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i ze składką na Fundusz Pracy. Od tego roku składka wyniesie 1110 zł. Jej wysokość zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Rząd przyjął w projekcie budżetu, że prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne na 2016 rok wyniesie 4055 zł. Na 2015 rok prognozowano je na poziomie 3959 zł.

Wysokość poszczególnych składek ZUS w 2016 roku wyniesie:

składka emerytalna 474,92 zł,, składka rentowa 194,64 zł,, składka chorobowa 59,61 zł,, składka wypadkowa 43,79 zł,, składka na Fundusz Pracy 59,61 zł.,

Z kolei miesięczna składka ZUS dla nowych firm w 2016 roku wzrośnie z 166,79 zł do 176,33 zł. Jak wyjaśnia Kozłowski, osoby zaczynające prowadzenie działalności gospodarczą mają inną podstawę wymiaru tej składki. - Dla nich przyjmuje się 30 proc. płacy minimalnej. Dlatego ten wzrost nie jest proporcjonalny. Składka rośnie relatywnie szybciej niż dla osób, które prowadzą już działalność gospodarczą - tłumaczy.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: ToL//km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat