Opieranie swojej strategii na prawdopodobieństwie, że sąd usunie z umowy wskaźnik WIBOR, dla którego dodatkowo przewidziany jest obecnie dwuletni okres tranzycji na nowy wskaźnik WIRON, jest w praktyce mocno nierealistycznym oczekiwaniem - ocenił Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, komentując postanowienie sądu w Katowicach. Dodał, że WIBOR jest w pełni licencjonowanym, administrowanym i uznanym przez organy sieci bezpieczeństwa finansowego wskaźnikiem referencyjnym.
Dr Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, odniósł się do informacji, że sąd w Katowicach wydawał postanowienie o zawieszeniu pobierania przez bank raty w części wyliczanej na podstawie WIBOR.
Czytaj więcej: Pierwsze takie postanowienie sądu w sprawie kredytu opartego o WIBOR. Rata ma spaść o kilka tysięcy złotych
- W przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o wydaniu przez Sąd Okręgowy w Katowicach postanowienia o zabezpieczeniu spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w złotym mówiące o tym, iż kredytobiorcy na czas procesu będą musieli spłacać kredyt oparty wyłącznie na marży bez uwzględnienia wskaźnika WIBOR. W związku z tym powstało sporo pytań i nadinterpretacji tego postanowienia - stwierdził.
"To nie jest wyrok sądu"
Białek zaznaczył, że "przede wszystkim, nie jest to wyrok sądu". - Ani żadne przesądzenie przez sąd o usunięciu WIBOR-u. To jest postanowienie o zabezpieczeniu, które czasowo reguluje, w jaki sposób zobowiązanie będące przedmiotem sporu ma być regulowane do czasu zakończenia procesu - dodał.
Wskazał również, że "nie jest to stwierdzenie, że sąd uważa, że WIBOR jest nieprawidłowy, a takie informacje pojawiają się w przestrzeni publicznej." - Te informacje są nieprawdziwe - podkreślił.
- Posługiwanie się takimi tezami to skrajne nadużycie. Na ten moment nie ma żadnego wyroku, który odnosiłby się do problematyki wskaźnika WIBOR. Przypominam, że WIBOR jest w pełni licencjonowanym, administrowanym i uznanym przez organy sieci bezpieczeństwa finansowego (Komitet Stabilności Finansowej, Komisja Nadzoru Finansowego) wskaźnikiem referencyjnym, który spełnia wszystkie wymogi płynące z unijnych regulacji, w tym rozporządzenia BMR - wskazał.
W jego ocenie "opieranie swojej strategii na prawdopodobieństwie, że sąd usunie z umowy wskaźnik WIBOR, dla którego dodatkowo przewidziany jest obecnie dwuletni okres tranzycji na nowy wskaźnik WIRON, jest w praktyce mocno nierealistycznym oczekiwaniem".
Postanowienie sądu w Katowicach
Sąd w Katowicach zawiesił pobieranie przez bank odsetek opartych o wskaźnik WIBOR. Kredytobiorca spłaca tylko kapitał i oprocentowanie kredytu oparte o marżę banku. Rata ma spaść z blisko 6,7 do około 1,7 tysięcy złotych - podała "Gazeta Wyborcza".
- Zakwestionowane mogą zostać kredyty, od których klienci zapłacili przez ten czas nawet 100 miliardów złotych odsetek. Może to być największy problem systemu branży bankowej po 1989 roku - komentował w dzienniku mec. Sebastian Frejowski.
To pierwsze takie postanowienie sądu w sporze o wskaźnik WIBOR wykorzystywany do ustalania oprocentowania kredytów w złotych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock