TVN24 Biznes | Z kraju

Ziobro: główną przyczyną narastającego kryzysu energetycznego w Polsce jest polityka Unii Europejskiej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Zbigniew Ziobro o węglu i bezpieczeństwie energetycznym Polski
Zbigniew Ziobro o węglu i bezpieczeństwie energetycznym PolskiTVN24
wideo 2/6
Zbigniew Ziobro o węglu i bezpieczeństwie energetycznym Polski

Węgiel to jedyny surowiec, który gwarantuje nam stabilność i bezpieczeństwo energetyczne oraz tani prąd - stwierdził minister sprawiedliwości i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem to polityka Unii Europejskiej jest odpowiedzialna za "narastający kryzys energetyczny w Polsce".

- To jest ostatni dzwonek, by Polska zmieniła swoją strategię energetyczną – powiedział Ziobro. Poinformował, iż Solidarna Polska przygotowuje projekt pakietu ustaw, mających - jak powiedział – "ograniczyć ewentualną spekulację, która będzie rosnącym – w naszej ocenie – zagrożeniem, uderzającym zwłaszcza w prywatnych odbiorców".

Ziobro: tylko węgiel gwarantuje stabilność

Zdaniem lidera SP "główną przyczyną narastającego kryzysu energetycznego w Polsce" jest zmierzająca do odchodzenia od węgla polityka Unii Europejskiej, którą realizowały również kolejne polskie rządy, w tym – jak mówił Ziobro – rząd Zjednoczonej Prawicy, przy sprzeciwie Solidarnej Polski.

- To ostatni dzwonek, kiedy polskie państwo powinno dokonać zmiany; ta wajcha powinna zostać całkowicie przeniesiona w inne miejsce – w nowoczesne sposoby wydobycia węgla; tak na Śląsku, tam gdzie jest to możliwe i bezpieczne, jak i na Lubelszczyźnie, a także w nowoczesną energetykę węglową – mówił Ziobro, wskazując Japonię jako przykład państwa, które w ostatnim czasie postawiło na zaawansowane, niskoemisyjne technologie węglowe.

- Jest ostatni moment, aby sięgnąć po źródła, które dają nam - po pierwsze, po drugie i po trzecie – bezpieczeństwo, bo ono jest bezcenne, zwłaszcza w perspektywie zimy (…) - oraz tani prąd, który daje przewagę naszej gospodarce i przedsiębiorstwom, oraz lżejsze życie Polakom – dodał minister, oceniając, iż jedynym surowcem zapewniającym Polsce bezpieczeństwo energetyczne i gwarantującym, że prąd nie będzie czynnikiem proinflacyjnym, jest węgiel.

Ziobro o zwiększeniu wydobycia węgla

Ziobro stwierdził też, że obecny kryzys energetyczny jest rezultatem "ulegania narzucanej przez Berlin czy Unię Europejską polityce energetycznej: szkodliwej dla Polski i bardzo kosztownej dla kieszeni Polaków". Opowiedział się za dużymi inwestycjami w nowoczesne górnictwo i ekologiczną energetykę węglową – także w perspektywie długoterminowej.

- Zaś w perspektywie krótkoterminowej - trzeba maksymalnie uruchomić wszystkie te możliwości, które pozwolą wydobywać więcej węgla tam, gdzie to jest możliwe – zarówno tutaj na Śląsku, jak i na Lubelszczyźnie - powiedział minister sprawiedliwości.

Ziobro zaznaczył, iż w obecnej sytuacji samo zwiększanie krajowego wydobycia nie wystarczy, by zaspokoić popyt: stąd import z odległych kierunków (wobec embarga na węgiel z Rosji), wymagający również odpowiedniej infrastruktury w portach i możliwości transportowych wewnątrz kraju. Minister zadeklarował wsparcie Solidarnej Polski dla działań rządu służących zapewnieniu odbiorcom odpowiedniej ilości węgla, także importowanego.

Ziobro uczestniczył w poniedziałek w otwarciu biura SP w Gliwicach. Będzie to zarazem biuro parlamentarne wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, senatora Mieczysława Golby i radnego Sejmiku Woj. Śląskiego Józefa Kubicy. Także w poniedziałek otwarto biuro Solidarnej Polski w Łodzi.

Położone w ścisłym centrum miasta biuro w Gliwicach znajduje się w pobliżu biur związanych z tym miastem parlamentarzystów opozycji, m.in. europosła Jerzego Buzka i szefa klubu Koalicji Obywatelskiej Borysa Budki. "Niech patrzą, jak się rozwijamy; my stoimy na straży interesów Polski, i tak będzie" – skomentował wiceprezes Solidarnej Polski i szef struktur tego ugrupowania na Śląsku, minister Michał Wójcik.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości