Jak wcześniej i bez finansowego bólu spłacić kredyt hipoteczny?

"Biznes dla ludzi" cz.1
"Biznes dla ludzi" cz.1
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla ludzi" cz.1

Jak w banku można załatwić wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego? Na to pytanie w programie “Biznes dla ludzi” w TVN24 Biznes i Świat odpowiedział Paweł Blajer.

Co trzeba wiedzieć zanim zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego? W jaki sposób załatwić taką procedurę w banku? Gdzie i czy trzeba taki fakt zgłosić?

Kredyt walutowy - w jakiej walucie nadpłacić?

- Wszystko zależy od banku i tego, w jaki sposób ten kredyt dotychczas spłacamy. Jeżeli wybraliśmy model spłaty w walucie kredytu, to wtedy musimy samodzielnie ją kupić, wpłacić na konto i dopiero wtedy złożyć dyspozycję spłaty. Jeżeli kredyt spłacamy w złotych, czyli np. franki kupujemy w banku i to on nabywa dla nas walutę, wówczas do banku wpłacamy odpowiednią ilość złotych. Dajemy przy tym dyspozycję, że chcemy dokonać wcześniejszej spłaty kredytu i wtedy bank w naszym imieniu kupuje walutę i dokonuje nadpłaty pożyczki - podkreślił Michał Krajowski z Domu Kredytowego Notus.

Czy nadpłatę musimy z bankiem wcześniej ustalić?

Czy może wystarczy przelać odpowiednio wyższą kwotę?

- W większości banków wymagane jest złożenie dyspozycji wcześniejszej spłaty. Wynika to z tego, że zazwyczaj do obsługi kredytu służy rachunek, który jest wykorzystywany nie tylko do spłaty zobowiązania, ale też do codziennych operacji - dodał ekspert.

Co z prowizją za wcześniejszą spłatę?

- Niezależnie od waluty kredytu banki pobierają opłaty za wcześniejszą spłatę. To ograniczenie funkcjonuje najczęściej w ciągu 3-5 pierwszych lat spłaty kredytu - zaznaczył Krajkowski. Ważne: po dokonaniu nadpłaty, bank ma obowiązek przeliczyć nam harmonogram spłat i dzięki temu będziemy płacić nieco niższą ratę. - Wcześniejsza spłata spowoduje przeliczenie harmonogramu i nowy powinniśmy mieć w ciągu trzech miesięcy. Najczęściej jest jednak tak, że już w następnym miesiącu bank dokonuje przeliczenia. To ważna uwaga, jeśli dokonujemy nadpłaty kredytu, to coś musi się zmienić - albo wysokość raty, albo okres kredytowania - podkreślił ekspert.

Program “Biznes dla ludzi” od poniedziałku do piątku o godz. 18.15 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Autor: msz,mn//km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości