Ważna rada w sprawie wakacji kredytowych. Rzecznik Finansowy o "kluczowym momencie"

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Wakacje kredytowe. Prezes UOKiK zapowiedział kontrole banków
Wakacje kredytowe. Prezes UOKiK zapowiedział kontrole bankówUOKiK
wideo 2/6
UOKiKWakacje kredytowe. Prezes UOKiK zapowiedział kontrole banków

Już od piątku będzie można składać wnioski o wakacje kredytowe. Rzecznik Finansowy zaleca, aby zachować potwierdzenie nadania lub osobistego złożenia wniosku. Moment jego doręczenia jest kluczowy dla możliwości skorzystania z zawieszenia rat kredytu.

W piątek wchodzi w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadzająca wakacje kredytowe. Jest to możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. W bieżącym kwartale można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej; w ostatnim kwartale tego roku, czyli między 1 października a 31 grudnia można odroczyć spłatę dwóch rat, a w przyszłym roku po jednej racie w każdym z kwartałów. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych.

Zamierzacie skorzystać z wakacji kredytowych? Czekamy na Wasze informacje

Wakacje kredytowe. Zalecenia Rzecznika Finansowego

Rzecznik Finansowy przypomniał, że do skorzystania z ulgi są uprawnione osoby, które spłacają kredyt hipoteczny w polskiej walucie, zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. Podkreślił, że zgodnie z ustawą, spłata kredytu zostaje zawieszona na okres lub okresy wskazane we wniosku z dniem doręczenia wniosku do kredytodawcy.

"Kluczowy dla możliwości skorzystania z wakacji kredytowych jest więc moment doręczenia wniosku. W związku z tym Rzecznik Finansowy zwraca uwagę, żeby zachowywać potwierdzenie nadania lub osobistego złożenia wniosku w oddziale banku" - zalecił urząd.

"Jeżeli wniosek składany jest do banku w wersji papierowej, za pośrednictwem operatora pocztowego, warto wysłać wniosek listem poleconym za potwierdzeniem odbioru i zachować dowód nadania wniosku. Jeżeli wniosek składany jest w formie papierowej, w oddziale banku, warto zadbać o to, aby otrzymać pisemne potwierdzenie przyjęcia wniosku przez pracownika banku. Pamiętać należy, że decydująca dla zawieszenia spłaty kredytu jest data doręczenia wniosku do kredytodawcy, a nie jego nadania w placówce pocztowej" - zaznaczył Rzecznik Finansowy.

Wakacje kredytowe przez osiem miesięcy. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Dowód w przypadku nieprawidłowości

Dodał, że gdyby doszło do ewentualnych nieprawidłowości z procedowaniem wniosku, potwierdzenie nadania będzie dowodem na to, że wniosek trafił do kredytodawcy w określonym dniu.

Klienci, którzy napotkają problemy i nieprawidłowości wynikające z realizacji przez banki wniosków o wakacje kredytowe, mogą zgłaszać się o pomoc do Biura Rzecznika Finansowego - zapewnił urząd.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości