Wakacje kredytowe coraz bliżej. Największy bank w Polsce wyjaśnia

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes PKO BP o ustawowych wakacjach kredytowych (wypowiedź z 12 lipca 2022)
Prezes PKO BP o ustawowych wakacjach kredytowych (wypowiedź z 12 lipca 2022)TVN24
wideo 2/7
TVN24Prezes PKO BP o ustawowych wakacjach kredytowych

PKO BP szykuje się do wprowadzenia możliwości składania wniosków o wakacje kredytowe. "Wniosek o zawieszenie będzie można złożyć w serwisie transakcyjnym iPKO oraz oddziałach" - poinformowała TVN24 Biznes Małgorzata Witkowska z PKO BP. Od kiedy bank udostępni takie wnioski? Poniżej piszemy o szczegółach. Bank Pekao testuje przygotowane rozwiązania systemowe. Na wejście w życie ustawowych wakacji kredytowych szykują się też inne banki.

Kancelaria Prezydenta RP zapowiedziała, że w czwartek około południa prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Przepisy przewidują wprowadzenie możliwości tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. Artykuły dotyczące tego rozwiązania wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Kredytobiorca lub kredytobiorcy (w przypadku kredytu z drugą osobą) będą mogli skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych przez maksymalnie 8 miesięcy:

- od dnia 1 sierpnia 2022 roku do dnia 30 września 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy,

- od dnia 1 października 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy,

- od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

Kredytobiorca będzie musiał złożyć wniosek w tej sprawie.

W okresie zawieszenia będą pobierane jedynie opłaty z tytułu ubezpieczeń powiązanych z umową kredytową. Ich wysokość ma zostać podana przez bank w potwierdzeniu doręczenia wniosku.

Sama wysokość zawieszanej raty, którą zapłacimy w przyszłości, nie będzie taka sama jak miała być w pierwotnym terminie. Jej wysokość będzie bowiem zależała od poziomu wskaźnika WIBOR lub innego wskaźnika oprocentowania kredytu, który będzie obowiązywał w przyszłości.

Ustawowe wakacje kredytowe - od kiedy w PKO BP?

PKO Bank Polski szykuje się do udostępnienia możliwości ustawowego zawieszania spłaty kredytu. Złożenie wniosku będzie możliwe zarówno przez internet, jak i w oddziale. "Wniosek o zawieszenie będzie można złożyć w serwisie transakcyjnym iPKO oraz oddziałach. Prace są na etapie zaawansowanym. Bank będzie gotowy na czas" - zapewniła Małgorzata Witkowska z PKO BP.

Bank Pekao poinformował nas w czwartek, że prowadzi testy przygotowanych rozwiązań. "Obecnie testujemy przygotowane rozwiązania systemowe. Udostępnimy możliwość składania wniosków poprzez serwis transakcyjny Pekao 24 oraz aplikację mobilną PeoPay. Składanie wniosków będzie również możliwe w oddziałach banku" - czytamy w odpowiedzi biura komunikacji Banku Pekao.

Witkowska poinformowała, że PKO BP udostępni wnioski o zawieszenie w pierwszym dniu możliwego zawieszenia spłaty kredytu, czyli 1 sierpnia br. "Jednym z elementów będzie oświadczenie, że kredyt, który klient wskazał do zawieszenia był zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe" - wyjaśniła.

Zgodnie z ustawą we wniosku ma się znaleźć m.in. informacja o wnioskowanym okresie lub okresach zawieszenia spłaty kredytu oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Co ważne, oświadczenie - jak czytamy - będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Przedstawicielka PKO BP przekazała, "wniosek będzie można wypełnić w zasadzie w kilku prostych krokach w serwisie transakcyjnym iPKO".

Co ważne, według przepisów spłata kredytu ma zostać zawieszona, na okres wskazany we wniosku, z dniem doręczenia wniosku do banku. "Zgodnie z zapisami ustawy okres zawieszania obowiązuje od daty doręczenia wniosku tj. jeśli klient złoży wniosek 1 sierpnia to okres zawieszania jedno- lub dwumiesięczny (w zależności od deklaracji klienta na wniosku) rozpocznie się z dniem 1 sierpnia br." - wyjaśniła Małgorzata Witkowska z PKO BP.

Bank będzie miał 21 dni - od dnia doręczenia wniosku - na jego potwierdzenie. Jednocześnie - jak czytamy w ustawie - "brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu".

Inne banki

Na wejście w życie ustawowych wakacji kredytowych szykują się też inne banki. Krzysztof Kurek z Banku Millennium poinformował TVN24 Biznes, że bank "prowadzi zaawansowane prace". Jak przekazał, wiosek o tzw. wakacje kredytowe również zostanie udostępniony 1 sierpnia. O możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego klient będzie mógł wystąpić przez system bankowości elektronicznej - Millenet lub w placówce Banku Millennium.

W trakcie testów wniosków o wakacje kredytowe w warstwie technicznej jest Alior Bank. Bank zakłada, że głównym kanałem składania wniosków będzie bankowość elektroniczna - Alior Online. Podobnie jak w przypadku PKO BP i Banku Millennium, tutaj też przyjmowanie wniosków ma ruszyć od 1 sierpnia.

Bank BNP Paribas poinformował, że wnioski w centrach klienta oraz bankowości elektronicznej GOonline są już przygotowane. Marcin Grabiszewski, Product Owner w Banku BNP Paribas w odpowiedzi na pytanie o moment przyjmowania wniosków, wskazał, ze "klienci będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych od momentu wejścia w życie Ustawy, czyli 14 dni od podpisu Prezydenta i opublikowania w Dzienniku Ustaw".

Rzecznik prasowy mBanku Krzysztof Olszewski poinformował nas, że gdy ustawa wejdzie w życie, bank planuje być "przygotowany do przyjmowania wniosków od kredytobiorców".

Wakacje kredytowe - dla kogo?

Zawieszenie spłaty kredytu będzie przysługiwało kredytobiorcy w stosunku do jednej umowy o kredyt hipoteczny, zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Z tego rozwiązania nie będą mogli skorzystać posiadacze kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż waluta polska.

Ustawowe wakacje kredytowe będą miały zastosowanie do umów o kredyt hipoteczny zawartych przed 1 lipca br., "jeżeli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości