Kosztowne zachowania w samolotach. "Piją alkohol i tracą kontakt z rzeczywistością"

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Wakacje 2022. Jakub Porada o cenach biletów lotniczych
Wakacje 2022. Jakub Porada o cenach biletów lotniczychTVN24
wideo 2/5
TVN24Wakacje 2022. Jakub Porada o cenach biletów lotniczych

63 interwencje na lotniskach w związku z bagażami pozostawionymi bez opieki przeprowadziła w pierwszym miesiącu wakacji Straż Graniczna (SG). To dwa razy więcej niż w tym samym czasie rok temu - przekazała rzeczniczka SG porucznik Anna Michalska. Dodała, że w związku w interwencjami w samolotach wystawiono mandaty na kwotę ponad 20 tysięcy złotych. 

- W lipcu funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili na lotniskach już 63 interwencje w związku z pozostawionymi bagażami bez nadzoru. Dwa razy więcej niż rok temu, w lipcu 2021, kiedy funkcjonariusze interweniowali 36 razy - podała por. Michalska. Dodała przy tym, że od początku tego roku takich zdarzeń było 321.

Interwencje i mandaty

- W lipcu funkcjonariusze SG musieli interweniować 19 razy na pokładach statków powietrznych na prośbę kapitanów statków. Od początku roku takich interwencji było 143 - przekazała.

Zauważyła, że sporo osób boi się latać samolotem i "często dla dodania sobie odwagi podróżni piją alkohol, a w rezultacie 'odlatują' i tracą kontakt z rzeczywistością". - Osoby do tego stopnia odzyskują pewność siebie, że lekceważą polecenia załogi samolotu. Na prośbę kapitana statku, funkcjonariusze SG zabierają z pokładu takiego delikwenta i po wytrzeźwieniu, i otrzymaniu mandatu wraca on do domu - powiedziała rzeczniczka SG.

Poinformowała, że w związku z interwencjami na pokładach samolotów wystawiono mandaty na kwotę ponad 20 tys. zł. - To kwota ponad dwukrotnie większa niż rok temu - zaznaczyła.

Rzeczniczka Straży Granicznej zwróciła też uwagę, że pomimo apeli wciąż zdarzają się osoby, które do kontroli granicznej zgłaszają się z nieważnymi dokumentami podróży albo w ogóle bez dokumentów. - W lipcu tego roku aż 120 podróżnych miało nieważny paszport (rok temu 89), aż 66 osób w ogóle nie miało dokumentu podróży. Łącznie w lipcu podróż poza granice Polski przerwano aż 210 osobom (rok temu 149). Od początku roku takich osób było 794 i jest to o ponad 35 proc. więcej niż rok temu w analogicznym okresie (587) - poinformowała.

Według por. Michalskiej większa liczba zdarzeń ma związek z większą liczbą podróżnych przekraczających granice. - Ruch graniczny, zwłaszcza ten lotniczy odbudowuje się w tym roku po zniesieniu obostrzeń pandemicznych. W pierwszej połowie roku ruch lotniczy wzrósł o prawie 300 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym – z 1,7 miliona podróżnych w 2021 do 6,5 miliona w tym roku. Średnio na dobę w przejściach lotniczych funkcjonariusze SG odprawiają 36 tysięcy osób na dobę, rok temu zaledwie 9,5 tysiąca - podała.

- Warto dokładnie przygotować się do podróży wakacyjnych, przede wszystkim sprawdzić dokumenty, pamiętać o odpowiednim zachowaniu na lotniskach. Cały przypominamy, że jeżeli chodzi o poczucie humoru funkcjonariuszy SG to są pewne granice - i żarty o bombach nas nie śmieszą. A czasami przerwana podróż jednej osoby, oznacza przymusowe odwołanie wakacji dla całej rodziny - dodała rzeczniczka SG.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości