Będą podwyżki w ZUS-ie

TVN24 Biznes

Rzecznik ZUS: trzeba przyznać, że pracownicy zasługują na podwyżki
wideo 2/3

150 złotych brutto podwyżki płac z wyrównaniem od 1 stycznia 2017 roku dla wszystkich pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prezes Gertruda Uścińska porozumiała się w tej sprawie ze związkami zawodowymi.

Porozumienie w tej sprawie nie kończy trwającego w ZUS sporu zbiorowego, ale jest wypełnieniem jednego z postulatów. Dodatkowo zdecydowano, że kwota 3,6 mln zł zostanie przeznaczona na podwyżki w segmencie IT – wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej. Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz pytany o porozumienie w tej sprawie powiedział, że spotkanie odbyło się na zaproszenie prezes Zakładu, która chciała jak najszybszego podziału środków wygospodarowanych w budżecie na zwiększenie wynagrodzeń pracownikom. Prof. Uścińska chciała, by jeszcze w lipcu dostali oni podwyżkę wraz z wyrównaniem - powiedział. - Przedstawiciele wszystkich związków zawodowych w ZUS przystali na projekt porozumienia płacowego zaproponowanego przez prof. Uścińską i i potwierdzili, że stanowi ono realizację pierwszego punktu ich żądań - powiedział Andrusiewicz. Zaraz po spotkaniu prezes wydała dyspozycję przeprowadzenia podwyżek do 31 lipca z wyrównaniem od 1 stycznia 2017 r.

Spór w Zakładzie

Negocjacje płacowe trwają w ZUS od końca maja. Wtedy to pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych zapowiedzieli rozpoczęcie strajków, jeśli przedstawione przez nich postulaty nie zostaną spełnione. Pracownicy domagali się właśnie podniesienia płac co najmniej o 150 zł na etat z wyrównaniem wypłat od stycznia tego roku.

Wśród wysuwanych żądań znalazły się też gwarancje, że stan zatrudnienia nie zmieni się przynajmniej do marca 2018 r. Dotyczy to też warunków pracy oraz sieci, struktury i funkcjonowania terenowych jednostek ZUS.

Autor: ps//bgr / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24