Watykan stawia na eko. Uruchamia pierwsze stacje do ładowania elektryków

Z kraju

James Bond dba o ekologię. Będzie jeździł elektrykiemTVN24 BiS
wideo 2/3

Dwanaście pierwszych punktów ładowania samochodów elektrycznych uruchomiono na terenie Watykanu. Będzie ich w sumie dwadzieścia. To kolejna watykańska inicjatywa ekologiczna.

Pojawienie się punktów ładowania aut elektrycznych to rezultat porozumienia zawartego przez Gubernatorat Państwa Watykańskiego i amerykański koncern energetyczny Enel X.

Zmiany w garażu

Jak wyjaśniono, celem tego kroku jest zachęcenie pracowników Watykanu do używania takich samochodów nowej generacji. Zbiega się to w czasie z planami wymiany parku samochodowego za Spiżową Bramą na pojazdy elektryczne i hybrydowe, z których ma korzystać między innymi personel Poczty Watykańskiej. Do każdej ładowarki można podłączyć jednocześnie dwa samochody. Zwraca się uwagę na to, że Watykan w dziedzinie ochrony środowiska i innowacji energetycznych odgrywa pierwszorzędną rolę. Ponad 10 lat temu zainstalowano 2400 paneli fotowoltaicznych na dachu Auli Pawła VI, co doprowadziło do znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Jak obliczyli eksperci, pozwala to zaoszczędzić 80 ton ropy naftowej rocznie. Według wcześniej przedstawionych prognoz do roku 2020 jedna piąta energii w Watykanie pochodzić będzie z paneli fotowoltaicznych.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia