Zmowa na rynku fitness? Urząd antymonopolowy ma podejrzenia

Z kraju

Czy fit to mit?TVN24 BiS
wideo 2/2

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa szesnaście sieci klubów fitness z całej Polski o zmowę w sprawie podziału rynku - poinformował w piątek urząd antymonopolowy. Po raz pierwszy postępowanie objęło menadżerów. Grożą im kary do dwóch milionów złotych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2017 roku w asyście policji przeprowadził przeszukania w siedzibach sieci fitness oraz w biurach Benefit Systems, największego w Polsce operatora pakietów sportowo-rekreacyjnych (oferuje m.in. kartę Multisport).

Podział rynku

"Zebraliśmy wówczas dowody, które wskazują, że szesnastu przedsiębiorców mogło zawrzeć porozumienia ograniczające konkurencję. Kluby fitness mogły m.in. podzielić między sobą rynek, w ten sposób, że wspólnie ustaliły, w których rejonach Polski będą działały" – powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał. 16 przedsiębiorców, przeciwko którym urząd antymonopolowy prowadzi postępowanie to: AM Classic (Wrocław), Baltic Fitness Center (Warszawa), Bartosz Gibała Platinium (Kraków), Benefit Partners (Warszawa), Benefit Systems (Warszawa), Calypso Fitness (Warszawa), EFC (Warszawa), Fabryka Formy (Dąbrowa), Fitness Academy sp. z o.o. (Warszawa), Fitness Academy sp. z o.o. SKA (Wrocław), Fit Invest (Warszawa), Fitness MCG (Warszawa), Fitness za rogiem (Dąbrowa), Jupiter Sport (Wrocław), Platinium Wellness (Kraków) oraz Zdrofit (Warszawa). Jak tłumaczy UOKiK, z punktu widzenia konsumenta podział rynku mógł oznaczać, że np. w Gdańsku nie były otwierane kluby Fabryki Formy, a w Poznaniu kluby Calypso. W konsekwencji konsumenci mogli znajdować się w gorszej sytuacji, niż gdyby rynku nie podzielono. "UOKiK podejrzewa również, że uczestnicy zmowy ustalili, że uczestniczące w zmowie kluby nie będą współpracowały z rywalami Benefit Systems. Takie działania mogły sprzyjać ochronie silnej pozycji Benefit Systems na rynku pakietów sportowo-rekreacyjnych, stawiać pracodawców szukających alternatywy dla usług Benefit Systems w gorszej sytuacji, a jednocześnie pozbawiać konsumentów używających pakietów innych niż Multisport dostępu do lubianych przez siebie klubów" - czytamy w komunikacie.

Pierwsze takie postępowanie

Zdaniem Marka Niechciała zdobyte przez Urząd dowody "mogą świadczyć o udziale w zmowie sześciu menadżerów firm". "Dlatego po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na prowadzenie postępowania także przeciwko osobom fizycznym. Grozi im kara do 2 milionów złotych - mówi Niechciał. Dodaje, że maksymalna sankcja, którą UOKiK może nałożyć na spółkę to 10 proc. jej obrotu.

"Przedsiębiorcy i osoby zarządzające firmami mogą uniknąć wysokich sankcji, ubiegając się o status świadka koronnego w ramach programu łagodzenia kar. Z programu można skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia zmowy" – przekazał prezes.

Urząd przypomina, że odpowiedzialność menadżerów firm za zmowy rynkowe funkcjonuje w Polsce od 2015 roku, samo postępowanie prowadzone jest natomiast zarówno na podstawie przepisów polskich, jak i unijnych.

Stanowisko spółki

Spółka Benefit Systems kwestionuje zarzuty. "Spółka nie zgadza się z zarzutami Prezesa UOKiK i przedłoży swoje stanowisko w niniejszej sprawie w terminach zakreślonych przez Prezesa UOKiK" - napisano w piątkowym komunikacie. UOKiK zaznaczył, że jego działania to jedyne prowadzone w ostatnim czasie na rynku fitness. "W 2017 roku urząd rozpatrywał również wniosek o zgodę na koncentrację, która miała polegać na przejęciu przez Benefit Systems kontroli nad siecią Calypso. Po zastrzeżeniach urzędu przejmująca spółka wycofała wniosek o zgodę na koncentrację" - napisano.

Polacy w klubach fitness

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rośnie liczba Polaków korzystających z klubów fitness. Zgodnie z raportem "The European Health & Fitness Market 2018" w 2017 roku ze wspomnianych klubów skorzystało prawie 3 miliony osób.

Autor: tol//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock