TVN24 Biznes | Z kraju

Trzecia dawka szczepionki a paszport covidowy. Ministerstwo wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionki
Minister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionkiRadio Zet
wideo 2/9
Radio ZetMinister zdrowia: od 2 listopada planujemy uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepionki

Obecnie certyfikaty z tytułu szczepienia trzecią dawką nie są generowane - poinformowało TVN24 Biznes Ministerstwo Zdrowia. Wydłużenie okresu ważności dotychczas wydanych paszportów covidowych jest planowane, ale dopiero po uzyskaniu wytycznych w tej sprawie od Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób. Od nich zależy okres, na jaki zostanie przedłużona ważność certyfkatów.

Paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest uznawany od lipca w całej Unii Europejskiej. Zaświadczenie ma ułatwiać podróże po krajach Wspólnoty, w niektórych państwach jego przedstawienie jest też warunkiem skorzystania z części usług, takich jak restauracje czy kina.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Paszport covidowy - dla kogo?

Certyfikat covidowy jest potwierdzeniem, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

W Polsce w przypadku negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa certyfikat jest ważny przez 48 godzin, w przypadku ozdrowieńca od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu, a w przypadku szczepienia paszport covidowy jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki - drugiej lub pierwszej w przypadku szczepionki jednodawkowej. Dlatego termin wygasania ważności certyfikatów - w zależności od terminu szczepienia - może wypadać na przykład w kwietniu, maju czy czerwcu 2022 roku.

Tymczasem we wrześniu ruszyła rejestracja na szczepienie na koronawirusa trzecią dawką dla osób powyżej 50. roku życia i pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami, a w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w Radiu Zet, że od 2 listopada planowane jest uruchomienie systemu skierowań na przyjęcie trzeciej dawki dla osób od 18. roku życia. Czy paszport covidowy zostanie w związku z tym zaktualizowany?

Paszport covidowy a trzecia dawka szczepionki

"Obecnie certyfikaty z tytułu szczepienia trzecią dawką nie są generowane" - informuje w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes Ministerstwo Zdrowia.

Jak zapewnia resort, data ważności paszportów covidowych zostanie wydłużona, jednak "do czasu opublikowania wytycznych we wskazanym zakresie należy posługiwać się dotychczas wygenerowanymi certyfikatami, które zachowują ważność".

Ministerstwo wyjaśnia, że chodzi o wskazania Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, które mają zostać przekazane do końca 2021 roku, a więc przed wygaśnięciem okresu ważności pierwszych wygenerowanych certyfikatów z tytułu szczepienia. Okres przedłużenia jest obecnie przedmiotem analiz tych instytucji - dodaje MZ.

Pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 podano w szpitalu MSWiA w Warszawie w poświąteczną niedzielę 27 grudnia 2020 roku o godz. 8:30.

Gdzie można pobrać paszport covidowy?

Paszport covidowy jest do pobrania poprzez Internetowe Konto Pacjenta (czyli przez stronę internetową), dostępny jest też w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Można go też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.

Oto co zawiera paszport covidowy wydany po szczepieniu: imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia, nazwę choroby, której dotyczy szczepienie, dane o szczepionce (nazwę szczepionki, nazwę producenta), numer dawki w serii szczepień/dawek, datę szczepienia, nazwę państwa, w którym dokonano szczepienia, informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kiedy certyfikat może być przydatny?

Paszport covidowy może być sprawdzany podczas np. odprawy na lotnisku dowolną aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju. Ale na przykład we Francji od 9 sierpnia paszport covidowy przyda się także m.in. w kawiarniach, restauracjach, kinach, centrach handlowych czy podczas podróży pociągiem. 

We Włoszech od 6 sierpnia obowiązuje wymóg okazania paszportu covidowego, potwierdzającego zaszczepienie co najmniej 1 dawką i co najmniej 14 dni wcześniej, przy korzystaniu z lokali gastronomicznych, wstępu na koncerty czy do muzeów i miejsc kultury (w tym kin, teatrów).

Paszport covidowy, który można pobrać w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel, dostępny jest w językach polskim i angielskim i w takiej formie akceptowany jest w całej Unii Europejskiej.

Autor:dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: KELENY / Shutterstock

Pozostałe wiadomości