Z kraju

Trwa strajk w JSW. Hutniczy gigant ArcelorMittal obawia się, że nie dostanie węgla

Z kraju

poland.arcelormittal.comProducent stali ostrzega, że ma zapasy węgla tylko na trzy dni. Później zagrożone będą dwie koksownie

ArcelorMittal Poland jest „głęboko zaniepokojony” sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Obawia się, że nie dostanie węgla dla koksowni w Zdzieszowicach i w Krakowie. Po wyczerpaniu 3-dniowych zapasów uszkodzonych może tam zostać 9 baterii koksowniczych.

„ArcelorMittal Poland jest głęboko zaniepokojony ostatnimi wydarzeniami w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Według pisma, które otrzymaliśmy dziś od JSW, prawdopodobieństwo ogłoszenia przez spółkę wystąpienia siły wyższej z powodu protestów i strajków w kopalniach jest bardzo wysokie” - napisała w czwartkowym oświadczeniu rzeczniczka ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek.

Co dalej?

Przedstawicielka hutniczego koncernu wyraziła nadzieję, że spór w JSW zostanie wkrótce rozwiązany, co przywróci bezpieczeństwo dostaw węgla koksującego tego producenta. - Obecna sytuacja zagraża działalności naszych dwóch koksowni – w Zdzieszowicach i w Krakowie, których łączne zdolności produkcyjne przekraczają 4,5 mln ton. Jeżeli dostawy węgla nie zostaną wznowione wkrótce, konsekwencje będą dla nas bardzo poważne, bo uszkodzeniu może ulec 9 baterii koksowniczych pracujących w obydwu naszych koksowniach - zaznaczyła Winiarek.

Tylko trzy dni

Zapasy węgla koksującego z JSW wystarczą koksowniom ArcelorMittal Poland jeszcze na trzy dni. W środę nie miały miejsca żadne dostawy, a prawdopodobieństwo, że pojawią się jeszcze w czwartek, uznano za bardzo małe. Przedstawicielka ArcelorMittal Poland wskazała, że w dzisiejszych czasach „kluczem do przetrwania jest długoterminowe dostosowanie kosztów produkcji do warunków rynkowych”. - Spadające obecnie z powodu nadpodaży ceny węgla koksującego na świecie mogą doprowadzić do dalszego ograniczenia produkcji w polskich kopalniach, co z kolei przełoży się na redukcję zatrudnienia - zdiagnozowała.

Trwa protest

Od środy w kopalniach JSW trwa bezterminowy strajk. Zarząd JSW ogłosił niedawno plan oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby trwale poprawić kondycję firmy; prowadzony przez związki strajk uważa za nielegalny. W czwartek związkowcy przedstawili w Warszawie swe postulaty radzie nadzorczej JSW, po południu trwało spotkanie RN z zarządem spółki. Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Należą do niej m.in. koksownie zabrzańskie, wałbrzyskie oraz koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej – łącznie produkują one ok. 4 mln ton koksu rocznie.

Producent stali

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. ArcelorMittal, do którego należy polska spółka, to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach.

Drugi dzień strajku górników z JSW
Drugi dzień strajku górników z JSWtvn24

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: poland.arcelormittal.com

Pozostałe wiadomości