Z kraju

Trzy impulsy dla Europy. Trump: stoimy z wami ramię w ramię

Z kraju

Prezydent Duda na szczycie Trójmorza
Prezydent Duda na szczycie Trójmorzatvn24
wideo 2/4

- Niezależnie od tego, kiedy będziecie potrzebować energii - po prostu do nas dzwońcie - mówił prezydent USA Donald Trump w czwartek w Warszawie podczas szczytu Trójmorza. Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział natomiast, że współpraca krajów Trójmorza ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy.

Prezydent Trump szczyt Trójpomorza nazwał 'historycznym" i podkreślał, że był zaszczycony mogąc w nim uczestniczyć.

- Myślę, że naprawdę możemy tu mówić o prawdziwej historii tej wspaniałej inicjatywy, chcę wam pogratulować wspaniałej pracy, którą wykonujecie dla tego regionu - powiedział.

Stwierdził, że każdy spośród 12 krajów Trójmorza ma "inspirującą historię". - Poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasi obywatele będą rozkwitać, handel będzie rozwijać się, zaś kraje będą absolutnie rozkwitać - powiedział.

"Po prostu zadzwońcie"

- To historyczne zgromadzenie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom. Siedzimy na ogromnych zasobach energetycznych, w tej chwili jesteśmy eksporterami energii, dlatego też niezależnie od tego, kiedy jej będziecie potrzebować - po prostu do nas dzwońcie. Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza - zaznaczył.

Trump ocenił, że kraje Trójmorza staną się silniejsze, niż kiedykolwiek były wcześniej. - Kiedy wasze kraje będą silne, wszystkie wolne kraje Europy są silniejsze, zaś Zachód staje się również silniejszy razem. Nasze i wasze kraje mogą przynieść więcej bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu wszystkim naszym ludziom - wskazywał.

- Inicjatywa Trójmorza odbuduje cały region i zagwarantuje, że wasza infrastruktura, tak samo jak wasze zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa i swobody przywiążą was do całej Europy i całego Zachodu - powiedział Trump. - Stany Zjednoczone Ameryki również wspierają stworzenie forum biznesowego Trójmorza, aby wasze kraje mogły zbudować najnowsze projekty przy pomocy najlepszych talentów w energetyce i robić tak poniżej kosztów i przed czasem. Kocham to - poniżej kosztów i przed czasem - powiedział prezydent USA. Podkreślił, że nowa infrastruktura jest rzeczą podstawową. Wyraził nadzieję, że kraje Trójmorza będą dążyć do osiągnięcia tych samym celów, co USA. - Robimy naprawdę wspaniałe rzeczy - powiedział Trump dodając, że amerykańska giełda pobiła kolejny rekord, a od 16 lat w USA jest najniższe bezrobocie, ponadto amerykańska armia rośnie w siłę - mówił. - Większy dostęp do rynków energetyki, mniej barier dla handlu energetyką i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, to jest to co chcemy zrobić - powiedział prezydent USA. Ocenił, że "inicjatywa Trójmorza ma potencjał, aby osiągnąć wszystkie te jakże ważne cele bardzo szybko". - Bo macie cudownych ludzi, którzy naprawdę szybko sobie z tym poradzą, gratuluję waszym krajom rozpoczęcia już krytycznych projektów, które otwierają nas na większy dostęp, będziecie zupełnie otwarci, będziecie mieli dostęp do rynków energetyki i pozbędziecie się barier dla handlu energią - powiedział Trump.

Gratulacje dla Polski

- Stany Zjednoczone z dumą widzą, że duże zasoby już pomagają narodom Trójmorza osiągnąć tę tak bardzo potrzebną dywersyfikację energetyczną - mówił prezydent USA. - Chcę skorzystać z tej okazji, by pogratulować władzom oraz ludziom z Polski, którzy otrzymali pierwszą dostawę gazu LNG w poprzednim miesiącu; naprawdę to był dobry kontrakt, muszę przyznać - dodał Trump.

- Ten szczyt otwiera następną wielką granicę energetyczną. Mówimy głównie o energetyce, ponieważ właśnie staliśmy się wielkim eksporterem. (...) Mam nadzieję, że skorzystacie z tego państwo, wykorzystując te zasoby - dodał Trump.

Trump oświadczył, że "USA nigdy nie będą wykorzystywać energii, aby zmuszać do czegokolwiek i nie pozwolimy, by to robili inni". - Nie chcecie tutaj monopoli - oświadczył Trump.

Siedzimy na ogromnych zasobach energetycznych, w tej chwili jesteśmy eksporterami energii, dlatego też niezależnie od tego, kiedy jej będziecie potrzebować - po prostu do nas dzwońcie. Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza. Donald Trump

Dodał, że USA są zaangażowane w "otwarty, uczciwy, konkurencyjny rynek dla globalnego handlu energią". - Ameryka będzie wiernym i godnym zaufania partnerem w eksporcie i sprzedaży naszej wysokiej jakości i niskiej po kosztach energii oraz technologii - zapowiedział.

Sprzęt tylko od USA

Trump podkreślił ponadto, że USA mają najlepszą technologię uzbrojenia wojskowego. - Nikt nawet się nie zbliża do naszego poziomu; to jest fakt - dodał prezydent USA. - Kiedy będziecie kupować sprzęt wojskowy, mam nadzieję, że będziecie myśleć tylko o Stanach Zjednoczonych - oświadczył. Według Trumpa, dzięki rozszerzonemu handlowi i nowej infrastrukturze będzie uruchomiony ogromny system innowacji, który będzie bezpieczny, odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska. - USA wspierają zdroworozsądkowe podejście do ochrony zasobów naturalnych, takie, które będzie odpowiedzialnie balansować tworzenie miejsc pracy i rozwój gospodarczy oraz bezpieczeństwo energetyczne - dodał. - Zapraszamy wszystkie kraje do pracy z nami na rzecz tego celu oraz do rozwijania innowacyjnych technologii, które dają narodom na świecie możliwość by stać się prawdziwymi strażnikami ich zasobów naturalnych, pozwalając ludziom wznieść się z ubóstwa w wielką i piękną przyszłość - powiedział Trump.

Trzy impulsy

Prezydent Duda powiedział, że współpraca krajów Trójmorza ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy.

- Ten modernizacyjny to to, czego my bardzo potrzebujemy - my potrzebujemy modernizacji w naszej części Europy, modernizacji naszych przemysłów, potrzebujemy czynić nasze gospodarki coraz bardziej nowoczesnymi - mówił prezydent. Mówiąc o impulsie integracyjnym Duda zaznaczył, że "potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych, zwłaszcza na osi północ-południe, połączeń, których nam dzisiaj bardzo brakuje, drogowych, kolejowych, energetycznych, telekomunikacyjnych". - To jest wszystko to, co chcemy uzupełnić - podkreślił. Impuls zjednoczeniowy - mówił prezydent - to ten, "który w efekcie będzie prowadził do zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy, ale będzie prowadził do zacieśnienia więzi naszej części Europy z pozostałą częścią UE". - Tak żeby UE dzięki naszej współpracy, dzięki naszemu staraniu stawała się coraz silniejsza, coraz bardziej równo rozwinięta i coraz bardziej konkurencyjna gospodarczo wobec świata zewnętrznego - dodał prezydent Duda.

Mówił, że w naszej części Europy można zrealizować 157 wielkich, perspektywicznych projektów infrastrukturalnych. Powołał się na ekspertyzę, którą posiada prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. - Jako głowy państw powinniśmy wspierać współpracę w obszarze Trójmorza: współpracę gospodarczą, polityczną. Liczę, że zaangażują się w to nasze rządy, że zaangażują się w to samorządy w naszych krajach, ale przede wszystkim, że zaangażuje się w to biznes i te wielkie przedsięwzięcia będą realizowane - powiedział Duda. - Wspomnę tylko o tym - żebyśmy wiedzieli, jaka jest perspektywa - że nasi przyjaciele z Chorwacji, pani prezydent, mają ekspertyzę, która wskazuje na to, że w naszej części Europy można realizować 157 wielkich projektów infrastrukturalnych, z których każdy jest perspektywiczny. Czy warto mówić coś więcej - 157 wielkich projektów infrastrukturalnych - podkreślił prezydent Polski.

Rozmowy ministra

– Budowa silnych więzi regionalnych, przy udziale Stanów Zjednoczonych, może stanowić cenne dopełnienie naszego wspólnego potencjału – powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski, który uczestniczył też wraz z prezydentami w sesji transatlantyckiej Szczytu Inicjatywy Trójmorza, na którym omówiono także perspektywy realizacji wspólnych projektów infrastrukturalnych.

Jak poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych, szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski uczestniczył w czwartek w spotkaniu prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas rozmowy prezydenci omówili projekty bilateralne w dziedzinie bezpieczeństwa, jak i wizję dalszego wzmacniania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zgodzili się, że przeznaczanie przez sojuszników 2 proc. PKB na wydatki obronne jest obowiązkiem państw członkowskich NATO. Współpraca w zakresie bezpieczeństwa i obrony, stanowiąca fundament współpracy strategicznej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi, jest w coraz większym stopniu uzupełniana inicjatywami w innych dziedzinach. - Obok bezpieczeństwa, drugim możliwym elementem współpracy polsko-amerykańskiej i amerykańsko-regionalnej jest gospodarka – powiedział minister Waszczykowski tuż przed spotkaniem na Zamku Królewskim. – Jest szansa, aby nasz region był zaopatrywany w gaz amerykański – dodał.

Na marginesie czwartkowych polsko-amerykańskich rozmów dwustronnych w Warszawie minister Witold Waszczykowski rozmawiał z członkami delegacji amerykańskiej, w tym z Jaredem Kushnerem.

W II Szczycie Inicjatywy Trójmorza wzięli udział reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Do Warszawy na spotkanie przyjechało 10 prezydentów (nieobecni byli przedstawiciele Czech i Austrii).

Autor: tol/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości