Człowiek Morawieckiego w rządzie. "Przyjechał w roli bankstera"

Człowiek premiera. Historia pewnej znajomości
Człowiek premiera. Historia pewnej znajomości
tvn24
Człowiek premiera. Historia pewnej znajomościtvn24

Tadeusz Kościński to zaufany człowiek premiera Mateusza Morawieckiego. Urodził się w Anglii, jest liberałem, który całe życie przepracował w bankach. "Bankster" - jak sam o sobie mówi. Dlaczego to właśnie on stanął na czele jednego z najważniejszych ministerstw? Materiał Arkadiusza Wierzuka w magazynie "Czarno na białym" TVN24.

Kościński do tej pory nie był szerzej znany opinii publicznej. Minister nie zgodził się na rozmowę przed kamerą, ale zgodził się na nietypowy wywiad - w formie pytań wysłanych mailem. Odpowiedzi przesłał w ciągu kilku godzin.

"Nie zabiegałem o takie stanowisko, jednak czuję się zaszczycony, mogąc służyć ojczyźnie w ten sposób" - czytamy.

Na pytanie, czy posiada wystarczające kompetencje do pełnienia funkcji, odpowiedział: "(…) Wykorzystam moje ponad 30-letnie doświadczenie w sektorze finansowym, w którym przeszedłem pełną ścieżkę kariery od szeregowego pracownika do dyrektora banku".

Kim jest Tadeusz Kościński? - Polakiem urodzonym w Anglii. Częściowo kiedyś być może był bardziej Anglikiem niż Polakiem. Był Anglikiem polskiego pochodzenia - mówi Jacek Kseń, były prezes Banku Zachodniego WBK.

I kontynuuje: - Ma pewną słabość. Urodził się w Londynie. Szkołę polską zrobił tylko przykościelną. Mówi po polsku przyzwoicie, ale z dość wyraźnym akcentem. Z pisaniem po polsku pewnie jest gorzej. Nie uważam, żeby to był problem.

Gdy Kościński na początku lat 90. wrócił na stałe z Wielkiej Brytanii do Polski, Kseń zatrudnił go w banku. Kościński był dyrektorem, który odpowiadał m.in. za techniczną stronę transakcji bankowych, bankowość elektroniczną i karty bankowe.

- Był rzetelny, pracowity i dobrze zorganizowany - chwali go Kseń.

Człowiek towarzyski

Miłośnik whisky, dobrego wina i dobrej kuchni - tak o nim nieoficjalnie mówią znajomi. Jako dyrektor banku dobrze zarabiał, wybierał jedne z największych gabinetów i jeździł jeepem.

- Nie aspirował w kierunku jakichś superlimuzyn. Terenowy samochód bardziej go interesował. Tym bardziej że miał dom koło Gniezna, pod Poznaniem - w lesie czy nad jeziorem. Tam lubił spędzać weekendy. Jak byłem u niego w domu, na przyjęciu w roku 1996, to byłem trochę zaskoczony, bo obsługiwali kelnerzy w białych rękawiczkach, piękna zastawa. Wszystko było było bardzo eleganckie - opisuje Kseń.

Majątek ministra

Według doniesień prasowych Kościński może być jednym z najbogatszych ministrów, który pobiera brytyjską emeryturę i ulokował swoje oszczędności na giełdzie. Jego majątek, gdy był wiceministrem rozwoju (lata 2015-18), prześwietlało Centralne Biuro Antykorupcyjne pod kątem naruszenia ustawy antykorupcyjnej. Chodzi o udziały ministra w spółce, która zajmowała się tworzeniem rozwiązań informatycznych. Minister finansów przekonuje, że nie mógł sprzedać udziałów przed wejściem do rządu Prawa i Sprawiedliwości. CBA przyjęło te wyjaśnienia.

- Na pewno nie dla pieniędzy się zdecydował (zasiadać w rządzie - red.). Jest całkowicie niezależny finansowo w tej chwili. Lubi nowe wyzwania. Imponują mu pewne stanowiska - ocenia Kseń.

- Chyba nie ma w gronie członków rządu osoby, która tak nie pasuje do wizerunku przeciętnego członka tej partii, czy nawet zwolennika tej partii - stwierdza Radosław Omachel, dziennikarz ekonomiczny "Newsweeka".

Zdaniem Omachela partia na stanowisku ministra finansów postawiła liberała, przedstawiciela świata, który obecna ekipa rządząca tak mocno krytykuje.

- Przyjechał w roli "bankstera", zresztą sam tak o sobie mówi, że był "banksterem", człowiekiem, który miał pieniądze i potrafił je wydawać na whisky, jacht, rakiety tenisowe czy cygara - mówi dziennikarz "Newsweeka".

Kariera zawodowa

Urodzony w 1956 roku Kościński po ukończeniu studiów w Londynie karierę zaczynał w brytyjskim oddziale japońskiego banku - Tokai Bank, a następnie w londyńskiej filii Banku Handlowego. Pracował dla Polskiego Banku Rozwoju, BPH, Banku Śląskiego i w Banku Zachodnim WBK. To stamtąd trafił do ministerstwa rozwoju, przedsiębiorczości, a następnie do ministerstwa finansów - na mniej eksponowane stanowiska podsekretarzy stanu.

- Czy on ma odpowiednie przygotowanie do tego, by być odpowiednim ministrem finansów? O tym nie jestem przekonany. Dlatego że dla mnie minister finansów powinien się znać na makroekonomii, powinien rozumieć procesy zachodzące w gospodarce i (przewidywać - red.) co się może wydarzyć za rok, dwa, trzy. Obawiam się, że to nie jest mocna strona Tadeusza - ocenia Kseń.

Posłowie Konfederacji jeszcze w trakcie debaty nad votum zaufania dla nowego rządu Mateusza Morawieckiego domagali się odwołania ministra finansów. Pytali, czy kariera w londyńskim oddziale banku wiązała się pod koniec lat 70. z koniecznością współpracy ze Służba Bezpieczeństwa PRL.

Minister Kościński, którego oświadczenie lustracyjne nie zostało podważone, tak odpowiedział na zarzuty: "To dla mnie bolesne insynuacje (…) przez ponad 10 lat nigdy żadni funkcjonariusze i przedstawiciele ówczesnych władz nie próbowali nakłonić mnie, żebym - kolokwialnie mówiąc - przekonał się do 'socjalistycznej drogi rozwoju' mojej ojczyzny".

Zaufany człowiek premiera

Obecny szef resortu finansów swój awans zawdzięcza premierowi. - Mateusz Morawiecki chce mieć w tym ministerstwie swojego człowieka. Człowieka, do którego ma zaufanie. A do Tadeusza Kościńskiego, z którym pracuje od bardzo wielu lat, mniej więcej od 2004 roku, to zaufanie ma - mówi Piotr Gajdziński, były rzecznik BZ WBK, autor książki o Morawieckim "Delfin".

Następcą Jacka Ksenia na stanowisku prezesa BZ WBK był Mateusz Morawiecki, który Tadeusza Kościńskiego powołał na stanowisko swojego doradcy.

- Oni blisko ze sobą współpracowali. Przyjaźnili się niemalże. Byli w takich kontaktach towarzyskich przez całe lata, więc z punktu widzenia premiera to jest trafny wybór - stwierdza Gajdziński.

- Czy będzie dobrym ministrem finansów, trudno dzisiaj oceniać. Na pewno nie jest to osoba z takimi kompetencjami jak Marek Belka czy Grzegorz Kołodko. (…) To będzie człowiek, który będzie pilnował pieniędzy i szukał ich tam, gdzie Morawiecki będzie chciał je znaleźć. Będzie wykonawcą polityki kreowanej na Nowogrodzkiej - uważa Omachel.

Pytany, czy będzie ministrem niezależnym politycznie, Kościński odpisał: "Stabilność finansów publicznych jest dla każdego ministra finansów sprawą nadrzędną. Będę stał na straży finansów państwa".

Autor: red. / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Czarno na białym

Pozostałe wiadomości

Bez suwerenności Unii Europejskiej w produkcji chipów, europejski, w tym polski sektor motoryzacyjny, narażony będzie na przerwanie dostaw, co oznacza kryzys na wielką skalę - wskazał prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben. Branża liczy na realizację Europejskiego aktu w sprawie chipów.

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii boczku wędzonego. Spożycie skażonego produktu może wywołać listeriozę, niebezpieczną chorobę zakaźną, która stanowi szczególne zagrożenie u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób starszych.

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP