To oni pokierują resortami gospodarczymi. Sylwetki nowych ministrów


Tadeusz Kościński, Marlena Maląg, Jacek Sasin, Michał Woś, Michał Kurtyka oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak. To kandydaci na nowych szefów resortów gospodarczych w rządzie Mateusza Morawieckiego. Poniżej przedstawiamy ich sylwetki i wskazujemy jakimi resortami mają pokierować.

Na piątkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki ogłosił listę kandydatów do nowego rządu.

- Nowy rząd będzie bardzo sprawną i dobrą drużyną, która będzie pracowała dla realizacji celów krótko, średnio- i długofalowych - powiedział premier.

Obecny na konferencji prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił, że skład rządu "został zaakceptowany po dyskusji przez Komitet Polityczny PiS". Jak podkreślił, nowy rząd jest kontynuacją "dobrej zmiany".

Poniżej przedstawiamy sylwetki nowych ministrów w resortach gospodarczych:

Ministerstwo finansów - Tadeusz Kościński

Tadeusz Kościński zastąpi na stanowisku ministra finansów Jerzego Kwiecińskiego. To już czwarty minister finansów w tym roku.

Nowy szef MF do tego resortu trafił jednak już kilka miesięcy temu. W lipcu br. premier Mateusz Morawiecki powołał bowiem Tadeusza Kościńskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.

Od stycznia 2018 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, gdzie odpowiadał między innymi za działania wzmacniające ekspansję zagraniczną polskich firm, za wzrost inwestycji, rozwijanie gospodarki cyfrowej oraz upowszechnianie płatności bezgotówkowych. Wcześniej, od listopada 2015 roku do stycznia 2018 roku, był wiceministrem rozwoju. Kościński przez całą karierę zawodową był związany z sektorem bankowym.

Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju, Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej - Marlena Maląg

Marlena Maląg w grudniu 2018 roku została powołana na stanowisko prezesa zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest z wykształcenia pedagogiem i menadżerem oświaty.

W wyborach parlamentarnych w 2019 skutecznie ubiegała się o mandat posła do Sejmu IX kadencji, kandydując w okręgu kaliskim. Otrzymała ponad 25 tysięcy głosów.

Maląg ma doświadczenie samorządowe. Od 2012 do 2014 roku pełniła funkcję wiceprezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. W latach 2002-2006 była radną Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, a następnie w latach 2006-2016 zasiadała w Radzie Powiatu Ostrowskiego. Od stycznia 2016 roku do grudnia 2018 roku Marlena Maląg pełniła funkcję wicewojewody wielkopolskiego. Była także radną sejmiku województwa wielkopolskiego.

Ministerstwo zarządzania funduszami - Małgorzata Jarosińska-Jedynak

To nowy resort, który ma się zająć koordynacją wydatkowania środków unijnych. Na jego czele stanie Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która od listopada 2018 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

W resorcie zajmowała się między innymi wdrażaniem funduszy unijnych na innowacje, cyfryzację oraz kapitał ludzki. Do jej obowiązków należał także nadzór nad programem Dostępność Plus. Wiceminister Jarosińska-Jedynak od początku swojej kariery związana jest z samorządem. Przez kilkanaście lat zajmowała się funduszami unijnymi, rozwojem regionalnym i wsparciem przedsiębiorczości. Pracowała między innymi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, gdzie kierowała Departamentem Wspierania Przedsiębiorczości. Wcześniej pracowała w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Gminy i Miasta Tyczyn.

Ministerstwo środowiska - Michał Woś

Michał Woś będzie najmłodszym ministrem w rządzie - ma 28 lat. Ale to nie jego debiut, bo w czerwcu 2019 roku został powołany na funkcję, ministra członka Rady Ministrów. Zajmował się pomocą humanitarną. Teraz ma pokierować nowym resortem środowiska, z którego "wyjęte" zostaną jednak kwestie dotyczące klimatu, odnawialnych źródeł energii, czy program Czyste powietrze (zajmie się nimi nowy minister ds. klimatu).

Woś w latach 2017-2018, pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie pełnił nadzór nad sprawami rodzinnymi i nieletnich, zakładami poprawczymi oraz informatyzacją wymiaru sprawiedliwości. Wcześniej był doradcą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Był także w składzie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Na to stanowisko powołała go we wrześniu 2017 roku ówczesna premier Beata Szydło.

Ma także doświadczenie samorządowe. W latach 2014-2017 był radnym Rady Miasta Racibórz. W kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów.

W październiku 2018 roku Woś został wybrany na radnego sejmiku śląskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (startował jako kandydat Solidarnej Polski), a obecnie jest członkiem zarządu województwa śląskiego.

Ministerstwo do spraw klimatu - Michał Kurtyka

W kompetencjach nowego ministerstwa będą znajdowały się obszary, które do tej pory były podzielone między resorty środowiska i energii. Chodzi m.in. o odnawialne źródła energii, ograniczanie emisji CO2, transformację energtyczną, program Czyste Powietrze, program Mój Prąd, program rozwoju elektromobliności oraz gospodarkę odpadami. Pod ministerstwo ma też podlegać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Resortem pokieruje Michał Kurtyka, który od lipca 2018 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska.

W kwietniu ubiegłego roku został również powołany na stanowisko pełnomocnika do spraw Prezydencji COP 24. Szczyt klimatyczny odbywał się od 2 do 16 grudnia 2018 roku w Katowicach, który zakończył się przyjęciem dokumentu końcowego, tak zwanego Pakietu katowickiego.

Wcześniej, od stycznia 2016 roku do 2018 roku Kurtyka był sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii. Był bezpośrednio odpowiedzialny między innymi za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym. Był pomysłodawcą "Planu Rozwoju Elektromobilności".

Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską.

Minister nadzoru właścicielskiego (nazwa zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona) - Jacek Sasin

Nowe ministerstwo ma pełnić rolę podobną do tej, które pełnił resort Skarbu Państwa. Pokieruje nim Jacek Sasin, który od czerwca 2019 roku sprawował funkcję wicepremiera. Do rządu Mateusza Morawieckiego trafił jednak już wcześniej.

Sasin na początku 2018 roku został powołany na stanowiska sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów, a następnie również sekretarza Rady Ministrów.

Jacek Sasin swoją karierę zawodową zaczynał w Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie". W latach 2004-2006 Sasin był Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu m.st. Warszawy, a następnie zastępcą burmistrza warszawskiej dzielnicy Śródmieście.

Jacek Sasin od stycznia 2006 roku do listopada 2007 roku pełnił funkcję I wicewojewody mazowieckiego, a następnie wojewody mazowieckiego. Od grudnia 2007 roku blisko współpracował z ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim. Najpierw w roli jego doradcy, a następnie - od listopada 2009 roku - został powołany na stanowisko sekretarza stanu i zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta. W 2010 roku został radnym do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W 2011 roku Jacek Sasin trafił do Sejmu. W wyborach parlamentarnych w 2014 roku ponownie skutecznie ubiegał się o mandat posła. W parlamencie pełnił funkcję między innymi przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych.

Pozostałe ministerstwa gospodarcze:

- Ministerstwo Cyfryzacji - Marek Zagórski,

- Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk,

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski,

- Ministerstwo Rozwoju - Jadwiga Emilewicz.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Unia Europejska (UE) jest uzależniona od Chin w kwestii metali ziem rzadkich. Dlatego Bruksela stawia na rozwój własnego przemysłu i recyklingu surowców, by zerwać z tą zależnością.

"Krytyczna lista". UE wskazała projekty

"Krytyczna lista". UE wskazała projekty

Źródło:
PAP

Według Kremla porozumienie o bezpieczeństwie na Morzu Czarnym między Rosją a Ukrainą będzie możliwe tylko po zniesieniu sankcji - wskazuje BBC. Dodaje, że warunków tych nie było w amerykańsko-rosyjskich ustaleniach.

Co z porozumieniem? Rosyjski dokument "zamącił wody"

Co z porozumieniem? Rosyjski dokument "zamącił wody"

Źródło:
PAP

USA dodały około 80 podmiotów, głównie chińskich, do "czarnej listy" ograniczeń eksportowych - podał Reuters. Chodzi o zmniejszenie zdolności do rozwijania zaawansowanych technologii przez rywali Stanów Zjednoczonych.

USA dodały kilkadziesiąt firm do "czarnej listy"

USA dodały kilkadziesiąt firm do "czarnej listy"

Źródło:
Reuters

Okres próbny, niższy próg wiekowy i "prawko" tylko na 15 lat - między innymi takie zmiany w prawie jazdy planuje Unia Europejska. Celem jest ograniczenie liczby wypadków na europejskich drogach.

Duże zmiany w prawie jazdy. Plany Brukseli

Duże zmiany w prawie jazdy. Plany Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd planuje podwyżkę zasiłku pogrzebowego. Polska Izba Branży Pogrzebowej ocenia to pozytywnie i deklaruje, że będzie dążyła do utrzymania kosztów pochówku na obecnym poziomie.

Zasiłek pogrzebowy. Zapowiedź branży

Zasiłek pogrzebowy. Zapowiedź branży

Źródło:
PAP

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie od przyszłego roku z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów. Poinformował o tym resort rodziny na portalu X.

Rząd zdecydował w sprawie zasiłku pogrzebowego

Rząd zdecydował w sprawie zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Kanada zaostrza zasady dotyczące dopłat z dotychczasowych programów rządowych dla Tesli - donosi Reuters. Ponadto koncern nie będzie mógł korzystać z przyszłych dotacji, o ile Stany Zjednoczone nie zniosą ceł nałożonych na kanadyjskie produkty.

Uderzenie w Teslę. Koniec z dopłatami z budżetu państwa

Uderzenie w Teslę. Koniec z dopłatami z budżetu państwa

Źródło:
Reuters

Niskie bezrobocie cieszy ekonomistów i statystyków, ale jest problemem dla branż opierających się na pracownikach fizycznych - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna". I dodaje: "monterzy i spawacze pilnie poszukiwani".

Te branże mają problem z pracownikami. "Pilnie poszukiwani"

Te branże mają problem z pracownikami. "Pilnie poszukiwani"

Źródło:
PAP

Lotnisko w Charleroi odwołuje wszystkie przyloty i odloty 31 marca z powodu strajku. Wcześniej loty tego dnia odwołał też port lotniczy w Brukseli.

Belgijskie lotniska odwołują loty

Belgijskie lotniska odwołują loty

Źródło:
PAP

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ogłosił we wtorek, że wstrzymuje uczestnictwo Rumunii w programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Rumunia została przyłączona do programu w ostatnich dniach rządów administracji Joe Bidena. Decyzja miała wejść w życie 31 marca.

Mieli podróżować do USA bez wiz. Zmiana w ostatniej chwili

Mieli podróżować do USA bez wiz. Zmiana w ostatniej chwili

Źródło:
PAP

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Kumulację rozbił gracz ze Szwecji, do którego trafi prawie 116 milionów euro. W Polsce padły dwie wysokie wygrane drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 25 marca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Kumulacja rośnie, w czwartek do wygrania będą trzy miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 25 marca 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W niemieckich sklepach niektóre produkty stoją na półkach do góry nogami. "To nie przypadek ani bałagan, a nowy trend" - wyjaśnia dziennik "Frankfurter Rundschau". Dodaje, że chodzi o promocję europejskich towarów zamiast tych pochodzących z USA.

Nietypowy trend w sklepach. "Ludzie załapali, o co chodzi"

Nietypowy trend w sklepach. "Ludzie załapali, o co chodzi"

Źródło:
"Frankfurter Rundschau", "Berliner Kurier"

Średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka w ciągu roku wzrosła o 2,2 miesiąca, a 65-latka wzrosła o 1,9 miesiąca - wynika z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny tablic trwania życia. Dane te mają wpływ na wysokość emerytur.

Nowe tablice długości życia. Mają wpływ na wysokość emerytur

Nowe tablice długości życia. Mają wpływ na wysokość emerytur

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Reykjavik, Malaga, Genua, Saloniki i Dortmund - to niektóre nowe kierunki w letnim rozkładzie lotów ze stołecznego Lotniska Chopina, który zacznie obowiązywać w niedzielę. W tym sezonie pasażerowie będą mieli do wyboru 132 trasy - powiadomił port lotniczy.

Ponad 130 kierunków z Lotniska Chopina. Pojawi się nowy przewoźnik

Ponad 130 kierunków z Lotniska Chopina. Pojawi się nowy przewoźnik

Źródło:
PAP

Wycofano z obrotu produkt "Zaśnik" - podał Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). Towar sprzedawano jako produkt leczniczy, choć nie było na to odpowiedniego pozwolenia.

Preparat na sen wycofany z obrotu

Preparat na sen wycofany z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump rozważa wprowadzenie 2 kwietnia natychmiastowych, tymczasowych ceł - czytamy we wtorkowym wydaniu dziennika "Financial Times". Według brytyjskiego dziennika Trump może skorzystać z rzadko wykorzystywanego prawa, które umożliwi mu nałożenie taryf sięgających 50 procent.

Media: Trump może skorzystać z prawa z 1930 roku

Media: Trump może skorzystać z prawa z 1930 roku

Źródło:
PAP

Polska powołuje Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa w KPO - poinformowała we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Na cele obronne w ramach KPO ma trafić 30 miliardów złotych.

Polska powołuje nowy fundusz. "Jako pierwsza w Europie"

Polska powołuje nowy fundusz. "Jako pierwsza w Europie"

Źródło:
PAP

Stellantis wraz z chińskim partnerem Leapmotor zainwestują 200 milionów dolarów w fabrykę w Hiszpanii - informuje Reuters. Produkcja aut elektrycznych, którą pierwotnie planowano w Polsce, ma ruszyć w pierwszym kwartale 2026 roku.

Polska głosowała za cłami. Giganci się wycofali

Polska głosowała za cłami. Giganci się wycofali

Źródło:
Reuters

Polacy podróżujący do Wielkiej Brytanii będą potrzebowali od drugiego kwietnia uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) - informuje Ambasada Brytyjska w Polsce. Jak dodaje, wniosek można złożyć przez aplikację lub stronę internetową.

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Trzeba będzie zapłacić

Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Trzeba będzie zapłacić

Źródło:
tvn24.pl