Jest połowa drużyny resortu rodziny i pracy. Szwed, Michałkiewicz i Zieleniecki na czele

Z kraju

krzysztofmichalkiewicz.pl/stanislawszwed.pl/tvn24Nowi wiceministrowie: od lewej Krzysztof Michałkiewicz, Marcin Zieleniecki i Stanisław Szwed

Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz i Marcin Zieleniecki zostali wiceministrami rodziny, pracy i polityki społecznej - poinformowała minister Elżbieta Rafalska. W resorcie będzie jeszcze trzech wiceministrów - zapowiedziała.

- Jest trzech wiceministrów, to już prawie drużyna ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej - powiedziała PAP, przedstawiając swych współpracowników. - Ciągle podkreślamy tę "rodzinę" jako dodatkowy element naszych działań - nie tylko w nazwie - dodała.

Kim są?

B. wiceprzewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny w poprzedniej kadencji poseł Stanisław Szwed będzie w ministerstwie odpowiedzialny za rynek pracy, fundusze, departament prawa pracy oraz za dialog społeczny - wyjaśniła. Poseł Krzysztof Michałkiewicz był już ministrem pracy w poprzednich rządach PiS, w Sejmie pracował też wcześniej w komisji polityki społecznej i rodziny - przypomniała minister. Teraz będzie pełnomocnikiem rządu do spraw osób niepełnosprawnych, będzie odpowiadał za departament pożytku publicznego i współpracę z trzecim sektorem - organizacji pozarządowych - dodała. Marcin Zieleniecki jest doktorem habilitowanym, specjalistą prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - zakomunikowała Rafalska - i będzie odpowiadał za departament ubezpieczeń społecznych i koordynację systemów zabezpieczenia społecznego.

To nie koniec

Rafalska powiedziała, że pracuje pilnie, by uzupełnić skład ścisłego kierownictwa resortu o kolejne trzy osoby. We wtorek spotkała się z dyrektorami departamentów ministerstwa. - Po spotkaniu wiemy, że spraw bieżących też jest wiele, więc na pewno ręce będziemy mieli pełne pracy - powiedziała. Wyjaśniła, że struktura kierownictwa się nie zmieni - minister i sześciu wiceministrów. Posłowie Szwed i Michałkiewicz będą sekretarzami stanu w resorcie, Zieleniecki i trzej przyszli wiceministrowie - podsekretarzami stanu - podała. - Czekamy na kogoś, kto będzie zajmował się rodziną. To bardzo ważny element - mamy tu świadczenia rodzinne i naszą bardzo ważną ustawę, która dotyczy pomocy państwa w wychowaniu dzieci - program 500 plus. Czeka też departament pomocy i integracji społecznej, departament polityki senioralnej" - wyliczała. - Jeszcze kompletujemy skład - mam nadzieję, że w ciągu tego tygodnia uda się nam go zamknąć - dodała.

Zmiany w późniejszym czasie

Pytana, czy w resorcie - podobnie jak podczas poprzednich rządów PiS - powstanie departament ds. kobiet, rodziny i przeciwdziałania dyskryminacji - w miejsce samodzielnego stanowiska pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, Rafalska powiedziała, że na razie nie ma takiego departamentu. - Na dzisiaj skupiamy się na zabezpieczeniu funkcjonowania tych projektów i programów, które będą pierwszoplanowe. Jeśli uznamy, że potrzeba zmian organizacyjnych, strukturalnych, to można je przeprowadzić w spokojniejszym czasie - stwierdziła. - Niezwykle gorące jest dzisiaj przejmowanie obowiązków przez wiceministrów, aktualizacja wszystkich spraw i przygotowywanie planów; w środę expose pani premier - mówiła. - Przyjdzie pewnie również czas na pracę nad zmianami, jeśli uznamy je za konieczne, bo na razie nic takiego pilnego nie widzę - oceniła. Podała, że w resorcie do czasu, gdy premier nie przyjmie dymisji, pozostali jeszcze wiceministrowie Radosław Mleczko i Elżbieta Seredyn. - Wiceminister Marek Bucior poinformował mnie, że premier przyjęła jego dymisję - dodała. W poniedziałek Rafalska przejęła resort od ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza. Pytana wtedy przez PAP, czy dodane słowo "rodzina" będzie kluczem do jej działań odpowiedziała, że oddaje to zapisane w programie PiS cele. - Mówiliśmy, że to rodzina jest w centrum naszego zainteresowania - rodzina to pierwszy filar. Potem praca, żeby ta rodzina była też silna pracą, zatrudnieniem; tu dochodzą problemy związane z emigracją. I pomoc społeczna - pozostałe sprawy: mówimy tu o zabezpieczeniu społecznym, systemie emerytalnym, pomocy społecznej - tłumaczyła.

500 zł na dziecko to priorytet

Pytana w poniedziałek, czy w związku z tym pierwszym projektem resortu będzie ten dotyczący 500 zł na jedno dziecko, potwierdziła. - Myślę, że jednak pierwszy będzie projekt 500 plus - my ten projekt mamy już napisany, więc jest to tylko kwestia złożenia go - powiedziała. Przypomniała, że najważniejsze, by były przygotowane dobre rozwiązania, a nie to, czy równolegle - z różnicą tygodnia czy dwóch - będą procedowane dwa projekty - 500 plus i przywracający wiek emerytalny. Dopytywana, czy w tym drugim projekcie znajdzie się możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy zaznaczyła, że podstawą prac jest projekt prezydenta. - I pan prezydent, i PiS, mówiliśmy konsekwentnie o tym, że chcemy przywrócić ten wiek emerytalny, który dotychczas obowiązywał - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - przypomniała. Zaznaczyła jednak, że może się on zmienić, a staż pracy, jako element systemu emerytalnego jest bardzo akceptowany społecznie. - Trzeba to wszystko powiązać z wiekiem emerytalnym 60-65 lat i wierzyć, że Polacy (...) będą sami podejmowali decyzje, czy chcą dalej pracować, czy chcą iść na emeryturę - mówiła minister. Pytana o dodatki inflacyjne dla emerytów zapewniła, że rozważana jest ich wysokość. - Oczywiście zastanawiamy się, w jakiej wysokości będą - to jest przyszłość - podkreśliła. Przypomniała, że PiS cały czas mówiło, że należy dbać o osoby z tymi najniższymi świadczeniami, bo są one już na tak niskim poziomie, że przy obecnej inflacji wzrost tych świadczeń "byłby na poziomie - powiedziałabym - wstydliwym". - Z całą pewnością będziemy chcieli emerytów o najniższych świadczeniach wspierać, bo cały czas o tym mówiliśmy - przekonywała. Nie sprecyzowała, w jakiej formie to nastąpi. Pytana o wakat na stanowisku prezesa ZUS powiedziała, że ta sprawa jest rozważana. - Oczywiście to jest bardzo ważna instytucja, która wypłaca świadczenia emerytalne, rentowe i odpowiada za poważne pieniądze, więc rozważamy to, ale jeszcze musimy poczekać - mówiła przejmując resort.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: krzysztofmichalkiewicz.pl/stanislawszwed.pl/tvn24