Anna Nowak opiekuje się niepełnosprawną córką i jeszcze pomaga innym. Nie chciała jednak przyjąć nagrody w wysokości 4 tysięcy złotych w związku z przyznanym jej przez Poznań tytułem "Wolontariuszki roku" w obawie przed utratą świadczenia pielęgnacyjnego. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odniosło się do tej kwestii w odpowiedzi na pytania reporterki TVN24.
Chodzi o sytuację relacjonowaną w środowym materiale "Faktów" TVN. Annę Nowak miasto Poznań nagrodziło podczas Gali Wolontariatu, ale pani Anna nie przyjęła nagrody "Wolontariusz Roku" za 30 lat pracy wolontaryjnej w wysokości 4 tysięcy złotych z obawy przed utratą świadczenia pielęgnacyjnego. Sama wychowuje 38-letnią córkę, która cierpi na dziecięce porażenie mózgowe.
O słuszność obaw pani Anny reporterka TVN24 zapytała resort rodziny i polityki społecznej.
MRiPS o świadczeniu pielęgnacyjnym
"Zatrudnienie lub inna praca zarobkowa, zgodnie z art. 3 pkt 22 ustawy o świadczeniach rodzinnych, oznacza wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej" - napisał wydział prasowy departamentu komunikacji i promocji MRiPS.
I podkreślił: "Nie ma zatem żadnego zakazu przyjmowania przez osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne nagród czy też osiągania innych dochodów, które nie pochodzą z tak zdefiniowanego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej".
Jak dodał resort, świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2119 zł miesięcznie, a od 1 stycznia 2023 r. wynosić będzie 2458 zł miesięcznie.
"Przysługuje bez względu na dochody rodziny (brak kryterium dochodowego), a jego celem od początku jego funkcjonowania jest udzielenie materialnego wsparcia osobom, które zrezygnowały z aktywności zawodowej z powodu konieczności sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną" - przekazało ministerstwo.
Wyjaśniło przy tym, że "warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego określa ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych". Przypomniało też, że świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje opiekunom, "jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności".
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: "Fakty" TVN