TVN24 Biznes | Z kraju

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp,
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych
Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowychTVN24
wideo 2/14
TVN24Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej w czwartek zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 75 punktów bazowych. Analitycy spodziewali się wzrostu o 100 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 4,5 do 5,25 procent. To już ósma podwyżka stóp procentowych z rzędu.

Na początku kwietnia br. Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 punkt procentowy. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła wówczas z 3,5 proc. do 4,5 proc.

Pierwsza z obecnego cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc. W czwartek Rada zdecydowała o podwyżce stóp o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie do 5,25 proc., to najwyższy poziom od listopada 2008 roku. Wówczas główna stopa NBP wynosiła 5,75 proc.

Stopy procentowe w Polsce

Uchwała RPP wejdzie w życie w piątek, 6 maja. Poziom stóp procentowych po czwartkowej decyzji:

- stopa referencyjna 5,25 proc. w skali rocznej, - stopa lombardowa 5,75 proc. w skali rocznej, - stopa depozytowa 4,75 proc. w skali rocznej, - stopa redyskonta weksli 5,30 proc. w skali rocznej, - stopa dyskontowa weksli 5,35 proc. w skali rocznej.

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

Rada Polityki Pieniężnej w informacji po czwartkowym posiedzeniu oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. 'Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych" - wskazano.

Jak dodano, "dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę".

Jednocześnie bank centralny nie wyklucza interwencji na rynku walutowym. "NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - czytamy.

W ocenie RPP w kolejnych kwartałach można oczekiwać utrzymywania się korzystnej koniunktury, choć prognozowane jest stopniowe spowolnienie wzrostu gospodarczego. "Perspektywy koniunktury, zarówno w Polsce, jak i na świecie, obarczone są znaczną niepewnością związaną z wpływem rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie" - zauważono.

INFORMACJA PO POSIEDZENIU

Stopy procentowe - komentarze

Ekonomiści ING Banku Śląskiego spodziewają się dalszych podwyżek. "Podwyżka NBP 'tylko' 75pb (do 5,25 proc.). Większość argumentów, które prezes (Adam - przyp. red.) Glapiński wymienił w kwietniu, materializuje się ('inflacja ma tendencję do wzrostu', uporczywość inflacji, ekspansja fiskalna, mocne PKB, wojna). Będą kolejne, stopa docelowa 8,5 proc.+ przełom 2022/23" - prognozują.

"RPP podniosła stopy o 75pb (główna stopa procentowa 5,25%). Czechów nie dogoniliśmy, ale może uda się na kolejnym posiedzeniu. Przypomnijmy jednak, że świetne wyniki gospodarki w I kwartale to lusterko wsteczne" - napisali ekonomiści mBanku.

Wcześniej w czwartek Narodowy Bank Czech podwyższył stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Główna stopa wzrosła do poziomu 5,75 procent.

Ekonomiści Banku Pekao ocenili, że "funkcja reakcji Rady wciąż wymyka się prognozującym, ale kierunek jest jasny". "Po dzisiejszym posiedzeniu wracamy z poziomem stóp proc. NBP (referencyjna: 5,25 proc.) do czasów sprzed kryzysu finansowego" - zauważyli.

Inflacja w Polsce

Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami. "Inflacja wymknęła się spod kontroli i jej opanowanie będzie wymagało kontynuacji agresywnych podwyżek stóp procentowych" - ocenili niedawno w komentarzu analitycy Banku Millennium.

W miniony piątek GUS opublikował szybki szacunek inflacji w kwietniu. Według danych urzędu inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 proc. w stosunku do 11 proc. po marcu 2022 r.

Inflacja w Polsce - kwiecień 2022PAP

Autor:mp, mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości