TVN24 Biznes | Z kraju

O ile mogą wzrosnąć stopy procentowe? Jest prognoza wielkiego banku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Marek Tejchman o wstępnych danych o inflacji w czerwcu
Marek Tejchman o wstępnych danych o inflacji w czerwcuTVN24
wideo 2/6
TVN24Marek Tejchman o wstępnych danych o inflacji w czerwcu

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w najbliższy czwartek podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści Goldman Sachs spodziewają się kolejnej, dziesiątej z rzędu podwyżki, o 75 punktów bazowych do 6,75 procent. Ekonomiści innych banków zwracają jednak uwagę, że sytuacja się komplikuje.

Rada Polityki Pieniężnej podczas czerwcowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Była to już dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do poziomu 6,0 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2008 roku.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na najbliższy czwartek, 7 lipca. Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami.

PAP/Maciej Zieliński

Główny Urząd Statystyczny w piątek opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu 2022 roku. Z tak zwanego szybkiego szacunku wynika, że wzrost cen w minionym miesiącu wyniósł 15,6 procent. Odczyt był poniżej prognoz ekonomistów Goldman Sachs, którzy spodziewali się, że inflacja przyspieszy do 16,0 procent.

O ile wzrosną stopy procentowe?

Ekonomiści GS prognozują, że rosnąca inflacja będzie wymagała dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez Narodowy Bank Polski. W związku z tym ich prognoza zakłada, że Rada podczas posiedzenia w przyszłym tygodniu podniesie główną stopę o 75 punktów bazowych do poziomu 6,75 procent. Wzrostu o 75 punktów bazowych spodziewają się też ekonomiści Banku Pekao.

Jednocześnie przedstawiciele Goldman Sachs zwrócili uwagę na spadek wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu z 48,5 punktu w maju do 44,4 punktu w czerwcu. To najniższy poziom od ponad dwóch lat. PMI to wskaźnik obrazujący nastroje w przemyśle. Wartość wskaźnika poniżej 50 punktów oznacza kurczenie się branży.

Zdaniem głównego ekonomisty PKO BP Piotra Bujaka w tym kontekście podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych na posiedzeniu RPP w przyszłym tygodniu byłaby bardzo odważna. "PMI dla polskiego przemysłu za czerwiec zmasakrowany... Nie ma co myśleć o dalszym zaostrzaniu polityki pieniężnej... Podwyżka o 50 pb na posiedzeniu w przyszłym tygodniu byłaby bardzo odważna. Każda większa to olbrzymie ryzyko" - napisał Bujak na Twitterze.

Ekonomiści ING Banku Śląskiego zwrócili uwagę, że "sytuacja się komplikuje". "Duże podwyżki w regionie wywindowały oczekiwania odnośnie NBP. Ale silny spadek PMI to scenariusz spowolnienia. Naszym zdaniem jeżeli RPP zbyt dużo uwagi da PMI i podniesie +50pb PLN straci, +75bp nieznacznie, +100bp jest neutralne/pozytywne dla PLN" - zauważyli. W przypadku Węgier podwyżka stóp procentowych wyniosła 185 punktów bazowych, a Czech - 125 punktów bazowych.

Polski Instytut Ekonomiczny podał w środę, jeszcze przed publikacją wstępnych danych o inflacji w czerwcu, że w lipcu stopy procentowe wzrosną o 50 punktów bazowych do 6,5 proc. i będzie to koniec cyklu podwyżek.

Tymczasem Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, mówił wcześniej, że najbliższa podwyżka stóp "powinna wynieść co najmniej 100 punktów bazowych".

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości