Premier wprowadza stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Andrzej Duda o cyberbezpieczeństwie
Andrzej Duda o cyberbezpieczeństwieTVN24
wideo 2/7
TVN24Andrzej Duda o cyberbezpieczeństwie

Na terenie całej Polski zostanie wprowadzony pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, dotyczący cyberprzestrzeni. Będzie on obowiązywał od niedzieli, 5 grudnia od godziny 23.59. Zarządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało, że wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Stopień alarmowy ma obowiązywać do piątku, 10 grudnia, do godziny 23.59. Szczyt Cyfrowy ONZ rozpocznie się 6 grudnia i potrwa do 10 grudnia pod hasłem "Internet United" (zjednoczony internet).

"Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112" - czytamy w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stopnie alarmowe CRP

RCB wyjaśniło, że stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. "Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności" - przekazano.

Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju były wprowadzane już wcześniej m.in. przy okazji 31. światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, wyborów do Sejmu i Senatu w 2019 roku oraz ubiegłorocznych wyborów Prezydenta RP.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości