Handlują bez kas fiskalnych. Nie ominęła ich kara

Z kraju

Do centrum handlowego nie tylko po zakupy. Polak lubi tam też zjeść
wideo 2/3

Spośród skontrolowanych w grudniu 2017 roku punktów sprzedaży w centrach handlowych województwa mazowieckiego, 20 procent prowadziło nielegalną działalność - nie rejestrowały na przykład obrotu na kasach fiskalnych - wynika z komunikatu Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Warszawie.

"Tylko w grudniu ubiegłego roku mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa skontrolowała 1260 punktów sprzedaży w kilku centrach handlowych na terenie województwa. W wyniku kontroli stwierdzono, że 20 proc. stoisk prowadziło nielegalną działalność między innymi omijając obowiązek rejestracji sprzedaży na kasach fiskalnych. Na nieuczciwych sprzedawców nałożono kary grzywny za wykroczenia skarbowe na łączną kwotę ponad 177 tys. zł" - napisano w komunikacie. W sumie ukarano 260 podmiotów.

Pomoc skarbówki

Zgodnie z komunikatem, IAS w Warszawie zdecydował o uruchomieniu w CH Wólka Kosowska, miejscu gdzie odnotowano największe nieprawidłowości w prowadzonej działalności handlowej, specjalnego punktu informacyjnego. Jest on czynny codziennie w godz. 9-14. Jak wyjaśniono, pracownicy urzędu skarbowego służą w nim pomocą i udzielają prowadzącym działalność na terenie Centrum informacji na temat przepisów podatkowych. Pomagają też w rejestracji kas fiskalnych, a także informują na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego dla mikro i małych przedsiębiorców. Według IAS grudniowe kontrole dotyczyły nie tylko rejestrowania sprzedaży towarów za pomocą kas fiskalnych oraz przestrzegania prawa podatkowego, ale także legalnego zatrudnienia pracowników.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock