Pracujemy nad tym, by udzielić pomocy około 260 podmiotom gospodarczym, działającym na obszarze stanu wyjątkowego, które mogą utracić dochody - powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik.
Na konferencji w siedzibie MSWiA po ogłoszeniu decyzji prezydenta padło pytanie o rozwiązania odszkodowawcze dla tych, którzy mogą ponieść straty w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Jak zaznaczył wiceszef tego resortu, są w polskim systemie prawnym rozwiązania w tym zakresie.
- Są rozwiązania prawne, które mówią o wyrównywaniu szkód, uważamy, że one powinny być rozbudowane. Razem z Ministerstwem Finansów pracujemy nad tym, żeby dać możliwość rekompensaty poniesionych przez przedsiębiorstwa szkód, głównie turystycznych przedsiębiorstw, które funkcjonują wzdłuż granicy wschodniej - mówił wiceminister Wąsik.
Jak wyjaśnił, to ok. 260 przedsiębiorstw zarejestrowanych, zidentyfikowanych przez wojewodów. - Pracujemy nad tym w taki sposób, żeby ta pomoc była satysfakcjonująca i rzeczywiście rekompensowała poniesione straty - dodał wiceminister.
Stan wyjątkowy w części województwa podlaskiego i lubelskiego
Jak poinformowano na stronie Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda w czwartek 2 września wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało wydane na wniosek Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2021 r.
Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w czwartek po południu i weszło w życie z dniem ogłoszenia.
"Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi" - czytamy w komunikacie.
Jak podkreślono, mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń: zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń, zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi.
Źródło: PAP