Dane ze sklepów dużo słabsze od oczekiwań

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Sławiński: na odważną walkę z inflacją jest już zbyt późno
Sławiński: na odważną walkę z inflacją jest już zbyt późnoTVN24
wideo 2/4
TVN24Sławiński: na odważną walkę z inflacją jest już zbyt późno

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w Polsce w grudniu 2022 roku wzrosła o 0,2 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,4 procent.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu natomiast o 15,5 proc. rdr. W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 18,1 proc. rdr.

Komentarze ekonomistów

"Czy to słabość sprzedaży, która właśnie ujawnia się przez wysoce ujemne dynamiki płac realnych, czy też raczej w obawie przed wysokimi cenami zakupy świąteczne odbyły się w listopadzie? Tak czy inaczej, ładny nurek na wykresie z danymi po poprawce sezonowej" - napisali na Twitterze ekonomiści mBanku.

"Sprzedaż detaliczna w XII nadal hamowała. Wzrost realny był marginalny (+0,2 proc. r/r). Na plusie są tylko podstawowe kategorie, wspierane przez wydatki uchodźców – żywność, odzież i obuwie, kosmetyki i farmaceutyki. Krajowy konsument generuje spadek realnej sprzedaży rzędu 4 proc. r/r" - komentowali natomiast eksperci banku PKO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Grand Warszawski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości