Premier z ministrami i prezesem NBP o Grexicie. "Polska jest gotowa na turbulencje"

Z kraju

tvn24Premier rozmawia z ministrami i prezesem NBP o Grexicie. "Polska jest gotowa na turbulencje"

Premier Ewa Kopacz spotkała się w poniedziałek w KPRM z ministrami i prezesem NBP w sprawie ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro - poinformowała Kancelaria Premiera.

Zapowiadając spotkanie Kopacz mówiła, że wspólnie z kierownictwem resortów spraw zagranicznych i finansów oraz szefem NBP będzie zastanawiać się nad ewentualnymi konsekwencjami wyjścia Grecji ze strefy euro. Premier powiedziała w piątek dziennikarzom w Bratysławie, gdzie wzięła udział w konferencji Globsec, że musimy być na to przygotowani, mimo że nie jesteśmy w strefie euro. Przypomniała, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na poniedziałek nadzwyczajne spotkanie krajów UE ze strefy euro.

Polska jest gotowa

Głos w sprawie sytuacji w Grecji zabrał też w piątek minister finansów Mateusz Szczurek. Jak powiedział, istnieje duże ryzyko jeszcze poważniejszego kryzysu w związku z sytuacją w tym kraju. Zapewnił przy tym, że Polska jest przygotowana na ewentualne turbulencje na rynkach finansowych w przypadku bankructwa Aten. Szczyt zwołany przez Tuska rozpocznie się w Brukseli o godz. 19. Poprzedzi go nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów krajów eurolandu. Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej. Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

WYDARZENIA NA RYNKACH W KONTEKŚCIE SYTUACJI GRECJI ŚLEDZI RAFAŁ HIRSCH

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM | M. Śmiarowski