Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.
W pismach wystosowanych do prezydenta oraz marszałek Senatu rzecznik MŚP wskazała na "nadmierne" tempo wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach, do czego - według niej - przyczyniło się "drastyczne" podniesienie składki zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu.
Apel w sprawie składki zdrowotnej
- Negatywne konsekwencje tych zmian były odczuwalne dla całej polskiej gospodarki, zwłaszcza dla wielu małych firm, dla których rosnące obciążenia stały się poważnym wyzwaniem - oceniła Majewska.
Zaznaczyła, że realizacja rozwiązań przyjętych przez Sejm nie rozwiąże wszystkich problemów, z którymi mierzą się najmniejsi przedsiębiorcy, jednak według niej będzie to istotny krok w kierunku poprawy warunków ich funkcjonowania. Obniżenie składki doprowadzi też do zwiększenia konkurencyjności polskich firm - podkreśliła.
Rzecznik MŚP krytycznie odniosła się do zarzutu, iż obniżenie składki dla przedsiębiorców o niskich i średnich dochodach odbije się na sytuacji pracowników. Jej zdaniem zarzut ten bezpodstawnie wywołuje napięcia społeczne. - Przeciwnie, to obowiązujące obecnie rozwiązania są krzywdzące dla osób prowadzących działalność gospodarczą - oceniła.
Według Majewskiej niedobory w finansowaniu ochrony zdrowia nie powinny być uzupełniane poprzez nakładanie nadmiernych obciążeń na wybrane grupy społeczne. Rzecznik MŚP nie zgładziła się też z zarzutem, że wprowadzenie ustawy będzie skutkować "wypychaniem" pracowników na fikcyjne samozatrudnienie.
- Takie obchodzenie prawa jest oczywiście zjawiskiem negatywnym. Jednak należy mu przeciwdziałać przez zaangażowanie odpowiednich służb, a nie nakładanie coraz większych obciążeń na ogół przedsiębiorców -wskazała w pismach do prezydenta i marszałek Senatu.
W konkluzjach zaapelowała do senatorów o przyjęcie ustawy, a do prezydenta o jej podpisanie.
Składka zdrowotna. Zmiany w przepisach
Obniżenie składki zdrowotnej przedsiębiorcom zakłada nowelizacja ustawy uchwalona 4 kwietnia przez Sejm. Wprowadza ona dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa.
Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.). Projekt zakłada także obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Ustawa uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Nowela jest obecnie procedowana w Senacie, a przepisy mają obowiązywać od początku 2026 r.
Agnieszka Majewska pełni funkcję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców od czerwca ubiegłego roku. Rzecznik MŚP ma kompetencje do działania w sprawach pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem, samorządem bądź instytucją państwową. Jego główne zadania to: opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących przedsiębiorców, współpraca z organizacjami chroniącymi prawa przedsiębiorców oraz działalność edukacyjna.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka