Krzysztof Tchórzewski został we wtorek powołany na szefa nowego resortu - Ministerstwa Energii. Do ministra energii będą należały m.in. sprawy polityki energetycznej państwa i udział w kształtowaniu polityki energetycznej UE.
Dotychczas Tchórzewski był członkiem Rady Ministrów w randze ministra bez teki. Dopiero po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o działach administracji rządowej możliwe było utworzenie resortu energii. Nowelizacja weszła w życie w ostatni piątek.
"Trudne zadanie przed państwem"
O wręczeniu we wtorek Tchórzewskiemu przez prezydenta Andrzeja Dudę aktu powołania na ministra energii poinformowała prezydencka kancelaria. - Wiem, że doświadczenia, wiedzy i energii panu ministrowi nie brakuje, więc z całą pewnością ten urząd będzie sprawowany bardzo dobrze - mówił do Tchórzewskiego prezydent, cytowany przez swoje służby prasowe. Według komunikatu, Andrzej Duda przypomniał też, że teraz Rada Ministrów, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, jest już kompletna. Życzył premier, wicepremierom i wszystkim ministrom powodzenia w pracy. - Trudne zadanie przed państwem, trudne zadanie przed nami wszystkimi, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo - dodał prezydent.
Kompetencje
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o działach do ministra energii będą należały nie tylko sprawy polityki energetycznej państwa, ale także sprawy udziału w kształtowaniu polityki energetycznej Unii Europejskiej. Ponadto w katalogu tym są sprawy: efektywności energetycznej, rozwoju i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, funkcjonowania systemów energetycznych z uwzględnieniem zasad racjonalnej gospodarki i potrzeb bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także, obok już zapisanego inicjowania i koordynowania współpracy międzynarodowej w dziedzinie energii, udział w pracach organów Unii Europejskiej. Do ministra energii należeć będzie nadzór nad Towarzystwem Finansowym Silesia. 30 września poprzedni rząd przyjął plan dla górnictwa, który przewiduje, że to spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej. Zdaniem autorów planu miałoby to dać podstawę do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego oraz być pierwszym krokiem do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.
Nowelizacja stanowi, że minister energii będzie też nadzorował przedsiębiorstwa górnicze (z wyjątkiem Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A.) a także "Węglokoks" S.A. w Katowicach i CZW "Węglozbyt" S.A.
Sylwetka ministra
Krzysztof Tchórzewski ma 65 lat, jest posłem z Siedlec. W klubie PiS pełni funkcję sekretarza. "Jestem politykiem Prawa i Sprawiedliwości, moja działalność publiczna od początku wiąże się z Siedlcami i wschodnim Mazowszem. Na pierwszym miejscu w swoich działaniach stawiam interes Polski. Jestem również katolikiem. Uważam, że wartości wynikające z wiary są uniwersalne i stanowią swego rodzaju kompas moralny pokazujący właściwy kierunek w działalności zarówno publicznej jak i prywatnej" - napisał na swojej stronie internetowej. W poprzedniej kadencji Sejmu Tchórzewski szczególnie angażował się w sprawy infrastrukturalne, w tym związane z kolejnictwem. Sprzeciwiał się sprzedaży spółki PKP Energetyka funduszowi CVC Capital Partners. Szef resortu energetyki jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (Wydział Elektryczny, zabezpieczenia elektroenergetyczne). W latach 1974-1990 pracował w PKP-Siedlce (na stanowiskach elektromontera, kontrolera i naczelnika oddziału). W latach 1990-1992 pełnił funkcję wojewody siedleckiego. Od 1993 był prezesem zarządu spółki Inter-Poligrafia, a w latach 1994-1997 - dyrektorem spółki "Srebrna". W rządzie Jerzego Buzka (1997-2001) pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej. Następnie pracował w PKP Energetyka jako członek zarządu i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych. W 2007 r., w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, został wiceministrem gospodarki. Zajmował się wówczas m.in. zagadnieniami związanymi z elektroenergetyką i przemysłem w ramach negocjacji nad projektem "Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015". Był posłem na Sejm I (1991-1993), III (1997-2001), V (2005-2007), VI (2007-2011) i VII (2011-2015) kadencji wybieranym z list: Porozumienia Obywatelskiego Centrum, Akcji Wyborczej Solidarność oraz Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2002-2005 pełnił urząd radnego sejmiku woj. mazowieckiego.
Nowy pełnomocnik rządu
Na mocy znowelizowanej ustawy powstanie też urząd pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, który przejmie uprawnienia skarbu państwa w stosunku do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego i operatora systemu przesyłowego gazowego (dotychczas było to zadaniem ministra gospodarki). Pełnomocnik powoływany będzie przez premiera.
Kim są szefowie gospodarczych resortów?
Autor: mb / Źródło: PAP