Premier Mateusz Morawiecki powołał Zespół do spraw Polityki Polarnej Państwa. W środę w Monitorze Polskim opublikowano zarządzenie szefa rządu w tej sprawie.
Chodzi o zarządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 2022 roku w sprawie Zespołu do spraw Polityki Polarnej Państwa. Przepisy wejdą w życie w najbliższy czwartek.
Jak czytamy w dokumencie, zespół ma m.in. monitorować wdrażanie dokumentów programowych Rady Ministrów dotyczących polityki polarnej oraz identyfikować problemy, określać szczegółowe zadania oraz formułować rekomendacje działań dotyczących polityki polarnej.
Do zadań zespołu będzie należało również utrzymywanie bieżących kontaktów i wymiana informacji z instytucjami eksperckimi odpowiedzialnymi za działalność w regionach polarnych. Ponadto zespół będzie mógł formułować propozycje związane z przygotowaniem projektów aktów normatywnych "mających na celu wdrożenie do polskiego ustawodawstwa norm prawa międzynarodowego wynikających ze współpracy w ramach polityki polarnej i związanych z nią umów międzynarodowych wiążących Rzeczpospolitą Polską".
Zespół do spraw Polityki Polarnej Państwa
Zgodnie z zarządzeniem przewodniczącym zespołu będzie sekretarz albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wiceprzewodniczącym będzie zaś przedstawiciel Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pozostałymi członkami będą przedstawiciele wyznaczeni m.in. przez ministra klimatu oraz ministra szkolnictwa. Do udziału w pracach zespołu mają być zapraszani również m.in. przewodniczący Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk oraz przedstawiciel Polskiego Konsorcjum Polarnego.
W ramach zespołu mają powstać dwie grupy robocze: do spraw Arktyki i do spraw Antarktyki. Dodatkowo zespół będzie mógł tworzyć inne zespoły problemowe. Jak czytamy, posiedzenia plenarne zespołu mają się odbywać nie rzadziej niż raz w roku.
Wydatki związane z obsługą Zespołu do spraw Polityki Polarnej Państwa będą pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister spraw zagranicznych. Jak wskazano w zarządzeniu, udział w pracach zespołu jest nieodpłatny.
Polska Polityka Polarna
We wrześniu 2020 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia dokumentu rządowego pt.: "Od ekspedycji z przeszłości ku wyzwaniom przyszłości. Polska Polityka Polarna". "Polska Polityka Polarna to ta część polskiej polityki, która ma za zadanie zabezpieczenie kluczowych interesów oraz strategicznych potrzeb Polski związanych z regionami Arktyki i Antarktyki" - podkreślono w dokumencie. Pojawiło się w nim zalecenie utworzenia w obrębie administracji rządowej grupy albo zespołu o charakterze międzyresortowym, z zachowaniem wiodącej roli resortu spraw zagranicznych.
"Współczesne zmiany środowiska zachodzące w regionach polarnych wskazują, że obszary te ulegają wyraźnej transformacji, której skutki mogą mieć poważne konsekwencje dla istnienia wielu ekosystemów. Ich efektem może być między innymi wzrost intensywności zmian klimatu, w tym zwłaszcza wielkości anomalii termicznych i opadowych oraz zagrożeń z tym związanych w innych regionach świata" - mogliśmy przeczytać w dokumencie.
"Równocześnie zachodzące zmiany niosą za sobą pewne perspektywy i możliwości, które też należy mieć na uwadze. Topniejące lody mogą na przykład otworzyć nowe możliwości transportowe" - dodano.
Jak wskazywano, Polska obecność w regionach polarnych ma charakter multidyscyplinarny. Obejmuje m.in. aktywność naukowo-badawczą, działania i inicjatywy w wymiarze polityki międzynarodowej i dyplomacji. Polska ma siedem stacji polarnych, z których część należy do uniwersytetów.
Źródło: TVN24 Biznes