Z kraju

Ponad 70 nowych połączeń w rozkładzie. Duże zmiany na kolei

Z kraju

ShutterstockW grudniu zmieni się rozkład jazdy pociągów

Podróżujący koleją muszą przygotować się na spore zmiany. 11 grudnia zacznie bowiem obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. W ofercie Przewozów Regionalnych pojawi się ponad 70 nowych połączeń, na niektórych trasach skróci się zaś czas przejazdu, nie zabraknie również utrudnień. Poniżej przedstawiamy zmiany dla poszczególnych regionów.

Jak poinformował przewoźnik w poniedziałkowym komunikacie, Przewozy Regionalne każdego dnia będą oferowały swoim podróżnym średnio ponad 1800 pociągów regionalnych i aglomeracyjnych.

Dolny Śląsk

Więcej połączeń aglomeracyjnych zyskają podróżujący z Wrocławia do Oleśnicy, Żmigrodu i Ziębic. Nowe bezpośrednie pociągi pojawią się zaś na trasach: Zgorzelec - Żagań - Zielona Góra, Wrocław - Zawadzkie, Wrocław - Częstochowa (przyspieszony).

Wygodniejszy dojazd w Kotlinę Kłodzką umożliwi bezpośredni pociąg relacji Poznań - Wrocław - Międzylesie. Będzie obsługiwany komfortowymi zmodernizowanymi wagonami.

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu Koleje Dolnośląskie przejmą obsługę tras Wrocław - Jelcz Laskowice i Legnica - Żagań. Jednocześnie wstrzymane zostanie kursowanie pociągów na trasie Grabowno Wielkie - Krotoszyn.

Kujawsko-pomorskie i lubelskie

Nowe bezpośrednie połączenia pojawia się na trasach: Bydgoszcz - Włocławek, Piła - Olsztyn i Piła - Toruń. Na utrudnienia muszą przygotować się natomiast podróżujący trasą Toruń - Kutno, na tej linii kolejowej rozpoczną się bowiem prace modernizacyjne.

Spore zmiany czekają również wszystkich pasażerów z województwa lubelskiego. Dodatkowe pociągi wjadą na tory na trasie Lublin - Chełm. Więcej bezpośrednich pociągów będzie kursowało z Siedlce do Terespola.

W nowym rozkładzie pojawią się sezonowe połączenia na Roztocze i Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Ze względu na modernizację trasy Warszawa - Lublin, od 11 czerwca zarządca infrastruktury planuje całkowite zamknięcie trasy Lublin - Dęblin.

Grudniowa zmiana przyniesie otwarcie nowego przystanku kolejowego w miejscowości Mokre koło Zamościa. Prace modernizacyjne rozpoczną się natomiast na linii kolejowej Lublin - Parczew - Łuków.

Lubuskie

W województwie lubuskim przewoźnik wprowadzi do rozkładu nowy poranny pociąg z Gorzowa Wielkopolskiego do Berlina, który zastąpi połączenie Krzyż - Berlin. Połączenie ma odbywać się godzinach atrakcyjnych dla osób pracujących w stolicy Niemiec.

Nowe bezpośrednie pociągi pojawią się na trasach: Żagań - Zgorzelec i Zielona Góra - Zgorzelec. O około 25 minut skróci się czas podróży z Zielonej Góry do Wrocławia.

Koleje Dolnośląskie przejmą obsługę tras Żagań - Legnica (codziennie) i Żagań - Forst (w weekendy).

To jednak nie koniec zmian. Wkrótce rozpocznie się bowiem modernizacja estakady kolejowej w Gorzowie Wielkopolskim. W związku z tym w 2017 roku podróżni skorzystają z tymczasowego przystanku zlokalizowanego w rejonie ulicy Teatralnej.

Łódzkie

Ważną informacją dla podróżujących w tym regionie jest powrót pociągów na dworzec Łódź Fabryczna. Z nowo wybudowanej podziemnej stacji będzie odjeżdżała większość pociągów Przewozów Regionalnych do: Częstochowy, Radomska, Skierniewic, Warszawy i Tomaszowa Mazowieckiego.

Ponadto przewoźnik zapowiada uruchomienie większej liczby pociągów interREGIO na trasie Łódź - Warszawa.

W wyniku grudniowych zmian w rozkładzie podróżni zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu do stolicy ze wszystkich miejscowości położonych między Łodzią a Skierniewicami. Jak poinformowano w komunikacie, jeden z pociągów zatrzyma się na każdej stacji.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna przejmie obsługę większości kursów weekendowych na trasie Łódź - Warszawa.

Oprócz tego podróżni z Mazowsza będą mieli do wyboru więcej bezpośrednich pociągów z Siedlec do Terespola.

Sieć połączeń w 2017 rokuPrzewozy Regionalne

Małopolska

Nowe pociągi (w piątki i niedziele) będą obsługiwać trasę Sucha Beskidzka - Żywiec, w tym jeden bezpośredni kurs 
z Krakowa. Po grudniowych zmianach w rozkładzie zwiększy się liczba bezpośrednich pociągów z Krakowa do Rybnika i do Kielc.

W efekcie zmiany trasy przejazdu skróci się zaś czas podróży z Krakowa do Częstochowy. Zostanie również otwarty nowy przystanek kolejowy Kraków Sanktuarium.

To nie koniec zmian w Małopolsce. Koleje Małopolskie przejmą bowiem obsługę tras: Nowy Sącz – Krynica-Zdrój (w całości), Nowy Sącz - Tarnów - Kraków (część połączeń).

Wstrzymane zostanie natomiast kursowanie pociągów na trasie Kraków - Oświęcim przez Skawinę. Z kolei prace modernizacyjne będą prowadzone na liniach z Krakowa do Podłęża, Katowic i Zakopanego oraz na trasie Tarnów - Nowy Sącz.

Opolskie

Przewoźnik zapowiada również lepsze skomunikowanie wschodniej części województwa opolskiego. W rozkładzie pojawią się nowe pociągi w relacjach Pludry - Opole, Zawadzkie - Wrocław (w dni robocze) oraz Częstochowa - Wrocław (w piątki i niedziele).

Oprócz tego na tory wyjadą dodatkowe pociągi w dni nauki szkolnej na trasie Opole - Karłowice.

Jednocześnie skróci się czas podróży na trasie Opole - Wrocław.

Podkarpackie

W województwie podkarpackim pojawi się zaś więcej bezpośrednich pociągów na trasie Rzeszów - Tarnów.

Skróci się również czas przejazdu z Rzeszowa do Przemyśla i Tarnowa. Będzie to efektem podniesienia prędkości pociągów na wybranych odcinkach do 130 km/h.

Po zmianach pociągi z Przemyśla do Medyki będą kursowały we wszystkie dni tygodnia, a nie jak dotychczas tylko w dni robocze.

Przewoźnik zapowiada również wakacyjne połączenie ze Słowacją. W rozkładzie pojawią się pociągi relacji Rzeszów - Medzilaborce i Sanok - Medzilaborce.

Podlaskie

Na Podlasiu natomiast o ponad połowę od 1 stycznia 2017 roku wzrośnie liczba połączeń w regionie. W związku z tym więcej kursów pojawi się na większości tras regionalnych.

Dla podróżnych będą dostępne nowe bezpośrednie relacje, m.in.: Łapy - Kuźnica Białostocka, Szepietowo - Kuźnica Białostocka, Białystok - Grajewo. Jednocześnie przewoźnik informuje o utrzymaniu połączeń z Litwą: Białystok - Kowno.

Prace modernizacyjne będą odbywały się na trasach Białystok - Szepietowo i Białystok - Czeremcha - Siedlce.

Pomorze i Mazury

Wraz z grudniową zmianą przewoźnik zapowiada uruchomienie bezpośrednich pociągów z Chojnic do Słupska i Helu (w wakacje). W komunikacie mowa jest także o wakacyjnych pociągach na trasie Słupsk - Ustka. Dziennie ma się odbywać 9 kursów w każdą stronę.

W ramach konsorcjum z PKP Szybką Koleją Miejską, Przewoźnik Regionalny będzie obsługiwał połączenia "Sprinter" na trasie Gdynia - Słupsk. W pociągach będzie obowiązywał cennik SKM.

Po wejściu w życie nowego rozkładu PR będą również obsługiwały wszystkie połączenia regionalne na trasie Gdańsk Główny - Tczew. Do 10 grudnia trasa obsługiwana wspólnie z PKP Szybką Kolej Miejską.

Mieszkańcy Warmii i Mazur zyskają z kolei więcej połączeń, m.in. na trasach Iława - Działdowo i Ełk - Białystok.

Śląskie

W grudniowym rozkładzie zwiększy się liczba bezpośrednich pociągów z Rybnika do Krakowa. Nowe pociągi wyjadą (w piątki i niedziele) na trasie Żywiec - Sucha Beskidzka, w tym jeden bezpośredni kurs 
z Krakowa.

Więcej bezpośrednich pociągów pojawi się na trasach Katowice - Sędziszów i Kielce - Częstochowa. Zmieni się trasa przejazdu pociągu z Częstochowy do Krakowa, przez co skróci się czasu podróży na tej trasie.

O około 10 minut skróci się czas przejazdu z Częstochowy do Kielc. Będzie to efektem podniesienia prędkości pociągów na wybranych odcinkach do 130 km/h.

Świętokrzyskie

Lepiej skomunikowane z innymi regionami Polski zostanie również województwo świętokrzyskie. W rozkładzie pojawi się więcej bezpośrednich pociągów z Kielc do Krakowa i Częstochowy oraz z Sędziszowa do Katowic.

Od 1 stycznia 2017 roku zostanie uruchomionych pięć bezpośrednich połączeń z Ostrowca Świętokrzyskiego do Krakowa oraz podwojenie liczby pociągów na trasie Skarżysko-Kamienna - Ostrowiec Świętokrzyski.

Podniesienie prędkości pociągów na wybranych odcinkach do 130 km/h skróci czas przejazdu z Kielc do Włoszczowy (o około 5 minut) i Częstochowy (o około 10 minut) .

W wakacje w weekendy będzie zaś kursował pociąg relacji Kielce - Sandomierz. Prace modernizacyjne będą prowadzone na liniach Skarżysko-Kamienna - Kielce - Sędziszów, Sędziszów - Sosnowiec i Kielce - Częstochowa.

Wielkopolskie

W Wielkopolsce zostaną uruchomione nowe bezpośrednie relacje pociągów: Kalisz - Wrocław, Piła - Olsztyn i Piła - Toruń. Pasażerowie zyskają również wygodniejszy dojazd w Kotlinę Kłodzką bezpośrednim pociągiem relacji Poznań - Międzylesie, który będzie obsługiwany komfortowymi zmodernizowanymi wagonami.

Z większą prędkością podróżni pojadą na trasie Poznań - Szczecin. Na wybranych odcinkach wyniesie ona do 140 km/h.

Jednocześnie prace modernizacyjne rozpoczną się na liniach kolejowych Poznań - Czempiń i Poznań - Inowrocław. Wstrzymany zostanie ruch pociągów na trasie Krotoszyn - Grabowno Wielkie.

Pomorze Zachodnie

Podróżni z zachodniej części Polski zyskają nowy poranny bezpośredni pociąg ze Szczecina do Zielonej Góry. Na korzystniejsze mają zmienić się też terminy kursowania pociągów na trasie Szczecin - Szczecinek.

To nie koniec dobrych informacji. W związku z zakończeniem remontu mostu w Karlinie, zakończą się bowiem także utrudnienia na trasie Białogard - Kołobrzeg.

Jak poinformowano w komunikacie, w pierwszym kwartale 2017 roku na trasach regionalnych w Zachodniopomorskiem pojawią się kolejne nowe pojazdy.

Zobacz materiał z ubiegłorocznej jazdy testowej darta wyprodukowanego przez bydgoską Pesę (17.06.2015):

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt Pesy
Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości