Rosjanie zostawiają w Polsce miliony. Kupują coraz więcej

Z kraju

Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy TVN24 BiS
wideo 2/2

Rosjanie robią coraz większe zakupy w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej - podała Krajowa Administracja Skarbowa, powołując się na dokumenty finansowe zgłaszane przez podróżnych na polsko-rosyjskich przejściach granicznych. Dodano, że obywatele tego kraju kupują między innymi elektronikę i odzież.

Jak podał w środę Ryszard Chudy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Grzechotkach potwierdzili właśnie stutysięczny dokument Tax Free.

Faktura Tax Free upoważnia między innymi Rosjan do odzyskania VAT od towarów kupionych w Polsce oraz innych krajach UE i wywiezionych poza granicę wspólnoty. Podróżni wywożąc towar z Polski takie dokumenty zgłaszają polskiemu funkcjonariuszowi celno-skarbowemu.

Wydatki rosną

W tym roku na polsko-rosyjskich przejściach granicznych funkcjonariusze celno-skarbowi potwierdzili 179,7 tys. faktur o wartości ponad 179 mln zł za zakupy zrobione w Polsce. To więcej niż w całym roku 2016, kiedy to zgłoszono 154,6 tys. faktur wartych 153 mln zł. - Jak wskazują nasze statystyki, na takich przejściach granicznych, jak Gronowo czy Grzechotki znaczna większość - około 75 procent osób przekraczających granicę to Rosjanie. Dlatego tu zgłoszeń Tax Free jest najwięcej - wyjaśnił Ryszard Chudy.

Nie tylko przybywa faktur, ale także rośnie ich wartość. Dzieje się tak, mimo iż co jakiś czas spadający kurs rubla zmniejsza liczbę Rosjan przyjeżdżających do Polski na zakupy. - Biorąc pod uwagę kwoty, jakie są wydawane w Polsce i innych krajach Unii przez obywateli Federacji Rosyjskiej, możemy mówić o nasileniu turystyki zakupowej. Kupowane są towary pierwszej potrzeby: artykuły spożywcze, ubrania, elektronika, ale też i dobra luksusowe - podał Chudy.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock