Rząd szykuje duże zmiany w programie 500 plus. "Pracownicy samorządów obawiają się masowych zwolnień"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechny
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechnyRadiowa Jedynka
wideo 2/5
Radiowa JedynkaMaląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechny

Posłanka Lewicy Joanna Senyszyn skierowała interpelację poselską w sprawie planowanych zmian w programie Rodzina 500 plus. Zgodnie z rządowym projektem, obsługą programu ma się zająć Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie samorządy jak dotychczas. "Pracownicy samorządów obawiają się masowych zwolnień" - napisała Senyszyn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Od 1 lipca br. weszły zmiany w programie Dobry Start. Organem obsługującym świadczenie jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas zadania związane z realizacją tego świadczenia wykonywały gmina i powiat. Zmiana organu obsługującego z samorządów na ZUS ma również dotyczyć programu Rodzina 500 plus. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na początku miesiąca.

Posłanka Lewicy Joanna Senyszyn wskazała, że "zapowiadane przeniesienie obsługi programów Rodzina 500 plus oraz Dobry Start z samorządów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stawia w bardzo trudnej sytuacji kilkanaście tysięcy pracowników samorządowych, zajmujących się obsługą tych programów w całej Polsce".

"Pracownicy samorządów obawiają się masowych zwolnień, które będą szczególnie dotkliwe w obecnej sytuacji gospodarczej. Otrzymuję w tej sprawie liczne prośby o interwencję" – wskazała parlamentarzystka w interpelacji poselskiej skierowanej do minister rodziny i polityki społecznej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rodzina 500 plus w ZUS

Odpowiedzi udzieliła, z upoważnienia minister rodziny i polityki społecznej, podsekretarz stanu w MRiPS Barbara Socha. Jak wskazała, sprawy dotyczące prawa do świadczenia 500 plus za okresy sprzed 1 stycznia 2022 roku nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez samorządy. "Organy te będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 roku do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 roku w okresie styczeń – maj 2022 roku" – poinformowała Socha.

W przypadku wejścia proponowanej ustawy, ZUS od 1 stycznia 2022 roku będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze oraz będzie od 1 lutego 2022 roku przyjmować wnioski na kolejny okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 roku.

Przedstawicielka ministerstwa rodziny wskazała, że "konsekwencją zakończenia przez gminy i powiaty w 2022 roku realizacji programu Rodzina 500 plus, będącego zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej, będzie konieczność dokonania w gminach i powiatach odpowiednich zmian organizacyjno-kadrowych w jednostkach organizacyjnych realizujących dotychczas ww. program".

"Decyzje o zakresie ww. zmian należeć będą do samorządów gminnych i powiatowych/jednostek organizacyjnych gmin i powiatów, będących pracodawcami pracowników samorządowych" – wyjaśniła Socha. Jednocześnie dodała, że powyższe zadanie będzie realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z wykorzystaniem posiadanych już zasobów kadrowych i infrastruktury technicznej.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości