Kierowcy chcą zakazać jazdy w słuchawkach. Na celowniku rowerzyści i rolkarze

Rowerzyści często słuchają muzyki podczas jazdyShutterstock

Rowerzyści słuchający muzyki w słuchawkach to plaga na drogach i ścieżkach. Jeszcze częściej zdarza się to rolkarzom. Stanowisko zawodowych kierowców w tej sprawie nie pozostawia wątpliwości - tacy uczestnicy ruchu są "niebezpieczni" i "nieprzewidywalni". Chcą zakazać jazdy w słuchawkach.

Rowerzysta jest częstym uczestnikiem ruchu drogowego. Coraz więcej cyklistów pojawia się nie tylko na ścieżkach rowerowych, lecz także i na drogach publicznych. Słuchawki wetknięte do uszu podczas jazdy rowerzysty czy rolkarza to widok równie częsty.

Ryzyko na kółkach

Badania Centrum Profilaktyki Społecznej (CPS) pt. "Ryzykowne zachowania na kółkach" wskazują, że w akompaniamencie muzyki płynącej z słuchawek jeździ blisko 80 proc. rolkarzy i 20-25 proc. rowerzystów.

Ponad 58 proc. kierowców przepytanych w sondażu uważa, że rowerzyści i rolkarze są coraz bardziej niebezpiecznymi i nieprzewidywalnymi uczestnikami ruchu.

Kierowcy (64 proc.) najczęściej zwracają uwagę na używanie słuchawek. W drugiej kolejności zwracają uwagę na wymuszanie pierwszeństwa (51 proc.) oraz wjeżdżanie między samochody (38 proc.).

Modne słuchawki

Okazuje się, że w Warszawie co czwarty rowerzysta porusza się po ścieżkach rowerowych i drogach, słuchając muzyki. Natomiast w innych przebadanych miastach: Krakowie, Trójmieście, Zielonej Górze i Poznaniu ze słuchawek korzysta jedna piąta.

Według Badań CPS ponad połowa rowerzystów i rolkarzy wcale nie widzi żadnego związku między bezpieczeństwem na drodze a słuchaniem muzyki czy rozmową telefoniczną.

Mimo tych deklaracji, 80 proc. z nich potwierdziło, że dźwięki ruchu drogowego są dla nich bardzo słabo słyszalne.

- Rzeczywiście na drodze publicznej może być to ryzykowne, ale słuchanie muzyki na ścieżce rowerowej nie jest niczym złym - skomentował 24-letni Karol, rowerzysta z Warszawy.

Zakaz używania

CPS spytało kierowców zawodowych, czy zakazaliby słuchania muzyki podczas jazdy rowerem czy na rolkach. Za prawnym zakazem na drogach publicznych i ścieżkach rowerowych równoległych do takich dróg czy ulic opowiada się aż 81 proc. kierowców. Podobnego zdania jest prof. Mariusz Jędrzejko, który był dyrektorem naukowym badania.

Centrum poddało obserwacji 1251 losowo wybranych rowerzystów i rolkarzy. Następnie ankiety przeprowadzono wśród kolejnych 301 rowerzystów i rolkarzy oraz 403 kierowców zawodowych, głównie autobusów i taksówek.

Inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji mówi, że trudno określić, czy rowerzyści słuchający muzyki stwarzają większe zagrożenie na drodze niż ci bez słuchawek na uszach. - Nie ma statystyk dotyczących rolkarzy czy rowerzystów, którzy uczestniczyli w zdarzeniu drogowym i słuchali muzyki przez słuchawki - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl.

Zaznacza, że nie ma takiego przepisu w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który by wprost zakazywał słuchania muzyki przez słuchawki w trakcie jazdy rowerem po drodze. Nie wszystkie nasze zachowania mogą być opisane w formie nakazów i zakazów - dodaje.

Koncentracja przede wszystkim

Konkolewski zaznacza, że każda osoba, która porusza się rowerem po drodze publicznej, musi stosować się do przepisów prawa, ale "musi być też skoncentrowana, musi myśleć i przewidywać zachowania innych uczestników ruchu drogowego".

- Myślę, że pewne zachowania trzeba traktować zdroworozsądkowo. Rowerzysta lub osoba, która korzysta z łyżworolek, gdy zmienia kierunek jazdy lub pas ruchu, powinna zachować szczególną ostrożność. Trudne manewry wymagają koncentracji, a temu na pewno nie służy słuchanie muzyki przez słuchawki. W pewnych sytuacjach warto jednak z tego zrezygnować, zdjąć słuchawki, wyłączyć muzykę i dopiero po wykonaniu niebezpiecznego manewru włączyć ją z powrotem - apeluje.

Pytany, czy taki przepis nie powinien być wprowadzony, odpowiada, że ktoś może wówczas stwierdzić, że rowerzysta czy rolkarz jest przecież narażony na wszechobecny hałas motocykli lub samochodów ciężarowych.

"Zerwanie dźwiękowe"

"Rozwój ruchu rowerowego i rolkowego jest zjawiskiem kulturowym, wymuszanym nie tylko przez trudności komunikacyjne ale przede wszystkim jako wynik większej świadomości zdrowotnej Polaków. Znajduje on poparcie dużej części samorządów co owocuje powstawaniem tzw. ścieżek rowerowych" - czytamy w raporcie przygotowanym pod opieką naukową prof. Mariusza Jędrzejko.

Autorzy badania wskazują, że część z rowerzystów i rolkarzy nie dostrzega swoich zachowań ryzykownych i bagatelizuje możliwe konsekwencje „zerwania dźwiękowego” z otoczeniem w trakcie słuchania muzyki podczas jazdy rowerem lub na rolkach.

Zobacz: rowerzysta cudem uniknął wypadku dzięki zderzeniu dwóch samochodów

Autor: tol, ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który we wtorek przyjęła Rady Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli wystawić wszyscy uprawnieni lekarze niezależnie od kontraktu z NFZ - zakłada projekt nowelizacji ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Ponadto - zgodnie z regulacją - farmaceuci będą mogli wystawiać refundowane recepty na szczepionki.

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Źródło:
PAP

Grupa Azoty zakończyła pierwszy etap programu naprawczego - podała spółka. Dodała, że zoptymalizowała koszty na poziomie około 350 milionów złotych i pracuje nad aktualizacją strategii i programem dekarbonizacyjnym.

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

"To jedyna droga". Program naprawczy w chemicznym gigancie

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Hydroxyzinum Hasco. Nie spełnia on wymagań jakościowych. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Do końca listopada można wnioskować o środki z programu Dobry Start. Do tej pory wypłacono ponad 1,37 miliarda złotych - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

ZUS wypłacił już prawie 1,4 miliarda złotych. Wnioski do końca listopada

Źródło:
PAP

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl