Rafał Hirsch: podsumowanie roku w gospodarce i na światowych rynkach

e4f2f828-8dde-11e4-ab12-0025b511226eshutterstock.com

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku w światowej gospodarce i na rynkach przedstawia Rafał Hirsch.

10. STREFA EURO ZNÓW SIĘ CHWIEJE

Pod koniec 2014 powróciły nieobecne od 2012 roku obawy o strefę euro, które stanowią dodatkowe ryzyko utrudniające Europie wychodzenie z kryzysu. Tym razem już nie chodzi o poziom długu publicznego (który zresztą wcale się nie zmniejszył), tylko o wzrost popularności polityków, którzy bardziej lub mniej otwarcie głoszą, że chcą rozpadu euro. Beppe Grillo pod wnioskiem o odpowiednie referendum we Włoszech zebrał już pół miliona głosów, w Wielkiej Brytanii wszystkie wybory uzupełniające wygrywa antyunijna UKIP, Partie antyunijne z Francji i Grecji wyraźnie się umocniły w wyborach do Europarlamentu. Grecję prawdopodobnie już w lutym czekają przyspieszone wybory parlamentarne, a w sondażach prowadzi Syriza, która zapowiada, że po dojściu do władzy przestanie spłacać greckie długi. 2011 pokazał, że strefa euro nie może się rozpaść tylko na skutek kryzysu gospodarczego, jeśli nie chcą tego politycy. 2014 pokazał, że politycy którzy tego chcą mają w Europie coraz poważniejszą pozycję

9. CHINY ROSNĄ CORAZ WOLNIEJ

W 2014 Chiny otwarcie zaczęły mówić o spowolnieniu w swoim kraju. Pierwszy raz od lat zaczęły tam tanieć nieruchomości, bankrutować mniejsze firmy, a bank centralny musi coraz aktywniej angażować się w rynek międzybankowy, aby nie doszło do poważniejszego załamania finansowego w bankach, które są pełne złych kredytów. Koniunkturę dodatkowo hamuje ostra polityka antykorupcyjna prezydenta Chin. Mniejszy popyt z Chin oznacza niższe ceny praktycznie wszystkich surowców na świecie, co wywołuje poważne problemy widoczne także w Polsce w takich branżach jak na przykład górnictwo

8. SZWAJCARIA I UJEMNE STOPY PROCENTOWE

W 2014 w Szwajcarii mieliśmy najpierw najciekawsze referendum roku w sprawie oparcia rezerw walutowych kraju w 20 procentach o złoto (pomysł na szczęście odrzucono), a potem najciekawszą decyzję banku centralnego roku. Szwajcaria ma od niedawna oficjalnie ujemne stopy procentowe. Stopa pożyczek na rynku międzybankowym, czyli LIBOR na franka też jest już poniżej zera. Wszystko po to, aby zniechęcić kapitał z zewnątrz do napływu na szwajcarski rynek, bo taki napływ umacnia franka, a Szwajcarom chodzi o to, żeby frank był słabszy, bo to pomaga eksportowi. Ujemne stopy procentowe już się w historii świata zdarzały, ale w ostatnich latach to największy bank centralny na świecie, który się zdecydował na tak drastyczne posunięcie

7. DRAGHI KONTRA WEIDMANN

2014 przyniósł najgłośniejszy konflikt personalny w historii strefy euro – szef ECB Mario Draghi kontra szef Bundesbanku Jens Weidmann. Większość opinii ekonomistów, rynków finansowych i instytucji międzynarodowych jest po stronie Draghiego, który chce mocno poluzować politykę ECB i rozpocząć skup obligacji rządowych z rynku, tak jak robił to chociażby Fed. Weidmann stara się to zablokować. W połowie roku panowie tak się pokłócili, że wg niemieckiej prasy przestali się do siebie na kilka miesięcy odzywać. Potem w prasie (wyłącznie niemieckiej) zaczęły się pojawiać przecieki dokumentów mające skompromitować Draghiego. Nieskutecznie, bo wszystko wskazuje na to, że Draghi już na początku 2015 przeforsuje swoje pomysły wbrew Weidmannowi.

6. FED KOŃCZY QE, GOSPODARKA USA KWITNIE

Rok 2014 przyniósł zakończenie trwającego z przerwami aż 5 lat nadzwyczajnego skupu obligacji rządowych w USA (tak zwane QE), chociaż wcześniej niektórzy obawiali się, że to się nigdy nie skończy. Zdania na temat skuteczności tej metody obniżania długoterminowych stóp procentowych i zapobiegania deflacji są podzielone, ale faktem jest, że dziś USA są gospodarką, która jest na świecie w zdecydowanie najlepszej kondycji – szybko rośnie, a każdego miesiąca powstają tam setki tysięcy nowych miejsc pracy. Do tego giełdowy indeks S&P500 bił w tym roku swój rekord wszechczasów okrągłe 50 razy. Do tego dolar był w tym roku najsilniejszą walutą na świecie (wśród tych ważnych, bo tak generalnie najbardziej w tym roku zyskał szyling somalijski, ale zapewne mało kto widział tę walutę kiedykolwiek na oczy)

5. KARY ZA OSZUSTWA BANKÓW NA FOREXIE

Rok 2014 potwierdził jedną z najpopularniejszych wśród inwestorów indywidualnych teorię spiskową. Potwierdził poprzez wykrycie i ujawnienie spisku. Okazało się, że traderzy z kilku bardzo dużych banków manipulują kursami walutowymi. Wśród zarzutów postawionych przez nadzory bankowe w USA, Szwajcarii i UE był między innymi ten dotyczący wymiany informacji dotyczących pozycji zajętych na rynku przez klientów tych banków po to, aby wspólnymi siłami ich ograć. Banki się przyznały, powyrzucały z pracy kilka ważnych osób z odpowiednich departamentów i zapłaciły kary. Natomiast efektem ubocznym śledztw i dochodzeń wobec banków są coraz mniejsze obroty na rynkach finansowych, bo kolejne banki wycofują się z kolejnych rynków. Tak jakby miały tam wcześniej coś do ukrycia. Hmmm…

4. CHINY JAKO KONKURENCJA DLA MFW

Rok 2014 pokazał nam jak Chiny starają się budować światową pozycję swojej waluty. Nie jest ona wprawdzie jeszcze w pełni wymienialna, ale Pekin zwiększa uzależnienie świata od juana poprzez umowy dwustronne i rozdawanie zaprzyjaźnionym centrom finansowym zezwoleń dopuszczających inwestorów z danego kraju do rynku finansowego w Szanghaju. Chiny są też gotowe pożyczyć dowolną ilość juanów każdemu państwu, które jest w potrzebie – skorzystała z tego w tym roku między innymi Argentyna i Wenezuela. W grudniu ofertę podobnej pomocy (swapu walutowego) pomiędzy bankami centralnymi) dostała nawet Rosja, która jednak ofertę odrzuciła. Dla tych, którzy ją przyjęli efekt jest taki, że nie muszą już prosić o pomoc Międzynarodowy Funduszu Walutowy. Chiny tworząc realną konkurencję dla MFW podważają fundament światowych finansów opartych od dziesięcioleci na amerykańskim dolarze.

3. ZAŁAMANIE RUBLA I KRYZYS ROSYJSKIEGO SYSTEMU FINANSOWEGO

Rosyjski rubel stracił w 2014 na wartości ponad 40 procent, inflacja sięgnęła 10 procent, a stopy procentowe podniesiono tam z 5,5% na początku roku do 17% w grudniu. To efekt zablokowania rosyjskim firmom w wyniku zachodnich sankcji dostępu do rynków finansowych w Europie, USA i Japonii. To także efekt taniejącej ropy naftowej, na której oparta jest rosyjska gospodarka. Rubla ustabilizowano dopiero kilka dni temu nakazując państwowym firmom sprzedawanie dolarów na rynku i kupowanie na nim rubli i poważne zmiany w zasadach księgowania operacji walutowych w bankach. Wcześniej Rosja odeszła od systemu bezskutecznych interwencji walutowych, na które w 2014 zdążyła wydać ponad 70 mld USD. W efekcie Rosja w 2014 doczekała się w pełni płynnego kursu walutowego, ale też poważnych ograniczeń nałozonych na banki i państwowe firmy w handlu walutami. Efektem ubocznym załamania się rubla były poważne przeceny walut państw uzależnionych gospodarczo od Rosji – Kazachstanu, Azerbejdżanu, Gruzji, a przede wszystkim Białorusi, gdzie prezydent Łukaszenko po prostu zakazał handlu walutami obcymi.

2. UKRAINA I ROSJA CZYLI POWRÓT RYZYKA GEOPOLITYCZNEGO

To zapewne najważniejsze wydarzenie roku w wielu rankingach politycznych na świecie. Z punktu widzenia gospodarczego ważne, że to nowy czynnik ryzyka. A ryzyko ma na rynkach swoją cenę. Zarządzający globalnymi funduszami muszą teraz brać pod uwagę nie tylko to czy akcje są drogie czy tanie, albo jakie są prognozy makro dla kraju, którego obligacje kupują. Pod koniec 2014 trzeba też brać pod uwagę ryzyko geopolityczne, po faktycznej aneksji Krymu przez Rosję wiadomo, że granice państw nie są już nienaruszalne. A do tego mamy coraz większe zagrożenie atakami islamistów w Europie, a do tego po ataku na Sony mamy cyberwojnę chyba już na całego. Rok temu rynek żadnego z tych czynników nie musiał brać pod uwagę. Zrobiło się bardziej ryzykownie, a to oczywiście nie będzie pomagać we wzroście gospodarczym.

1. ROPA NAFTOWA TAŃSZA O 40 PROCENT

Najważniejszym wydarzeniem gospodarczym 2014 na świecie był spadek cen ropy naftowej o ponad 40 procent. W tym roku pierwszy raz od wielu lat zderzyły się ze sobą mniejszy popyt na ropę (bo Chiny i reszta świata rosną wolniej) i większa podaż ropy (rewolucja łupkowa w USA plus powrót na rynki Libii i Iranu). Efekt był piorunujący, a dodatkowo został pogłębiony decyzją Arabii Saudyjskiej, aby celowo sprowadzić cenę ropy tak nisko, aby łupki w USA przestały być opłacalne.

Dwa główne efekty spadku cen ropy to niższe koszty produkcji i więcej pieniędzy w kieszeniach konsumentów, co powinno pomóc w ożywianiu gospodarki światowej oraz poważne kłopoty państw opartych o eksport ropy - problemy Rosji znamy, ale w jeszcze większych tarapatach są na przykład Nigeria, czy Wenezuela, a wśród najsłabszych walut tego roku znalazła się nawet korona norweska.

Tańsza ropa jest powiązana z większością zjawisk opisanych wcześniej w tym rankingu - wpływa na postawę Rosji, a więc na geopolitykę, pomaga gospodarce USA, pomaga Chinom budować pozycję juana poprzez pożyczki dla krajów takich jak Wenezuela. Może pomóc wyciągnąć strefę euro ze stagnacji, ale też wpędza Szwajcarię w deflację, a wśród przyczyn tańszej ropy jest m.in. spowolnienie wzrostu w Chinach. Wszystko ze sobą się wiąże. Taki był rok 2014.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy: niska cena ropy uwiera Rosję.
Dorota Sierakowska, analityk surowcowy: niska cena ropy uwiera Rosję. TVN24 BiS

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: TVN124 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią w czwartek nieprzejezdne pozostają dwa odcinki linii kolejowych. Zamknięte są także trzy przejścia graniczne z Czechami - przekazało w czwartek po południu PKP PLK SA na portalu X. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała, że nadal zablokowane są cztery drogi krajowe - trzy w województwie opolskim oraz jedna na terenie województwa lubuskiego.

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

- Kraje, które nawiedziła powódź, będą mogły korzystać z 10 mld euro z funduszu spójności - oznajmiła Ursula von der Leyen w trakcie konferencji prasowej we Wrocławiu. Jak podkreśliła, chodzi o 100-procentowe finansowanie, gdyż "czas jest wyjątkowy i działania muszą być wyjątkowe". Premier Donald Tusk przekazał po spotkaniu z szefową KE Ursulą von der Leyen, że nasz kraj przygotuje plan odbudowy terenów popowodziowych.

Szefowa KE: 10 miliardów euro dla krajów dotkniętych powodzią

Szefowa KE: 10 miliardów euro dla krajów dotkniętych powodzią

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Brazylii nakazał platformie X, należącej do Elona Muska, by nie obchodziła wcześniejszego wyroku o zawieszeniu jej działania na terenie kraju. W przypadku gdy portal nie zastosuje się do wniosku, grozi mu kara w wysokości 920 tysięcy dolarów dziennie.

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Platforma X obchodzi nakaz sądu. Grozi jej ogromna kara

Źródło:
Reuters

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do zwiększenia środków na pomoc dla powodzian, a także na lepsze przygotowanie UE na klęski żywiołowe. Europosłowie chcą, by Fundusz Solidarności był "współmierny do rosnącej liczby i dotkliwości klęsk żywiołowych w Europie".

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Więcej pieniędzy dla powodzian. Jest apel Strasburga

Źródło:
PAP

W sierpniu 2024 roku średnia cena koszyka zakupowego spadła o 17 złotych w skali miesiąca - informuje ASM Sales Force Agency. Autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy" podkreślają, że już tylko w pięciu sklepach za zestaw najpopularniejszych produktów użytku codziennego trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Gdzie zapłacimy najmniej za zakupy?

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Ceny zaczęły spadać. Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Marcin Wojdat 17 września br. złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PWPW i ze składu Zarządu z dniem 11 października br. ze względów osobistych, które uniemożliwiłyby mu dalsze pełnienie obowiązków - przekazało w czwartek redakcji tvn24.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wojdat był szefem PWPW od 25 stycznia tego roku.

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Odchodzi prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Źródło:
MSWiA

Platforma rezerwacyjna Booking.com nie może stosować tzw. klauzul parytetowych, czyli zabraniać hotelom oferowania noclegów po niższych cenach na ich własnych stronach lub przez inne platformy - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Booking kontra unijny trybunał. Portal nie może ograniczać ofert

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że bez budowy elektrowni atomowych Polska nie będzie w stanie spełnić unijnych wymogów klimatycznych. - Nie możemy dalej być białą plamą na europejskiej mapie cywilnej atomistyki; elektrownie atomowe mają dla nas absolutnie fundamentalne znaczenie - podkreślił.

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

Źródło:
PAP

Sto sklepów sieci Rabat Detal zostało zniszczonych w wyniku powodzi - przekazała spółka we wpisie w mediach społecznościowych. Jedna z placówek, znajdująca się w Głuchołazach (województwo opolskie), została zalana zaledwie trzy dni po otwarciu.

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego w sierpniu wyniosła niemal 422 tysiące złotych - wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej. To najwięcej w historii. Wartość średniego kredytu była o 9,8 procent wyższa niż przed rokiem.

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2024 roku wyniosło 8189,74 złotego, co oznacza wzrost o 11,1 procent rocznie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy spodziewali się wzrostu o 10,8 procent.

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny sektory turystyczny odrobił straty po pandemii z nawiązką - wynika z danych Eurostatu. Jak podał unijny urząd statystyczny, w 2023 roku wynajęto o 2,3 procent noclegów więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku. Platformy świadczące usługi najmu krótkoterminowego odnotowały najbardziej wyraźny wzrost, bo o prawie 30 procent.

Straty z pandemii odrobione

Straty z pandemii odrobione

Źródło:
PAP

Prawie milion euro kary nałożono na biznesmena, który prowadził krótkoterminowy wynajem niemal 200 willi na greckiej wyspie Mykonos bez odpowiedniej rejestracji.

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Źródło:
PAP

- Dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach te procedury znowu stają się barierą dla ludzi. Niektórzy urzędnicy wymagają danych, które nie są potrzebne - powiedział Donald Tusk na zakończenie posiedzenia sztabu kryzysowego. Premier zwrócił się do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor". Podkreślił, że na szczegółową weryfikację przyjdzie jeszcze czas.

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Źródło:
tvn24.pl

Rezerwa Federalna USA zdecydowała w środę o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych (0,5 p.p.). Była to pierwsza obniżka od lutego 2022 r., kiedy zaczęła się seria podwyżek związana z walką z inflacją. Ostatnie cięcie stóp miało miejsce w 2020 r. Ten odważny, ale nieoczekiwany ruch o pół punktu procentowego otwiera drogę do niższych kosztów pożyczek na wszystkie rodzaje kredytów, od kredytów hipotecznych po karty kredytowe.

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Salon sukien ślubnych z Kłodzka został kompletnie zniszczony. Anna Gdowik prowadziła go w tym miejscu od ośmiu lat. Udało się uratować tylko kilka sukien i maszyny do szycia. - Nie mogę patrzeć na to, co tam się stało - mówi właścicielka. Ale nie przestaje pracować.

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

Źródło:
tvn24.pl

Naczelna Rada Adwokacka (NRA) zaapelowała do ministra sprawiedliwości, by chronić powodzian przed działalnością firm odszkodowawczych i windykacyjnych żerujących na tragedii. Rada chce, by upowszechniać informacje o pomocy prawnej, zwłaszcza tej świadczonej pro bono.

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Źródło:
pap, tvn24.pl

Hubert Różyk złożył w środę rano rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje związane z zapowiedziami programów pomocowych resortu klimatu, w którym zatrudniony był Różyk.

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Kiedyś dała tysiącom kobiet szanse na usamodzielnienie się, teraz składa wniosek o bankructwo. Tupperware, działająca od 78 lat amerykańska marka plastikowych pojemników na żywność, która przynosi straty, złożyła wniosek o upadłość i poszukuje nowych właścicieli, próbując przyciągnąć młodszych klientów.

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Źródło:
BBC

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepisy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach eksportowych z lipca 2023 r. są niezgodne z konstytucją. Decyzja TK ma związek z pracami legislacyjnymi nad zawartymi w noweli przepisami Prawa farmaceutycznego, tzw. Apteki dla aptekarza 2.0. - Czeka nas agresywne przejmowanie rynku aptecznego przez sieci - powiedział w środę prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, odnosząc się do orzeczenia TK.

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzić, czy w miejscach objętych powodzią dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej - poinformował w środę Urząd. Efektem nielegalnych działań może być między innymi wzrost cen produktów pierwszej potrzeby. Za nieuczciwe praktyki przedsiębiorcom mogą grozić potężne kary finansowe.

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

Źródło:
PAP