"Dolar ustanowi rekord wszech czasów" i dobije do 5 zł? Rafał Hirsch: amerykańska waluta rządzi światem

Blog Rafała Hirschasxc.hu

Goldman Sachs prognozuje, że za pół roku dolar będzie kosztować tyle co euro. Na koniec 2016 roku euro ma być warte już tylko 85 centów. Dla polskiej gospodarki dolar nie ma, aż tak dużego znaczenia, jak euro, czy frank szwajcarski, ale zmianę w notowaniach amerykańskiej waluty i tak możemy w końcu poczuć, bo odczuje ją cały świat. Nie będzie to zmiana na lepsze.

Dlaczego dolar drożeje?

Prognoz takich jak ta Goldman Sachs publikuje się ostatnio sporo. Dolar gwałtownie drożeje, bo na jego korzyść działają jednocześnie dwa niezależne od siebie czynniki. Pierwszy to Rezerwa Federalna, czyli amerykański bank centralny, a drugi to Europejski Bank Centralny.

Wzajemny kurs dwóch walut zależy od setek różnych czynników, ale dominująca jest różnica między stopami procentowymi na obszarach, na których obowiązują te waluty. Przez kilka ostatnich lat stopa procentowa w eurostrefie była wyższa niż w USA i wtedy to euro zyskiwało wobec dolara. W maju 2014 za euro płacono 1,40 dolara. Wtedy Mario Draghi powiedział, że dobrze byłoby, gdyby euro nieco osłabło. Miesiąc później Europejski Bank Centralny wprowadził ujemną stopę depozytową i zapowiedział skup obligacji bankowych z rynku. Fed szedł w tym czasie w odwrotnym kierunku – sugerował zakończenie trwającego z przerwami od 2009 roku skupu obligacji rządowych, a w październiku to zrobił. Z kolei w styczniu EBC zapowiedział, że skup obligacji rządowych (działający jak dodatkowa obniżka stóp procentowych w sytuacji, kiedy są one już na poziomie zero) rozpocznie się w strefie euro. Skup ten rozpoczął się w ostatni poniedziałek. Za to członkowie Fed coraz głośniej mówią o potrzebie podwyżek stóp procentowych w USA.

W efekcie już teraz to w USA stopy procentowe są wyższe niż w Europie. Tak więc teraz to dolar się umacnia. Zaczął ten ruch już w maju 2014 roku, zaraz po słowach Draghiego, a potem, jak widzimy co parę miesięcy dostawał nowe paliwo do tego, aby dalej się umacniać. Oczywiście źródłem tych zmian jest sytuacja gospodarcza w USA i w Europie – banki centralne nie obniżają i nie podnoszą stóp według swojego widzimisię – Amerykanie zakończyli skup obligacji, bo sytuacja u nich wyraźnie się poprawiła, Europa obniżyła stopy, o ile się da i dorzuca do tego skup, bo strefa euro jest niebezpiecznie blisko recesji i deflacji.

I co z tego, że dolar drożeje?

Największy problem polega na tym, że dolar umacnia się nie tylko do euro, ale do wszystkich innych walut na świecie. Wyjątkowo duże znaczenie ma to dla gospodarek wschodzących, takich jak np. Turcja, Brazylia, Meksyk, RPA, czy chociażby Rosja i Ukraina. Gospodarki te są w znacznym stopniu zadłużone właśnie w dolarze – chodzi tu głównie o długi przedsiębiorstw, mniej o dług publiczny. Dolar rosnący w siłę działa na te gospodarki tak samo, jak drożejący frank na polskich kredytobiorców. W najlepszym wypadku trzeba więcej wydawać na obsługę kredytu i przez to mniej wydawać na inne rzeczy (czyli w przypadku firm mniej inwestować albo ograniczać działalność i zwalniać ludzi). W najgorszym wypadku droższy dolar może zadłużone firmy doprowadzić do bankructwa, a jeśli od bankructwa ratować je będzie państwo, to z kolei w tarapaty może wpaść budżet tego państwa, a potem cała gospodarka.

Gospodarki wschodzące stoją w obliczu podwójnego uderzenia. U nas "frankowiczów" ratuje to, że w Szwajcarii stopy procentowe spadły, co równoważy wzrost kursu CHF. W przypadku dolara Amerykanie szykują się do podniesienia stóp procentowych (dlatego właśnie dolar nie przestaje drożeć), więc odsetki od długu w USD wzrosną. Czyli wyższe odsetki i do tego na dodatek przeliczane po gorszym kursie. Fatalna perspektywa. A skoro jest fatalna, to światowy kapitał już teraz ucieka z tych rynków, przez co sytuacja jest jeszcze gorsza, bo lokalne waluty tracą przez to na wartości jeszcze szybciej. Rynki wschodzące to często gospodarki oparte na surowcach, tak jak RPA, Nigeria, Rosja, czy Brazylia. Mocniejszy dolar powoduje, że surowce tanieją – to kolejna fatalna okoliczność dla tych państw.

A Brazylia, Meksyk, czy RPA to już nie są mali aktorzy jak 20 lat temu. Dzisiaj, to jest pierwsza dwudziestka gospodarek na świecie. Trudno oszacować co stanie się z gospodarką światową, jeśli w poważniejszy kryzys wpadnie jednocześnie kilka gospodarek, które jeszcze niedawno rosły po 5-8 proc. rocznie. Często to ważne rynki zbytu dla Niemców, Japończyków czy chociażby Holendrów albo Szwajcarów. Ewentualne bankructwa mogą wywoływać straty w finansujących tamtejsze firmy bankach z USA i Europy Zachodniej.

Jak długo to potrwa?

Teraz główną przyczyną tego, że dolar drożeje jest oczekiwanie na pierwszą od wielu lat podwyżkę stóp procentowych w USA. Sam moment wprowadzenia podwyżki jest nieważny, bo liczy się to, że rynek czekając na nią już ją dyskontuje. Wszyscy się też zgadzają, że jak już Fed te stopy pierwszy raz podniesie, to będzie to początek cyklu, a nie jednorazowe wydarzenie. Czyli potem będą kolejne podwyżki, które dalej będą stanowić bodziec do umacniania się dolara.

Z drugiej strony skup obligacji rządowych w strefie euro ma trwać co najmniej do września 2016 roku – zapowiedziano to oficjalnie. Jest więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że przez najbliższe półtora roku główny czynnik wpływający na kursy walut – czyli różnica w poziomie stóp procentowych – będzie wciąż napędzać umacnianie się dolara. Chyba że do USA wróci kryzys albo w strefie euro rozkwitnie wzrost gospodarczy. Jedno i drugie jest dziś mało prawdopodobne.

Co ze złotym?

Złoty jak dotąd płynie z prądem – wszystkie waluty wschodzące słabną, więc PLN również. Dolar w czerwcu 2014 r. kosztował u nas 3 PLN, dziś jest to niema 4 PLN.

Polska nie wygląda jak typowa ofiara mocnego dolara – polskie firmy prawie w ogóle nie są zadłużone w USD. Dług zagraniczny w Polsce to przede wszystkim euro no i jak wiadomo frank szwajcarski w przypadku kredytów hipotecznych. Po drugie nie jesteśmy gospodarką opartą na surowcach – wręcz przeciwnie, my importujemy surowce i to sporo. Dla nas więc tańsza ropa i gaz to okoliczność pozytywna – zupełnie inaczej niż w Rosji, czy Nigerii. Rynek niestety na razie nie ma czasu, aby odkryć tak subtelne niuanse odróżniające nas od innych rynków. Na razie dolar umacnia się w stosunku do wszystkiego.

Dolar w Polsce najdroższy w historii był w 2000 r., kiedy kosztował prawie 4,70 PLN. Jeśli Goldman Sachs ma rację i na koniec 2016 r. euro będzie kosztować już tylko 85 centów, to przy kursie 4,15 PLN za euro kurs dolara wychodzi nam na poziomie 4,88 PLN. Niewykluczone więc, że w ciągu najbliższych miesięcy dolar ustanowi nam w kraju nowy rekord wszech czasów.

Dobre dane z USA, dolar drożeje
Dobre dane z USA, dolar drożejeTVN24 Biznes i Świat

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie, czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 proc. akcji spółki.

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać.  Jest już kupiec

Spadkobiorcy dużej polskiej firmy chcą ją sprzedać. Jest już kupiec

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl