"Dolar ustanowi rekord wszech czasów" i dobije do 5 zł? Rafał Hirsch: amerykańska waluta rządzi światem

Blog Rafała Hirschasxc.hu

Goldman Sachs prognozuje, że za pół roku dolar będzie kosztować tyle co euro. Na koniec 2016 roku euro ma być warte już tylko 85 centów. Dla polskiej gospodarki dolar nie ma, aż tak dużego znaczenia, jak euro, czy frank szwajcarski, ale zmianę w notowaniach amerykańskiej waluty i tak możemy w końcu poczuć, bo odczuje ją cały świat. Nie będzie to zmiana na lepsze.

Dlaczego dolar drożeje?

Prognoz takich jak ta Goldman Sachs publikuje się ostatnio sporo. Dolar gwałtownie drożeje, bo na jego korzyść działają jednocześnie dwa niezależne od siebie czynniki. Pierwszy to Rezerwa Federalna, czyli amerykański bank centralny, a drugi to Europejski Bank Centralny.

Wzajemny kurs dwóch walut zależy od setek różnych czynników, ale dominująca jest różnica między stopami procentowymi na obszarach, na których obowiązują te waluty. Przez kilka ostatnich lat stopa procentowa w eurostrefie była wyższa niż w USA i wtedy to euro zyskiwało wobec dolara. W maju 2014 za euro płacono 1,40 dolara. Wtedy Mario Draghi powiedział, że dobrze byłoby, gdyby euro nieco osłabło. Miesiąc później Europejski Bank Centralny wprowadził ujemną stopę depozytową i zapowiedział skup obligacji bankowych z rynku. Fed szedł w tym czasie w odwrotnym kierunku – sugerował zakończenie trwającego z przerwami od 2009 roku skupu obligacji rządowych, a w październiku to zrobił. Z kolei w styczniu EBC zapowiedział, że skup obligacji rządowych (działający jak dodatkowa obniżka stóp procentowych w sytuacji, kiedy są one już na poziomie zero) rozpocznie się w strefie euro. Skup ten rozpoczął się w ostatni poniedziałek. Za to członkowie Fed coraz głośniej mówią o potrzebie podwyżek stóp procentowych w USA.

W efekcie już teraz to w USA stopy procentowe są wyższe niż w Europie. Tak więc teraz to dolar się umacnia. Zaczął ten ruch już w maju 2014 roku, zaraz po słowach Draghiego, a potem, jak widzimy co parę miesięcy dostawał nowe paliwo do tego, aby dalej się umacniać. Oczywiście źródłem tych zmian jest sytuacja gospodarcza w USA i w Europie – banki centralne nie obniżają i nie podnoszą stóp według swojego widzimisię – Amerykanie zakończyli skup obligacji, bo sytuacja u nich wyraźnie się poprawiła, Europa obniżyła stopy, o ile się da i dorzuca do tego skup, bo strefa euro jest niebezpiecznie blisko recesji i deflacji.

I co z tego, że dolar drożeje?

Największy problem polega na tym, że dolar umacnia się nie tylko do euro, ale do wszystkich innych walut na świecie. Wyjątkowo duże znaczenie ma to dla gospodarek wschodzących, takich jak np. Turcja, Brazylia, Meksyk, RPA, czy chociażby Rosja i Ukraina. Gospodarki te są w znacznym stopniu zadłużone właśnie w dolarze – chodzi tu głównie o długi przedsiębiorstw, mniej o dług publiczny. Dolar rosnący w siłę działa na te gospodarki tak samo, jak drożejący frank na polskich kredytobiorców. W najlepszym wypadku trzeba więcej wydawać na obsługę kredytu i przez to mniej wydawać na inne rzeczy (czyli w przypadku firm mniej inwestować albo ograniczać działalność i zwalniać ludzi). W najgorszym wypadku droższy dolar może zadłużone firmy doprowadzić do bankructwa, a jeśli od bankructwa ratować je będzie państwo, to z kolei w tarapaty może wpaść budżet tego państwa, a potem cała gospodarka.

Gospodarki wschodzące stoją w obliczu podwójnego uderzenia. U nas "frankowiczów" ratuje to, że w Szwajcarii stopy procentowe spadły, co równoważy wzrost kursu CHF. W przypadku dolara Amerykanie szykują się do podniesienia stóp procentowych (dlatego właśnie dolar nie przestaje drożeć), więc odsetki od długu w USD wzrosną. Czyli wyższe odsetki i do tego na dodatek przeliczane po gorszym kursie. Fatalna perspektywa. A skoro jest fatalna, to światowy kapitał już teraz ucieka z tych rynków, przez co sytuacja jest jeszcze gorsza, bo lokalne waluty tracą przez to na wartości jeszcze szybciej. Rynki wschodzące to często gospodarki oparte na surowcach, tak jak RPA, Nigeria, Rosja, czy Brazylia. Mocniejszy dolar powoduje, że surowce tanieją – to kolejna fatalna okoliczność dla tych państw.

A Brazylia, Meksyk, czy RPA to już nie są mali aktorzy jak 20 lat temu. Dzisiaj, to jest pierwsza dwudziestka gospodarek na świecie. Trudno oszacować co stanie się z gospodarką światową, jeśli w poważniejszy kryzys wpadnie jednocześnie kilka gospodarek, które jeszcze niedawno rosły po 5-8 proc. rocznie. Często to ważne rynki zbytu dla Niemców, Japończyków czy chociażby Holendrów albo Szwajcarów. Ewentualne bankructwa mogą wywoływać straty w finansujących tamtejsze firmy bankach z USA i Europy Zachodniej.

Jak długo to potrwa?

Teraz główną przyczyną tego, że dolar drożeje jest oczekiwanie na pierwszą od wielu lat podwyżkę stóp procentowych w USA. Sam moment wprowadzenia podwyżki jest nieważny, bo liczy się to, że rynek czekając na nią już ją dyskontuje. Wszyscy się też zgadzają, że jak już Fed te stopy pierwszy raz podniesie, to będzie to początek cyklu, a nie jednorazowe wydarzenie. Czyli potem będą kolejne podwyżki, które dalej będą stanowić bodziec do umacniania się dolara.

Z drugiej strony skup obligacji rządowych w strefie euro ma trwać co najmniej do września 2016 roku – zapowiedziano to oficjalnie. Jest więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że przez najbliższe półtora roku główny czynnik wpływający na kursy walut – czyli różnica w poziomie stóp procentowych – będzie wciąż napędzać umacnianie się dolara. Chyba że do USA wróci kryzys albo w strefie euro rozkwitnie wzrost gospodarczy. Jedno i drugie jest dziś mało prawdopodobne.

Co ze złotym?

Złoty jak dotąd płynie z prądem – wszystkie waluty wschodzące słabną, więc PLN również. Dolar w czerwcu 2014 r. kosztował u nas 3 PLN, dziś jest to niema 4 PLN.

Polska nie wygląda jak typowa ofiara mocnego dolara – polskie firmy prawie w ogóle nie są zadłużone w USD. Dług zagraniczny w Polsce to przede wszystkim euro no i jak wiadomo frank szwajcarski w przypadku kredytów hipotecznych. Po drugie nie jesteśmy gospodarką opartą na surowcach – wręcz przeciwnie, my importujemy surowce i to sporo. Dla nas więc tańsza ropa i gaz to okoliczność pozytywna – zupełnie inaczej niż w Rosji, czy Nigerii. Rynek niestety na razie nie ma czasu, aby odkryć tak subtelne niuanse odróżniające nas od innych rynków. Na razie dolar umacnia się w stosunku do wszystkiego.

Dolar w Polsce najdroższy w historii był w 2000 r., kiedy kosztował prawie 4,70 PLN. Jeśli Goldman Sachs ma rację i na koniec 2016 r. euro będzie kosztować już tylko 85 centów, to przy kursie 4,15 PLN za euro kurs dolara wychodzi nam na poziomie 4,88 PLN. Niewykluczone więc, że w ciągu najbliższych miesięcy dolar ustanowi nam w kraju nowy rekord wszech czasów.

Dobre dane z USA, dolar drożeje
Dobre dane z USA, dolar drożejeTVN24 Biznes i Świat

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Donald Trump ma zacząć kadencję od wydania około stu rozporządzeń. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych. Nowy prezydent chce zerwać także z prawem ziemi.

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

55. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos (WEF) rozpoczyna się już w poniedziałek. Coroczne spotkanie liderów polityki i biznesu odbędzie się pod hasłem "Współpraca w inteligentnym wieku". Obrady i bardziej kuluarowe dyskusje zdominuje temat prezydentury Donalda Trumpa, a także sztucznej inteligencji.

Rusza Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Rusza Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Źródło:
PAP

"Ministerstwo Finansów nie wprowadziło nowego podatku od ogrodzeń" - przekazał resort w niedzielnym komunikacie. Jak wyjaśniono, taka danina obowiązywała już wcześniej, a podlegają jej wyłącznie ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą.

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mark Zuckerberg i Elon Musk oskarżają Unię Europejską o protekcjonizm i cenzurę, naciskając na administrację Donalda Trumpa, by interweniowała. Ta broni swojego prawa do egzekwowania wspólnotowych przepisów w sprawie gigantów cyfrowych, ale wydaje się wahać przed zdecydowaną reakcją, obawiając się pogorszenia stosunków z USA.

Iskrzy na całego. "Prawie jak cło"

Iskrzy na całego. "Prawie jak cło"

Źródło:
PAP

Likwidacja pociągów kategorii Twoje Linie Kolejowe (TLK) może nastąpić w latach 2027 - 2030 - przewiduje PKP Intercity. W obecnym rozkładzie kursuje 46 pociągów TLK; w poprzednim było ich 54. Połączenia przez nie obsługiwane są zastępowane bardziej nowoczesnymi wagonami.

Ta kategoria pociągów ma zniknąć

Ta kategoria pociągów ma zniknąć

Źródło:
PAP

Pani Ewelina mieszka z rodzicami, kupuje ubrania z drugiej ręki, nie jada na mieście. Pan Marcin zastanawia się, czy musi wyjechać z kraju. Obydwoje marzą o własnym mieszkaniu. Młodzi Polacy mają problem, by się usamodzielnić i kupić własne M. Eksperci nie wykluczają spadków cen, jednak bardziej prawdopodobne jest utrzymanie obecnych poziomów. Kuleje budownictwo komunalne, a Polska wciąż jest poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o liczbę mieszkań. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co czeka nas na rynku nieruchomości w 2025 roku.

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło ponad 155 tysięcy wniosków o rentę wdowią. Najwięcej w formie papierowej, bo ponad 70 procent. ZUS przypomina, że wypłata świadczenia rozpocznie się 1 lipca - niezależnie od tego, czy złożymy wniosek w styczniu, w lutym, czy nawet jeszcze w lipcu.

Tysiące wniosków o nowe świadczenie

Tysiące wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Monako, znajdująca się niedaleko Rzymu Ostia i chorwackie Ploce zostały wymienione przez brytyjski dziennik "The Telegraph" na liście nadmorskich lokalizacji, które lepiej omijać. Dla równowagi zaproponowano również miasteczka, którymi turyści mogą być zachwyceni.

Te miasta lepiej omijać

Te miasta lepiej omijać

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy Julia Wieniawa jest milionerką? Przyznaje, że tak. Młoda artystka gra, śpiewa i działa w mediach społecznościowych. Zadebiutowała w wieku 14 lat. O szczegółach zarobków nie chce mówić, bo według niej "pieniądze lubią ciszę". Wieniawa przyznaje, że czasem ulega fanaberiom, ale zaczęła to robić dopiero, gdy osiągnęła "podstawę finansową". - Często ludzie, jak zarobią pierwsze większe pieniądze, to już wtedy idą kupić sobie drogi samochód, albo drogą torebkę - stwierdza.

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

"Jestem milionerką". Woli mówić o liczbach na social mediach niż na koncie

Źródło:
tvn24.pl

Gabinet i otoczenie polityczne czterdziestego siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie należeć do najbardziej niekonwencjonalnych w historii. Wśród powołanych przez Trumpa ministrów, doradców i ambasadorów jest co najmniej trzynastu miliarderów, dziesięć osób znanych z telewizji i świata rozrywki oraz wielu wieloletnich współpracowników.

Miliarderzy, biznesmeni i liczne kontrowersje

Miliarderzy, biznesmeni i liczne kontrowersje

Źródło:
PAP

Sama ekonomia zadba o to, że ceny spadną, bo będziemy o tego turystę bardziej walczyli, kiedy nie będziemy mieli stuprocentowego obłożenia podanego na tacy. Będzie bezpieczniej, będą mniejsze kolejki - ocenił Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, komentując zmiany w zakresie przyszłorocznych ferii zimowych.

Ważna zmiana dla turystów. "Będą mniejsze kolejki"

Ważna zmiana dla turystów. "Będą mniejsze kolejki"

Źródło:
PAP

Regulator, czyli Wody Polskie, będzie mógł zablokować podwyżkę ceny wody, jeśli będzie ona nieuzasadniona - zapewniło Ministerstwo Infrastruktury. Resort zabrał także głos w sprawie taryf progresywnych, które po zmianie przepisów będą mogły wprowadzać gminy.

Rewolucja w rachunkach. Nowe taryfy

Rewolucja w rachunkach. Nowe taryfy

Źródło:
PAP

Około 350 osób ma stracić pracę w Black Red White - poinformował tvn24.pl Powiatowy Urząd Pracy w Przeworsku. Wcześniej informowaliśmy o zapowiedzi zamknięcia zakładu w tym mieście i zwolnienia 220 pracowników.

Zwolnienia grupowe w znanej polskiej firmie

Zwolnienia grupowe w znanej polskiej firmie

Źródło:
tvn24.pl

Pożary w hrabstwie Los Angeles mogą być jedną z dwudziestu najkosztowniejszych w historii USA klęsk żywiołowych - wskazują analitycy Goldman Sachs. Straty szacują na nawet 40 miliardów dolarów.

Jedna z największych klęsk żywiołowych w historii kraju

Jedna z największych klęsk żywiołowych w historii kraju

Źródło:
PAP

W norweskiej bazie wojskowej Oerland dyżur bojowy rozpoczęły pierwsze myśliwce zasilane biopaliwem - przekazało ministerstwo obrony w Oslo. Nowe F-35 są przystosowane do paliwa wytwarzanego ze śmieci oraz domowych odpadów.

Wyjątkowe F-35. Pierwszy taki kraj na świecie

Wyjątkowe F-35. Pierwszy taki kraj na świecie

Źródło:
PAP

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w piątkowym komunikacie resortu wydał zalecenia, które powinny wdrożyć osoby i instytucje, by ograniczyć skutki wycieku danych z EuroCert. Rekomendacje obejmują między innymi zablokowanie zdalnego dostępu, zmianę poświadczeń do kont i systemów oraz zaktualizowanie danych logowania. 

Wicepremier apeluje: należy zmienić dane logowania

Wicepremier apeluje: należy zmienić dane logowania

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy BP zapowiedział zwolnienia, które obejmą ponad pięć procent zatrudnionych. To jeden z kroków podjętych przez prezesa firmy Murraya Auchinclossa na rzecz obniżenia kosztów i odbudowania zaufania inwestorów.

Gigant zapowiada duże zwolnienia

Gigant zapowiada duże zwolnienia

Źródło:
Reuters

Ceny paliw na stacjach są najwyższe od sierpnia 2024 roku - donoszą analitycy Reflexu. Jak twierdzą, w najbliższym czasie czekają nas kolejne podwyżki, ze względu na rosnące ceny ropy naftowej. Ile zapłacimy za litr benzyny i oleju napędowego?

Kierowcy sięgają coraz głębiej do kieszeni

Kierowcy sięgają coraz głębiej do kieszeni

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2025 rok oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej - przekazała w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

Jest decyzja prezydenta w sprawie budżetu

Jest decyzja prezydenta w sprawie budżetu

Źródło:
PAP

- Inflacja pod koniec roku może być mniej więcej taka jak obecnie, może o 0,1-0,2 punktu procentowego niższa - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej. Dodał, że inflacja w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej wzrośnie i przekroczy pięć procent.

"Inflacja rośnie, potem maleje, potem znów rośnie"

"Inflacja rośnie, potem maleje, potem znów rośnie"

Źródło:
PAP

Pensje w zarządach spółek z warszawskiej giełdy co roku idą w górę. W 2023 roku przeciętne roczne wynagrodzenie członka zarządu było o cztery procent wyższe rok do roku i wynosiło około 950 tysięcy złotych brutto - wynika z raportu Grant Thornton.

Tak się zarabia w zarządach spółek giełdowych

Tak się zarabia w zarządach spółek giełdowych

Źródło:
PAP

Papież Franciszek zadecydował o wprowadzeniu dodatku w wysokości 300 euro miesięcznie dla watykańskich urzędników posiadających troje lub więcej dzieci - podaje Catholic News Agency (CNA). Według obecnego kursu to równowartość 1280 złotych. Jak zaznacza Watykan, przyznanie świadczenia jest osobistą inicjatywą papieża.

Papież wprowadził 300 plus

Papież wprowadził 300 plus

Źródło:
Catholic News Agency (CNA)

Viktor Orban, premier Węgier, podczas wywiadu udzielonemu państwowemu radiu powiedział, że nadszedł czas na zniesienie sankcji nałożonych przez Unię Europejską (UE) na Rosję - poinformowała Agencja Reutera.

Orban: czas na zniesienie sankcji nałożonych na Rosję

Orban: czas na zniesienie sankcji nałożonych na Rosję

Źródło:
Reuters, Bloomberg

Rząd zajmie się projektem ustawy, wprowadzającym zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny nieletnim jeszcze w styczniu, w najbliższy wtorek lub ostatni wtorek tego miesiąca - poinformowała w piątek ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Zakaz dla nieletnich. Zapowiedź ministry

Zakaz dla nieletnich. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

W tym sezonie letnim Ryanair ograniczy połączenia z siedmioma hiszpańskimi lotniskami. Irlandzkie tanie linie lotnicze tłumaczą, że decyzja została podjęta przez "nadmierne opłaty" pobierane przez operatora lotnisk. Ruch ma zostać przeniesiony do innych portów w Europie.

Popularny przewoźnik ogranicza loty. Cięcia dotyczą jednego kraju

Popularny przewoźnik ogranicza loty. Cięcia dotyczą jednego kraju

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny