Amerykanie opuścili Polskę. Ogromny spadek w rankingu inwestycji

Z kraju

Spadek Polski w prestiżowym rankingu

Rok temu po raz pierwszy Polska znalazła się w raporcie inwestycyjnym UNCTAD w pierwszej dwudziestce krajów pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). W tym roku Polska jest na bardzo dalekiej pozycji – pisze "Puls Biznesu". Wyprzedza nas nawet Chile.

"Z niecałymi 7,5 mld dolarów inwestycji w 2015 r. Polska jest daleko poza czołówką, bo zajmujące dwudziestą pozycję Chile ma na koncie 16 mld dolarów" – czytamy w artykule. A dalsze miejsca nie są odnotowywane w rankingu.

Przez brak gazu

Spadek inwestycji w Polsce był bardzo wyraźny i wyniósł aż 40 proc. Jednak jeszcze większy odnotowali Węgrzy (83 proc. do 1,3 mld euro), czy Czesi (78 proc. do 1,2 mld euro), co sugeruje, że cały nasz region zmagał się z odpływem inwestorów. Autorzy raportu wskazują, że za gwałtownym spadkiem poziomu inwestycji w Polsce stoi głównie decyzja spółek energetycznych (Chevron, ExxonMobil, ConocoPhillips) o zaprzestaniu poszukiwania gazu łupkowego w naszym kraju.

Wbrew trendom

Deklasyfikacja Polski odbywa się przy tym niejako "wbrew światowym trendom" – odnotowuje "Puls Biznesu". "Napływ BIZ na świecie urósł o 38 proc. do 1,76 bln dolarów, a do krajów rozwiniętych odbił od najwyższego poziomu od 2007 r. – do 962 mld". - To, że Chile, kraj o połowę mniejszy od Polski, miał dwa razy więcej BIZ, świadczy, że mamy wciąż duży, ale niewykorzystany, potencjał – powiedział dziennikowi Dorota Dąbrowska, dyrektor zarządzająca z amerykańskiej izby handlowej.

Niechlubna część

Polska nie została też wymieniona w rankingu krajów, w których przedstawiciele międzynarodowych korporacji spodziewają się największych wartości inwestycji w latach 2014-16. Dwa lata temu byliśmy na 13. pozycji" – zauważa "Puls Biznesu". Polska znalazła się za to "w niechlubnej części raportu", gdzie mowa o krajach, które wprowadziły ostatnio ograniczenia dla inwestorów, takich jak Argentyna, Australia, Węgry i Rosja" – podsumowuje dziennik.

UNCTAD to Konferencja Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (United Nations Conference on Trade and Development), agenda ONZ, utworzona przez Zgromadzenie Ogólne w 1964.

W niedawnym raporcie Banku Światowego Doing Business 2016, oceniającym warunki do prowadzenia biznesu w 189 krajach świata, Polska znalazła się na 25. miejscu. Zobacz materiał TVN24 BiS:

Polska na 25. miejscu w rankingu Doing Business 2016TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//km / Źródło: PAP, TVN24bis.pl,