Gdy w Warszawie prezentowano proponowaną lokalizację Centralnego Portu Komunikacyjnego, w Baranowie trwał protest przeciwko tej inwestycji. Podczas spotkania z mieszkańcami i Radą Społeczną spółka miała zaprezentować obszar nowego lotniska. Po wyjściu z budynku remizy w Baranowie w kierunku przedstawicieli CPK poleciały jajka. "Jestem oburzony" - skomentował zajście wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała.
Protest w Baranowie
Gdy w Warszawie wiceminister Marcin Horała i szef spółki CPK Mikołaj Wild podczas konferencji prasowej prezentowali preferowaną lokalizację Portu Lotniczego Solidarność, w remizie w Baranowie trwały obrady Rady Społecznej przy rządowej inwestycji. Protestujący, wśród których pojawił też lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, weszli do środka - mieli ze sobą jajka, skandowali hasło "oszuści" i zapraszali na zewnątrz przedstawicieli spółki CPK, by skonfrontowali się z mieszkańcami, którzy mają zostać wysiedleni.
Niektórzy uczestnicy spotkania krzyczeli, że "kosztem rolników i zwykłych ludzi ma powstać gigantyczne lotnisko", a "rząd PiS-u chce ich wywłaszczyć bez konsultacji". Zebrani dopytywali się, skąd mają wiedzieć, że zaproponowany przez spółkę wariant obszarowy jest najlepszy i najmniej uciążliwy. Domagali się przybycia na spotkanie wiceministra Horały oraz prezesa spółki CPK Mikołaja Wilda.
Jajka rzucone w przedstawicieli CPK
Lider Agrounii Michał Kołodziejczak mówił, że rząd PiS chce kupić rolników "za cukierki". - Tu Wersalu nie będzie. Obudźcie się - wzywał.
Na pytania mieszkańców próbowała odpowiadać dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem Inwestycji w CPK, Katarzyna Dobrońska, która przekonywała, że w atmosferze krzyków i oskarżeń nie da się kontynuować dyskusji. Ostatecznie przedstawiciel Rady Społecznej przekazał jej stanowisko: - Albo przyjedzie tu Wild, albo Horała, albo kończymy na dziś.
Gdy przedstawiciele CPK chcieli opuścić budynek OSP w Baranowie, protestujący rzucili w ich kierunku jajka. Jak relacjonował reporter TVN24 Artur Molęda, reprezentanci spółki wyszli w końcu z remizy w asyście policjantów.
Reakcja Horały i Wilda na protest w Baranowie
"Osoby podające się za mieszkańców pod wodzą Michała Kołodziejczaka zaatakowały pracowników CPK zaproszonych przez Radę Społeczną. Od dzisiaj RS przestaje być dla nas partnerem w dialogu, skoro nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa naszym ludziom. Odmawiamy udziału w 'ustawkach'" - napisał w czwartek po południu na Twitterze prezes CPK Mikołaj Wild.
"Jestem oburzony zakłóceniem spotkania w Baranowie przez przyjezdnych zadymiarzy z AgroUnii. Zapewniliśmy obecność kilkunastu pracowników CPK, którzy mogli odpowiedzieć na pytania i wątpliwości mieszkańców. Zostało im to niestety uniemożliwione" - stwierdził w tweecie Horała. Dodał też, że "mieszkańcy straszeni są kłamliwymi informacjami na przykład na temat rzekomego wywłaszczania po 5 zł za m2".
Centralny Port Komunikacyjny
Jak mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Horała, teren preferowanej inwestycji jest mniej więcej o połowę mniejszy od wcześniejszego obszaru rezerwacji, czy programu dobrowolnych nabyć.
- Obejmuje on około 520 budynków mieszkalnych (...) na około 3800 działek ewidencyjnych - wskazał wiceszef resortu infrastruktury. Dodał, że według szacunków ten teren zamieszkuje obecnie nieco ponad tysiąc osób.
Jak przekazała spółka CPK, preferowana lokalizacja Portu Solidarność jest ograniczona od północy miejscowościami Szymanów i Kaski, od zachodu przebiega częściowo między miejscowościami Maurycew w Teresinie i Aleksandrów w Wiskitkach, na południu m.in. przez Janówek i Stary Drzewicz, a od wschodu granicą jest ul. Południowa w Starej Pułapinie.
Horała zapewnił, że preferowana lokalizacja spełnia m.in. kryteria środowiskowe, wymogi techniczne i ekonomiczne. Podkreślił, że ważnym czynnikiem przy wyborze tego terenu były względy społeczne.
Według CPK obszar preferowanej lokalizacji Portu Solidarność obejmuje miejscowości: na terenie gminy Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości); na terenie gminy Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości); na terenie gminy Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24