Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 7,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy od prognoz. "Ożywienie powoli postępuje" - napisali analitycy mBank.
"W kwietniu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 7,9 proc. w porównaniu z kwietniem ub. roku, kiedy notowano spadek o 6,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z marcem br. spadła o 2,2 proc." - przekazał GUS.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w kwietniu o 6,0 proc. rdr i spadku o 3,1 proc. mdm.
Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym, w ubiegłym miesiącu produkcja sprzedana przemysłu była o 4,4 proc. wyższa w porównaniu do danych z ubiegłego roku oraz o 7 proc. wyższa niż w marcu bieżącego roku.
Według wstępnych danych w kwietniu 2024 r., w stosunku do kwietnia ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 31 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 20,9 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 15,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 14,5 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 12,5 proc., papieru i wyrobów z papieru oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – po 12,4 proc., artykułów spożywczych - o 11,7 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 11,1 proc.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub. roku, wystąpił w 3 działach, w produkcji urządzeń elektrycznych - o 20,2 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 4,4 proc., w produkcji metali - o 2,8 proc.
Produkcja przemysłowa - komentarze ekspertów
- Produkcja przemysłowa w kwietniu mocno zaskoczyła w górę rosnąc o 7,9% r/r wobec konsensusu 5,9%. Pozytywny efekt dni roboczych (+2 dni r/r) był ewidentnym wsparciem dla produkcji, ale w pełni nie wyjaśnia on niespodzianki. Zobaczyliśmy wyraźne odbicie przetwórstwa - czy to moment, gdy twarde dane w końcu zaczną podążać za nieco lepszymi nastrojami? - skomentowali analitycy Pekao na portalu X.
Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że największy wzrost odnotowano w produkcji chemikaliów (20,9%), a największy spadek w produkcji urządzeń elektrycznych.
Ekonomiści mBank napisali, że produkcja przemysłowa skorygowała słaby wynik z marca. "Oznacza to, że mieliśmy rację obstawiając, że wynik marcowy to raczej wypadek przy pracy. Ożywienie powoli postępuje" - dodali.
Analitycy ING Economics Poland napisali na portalu X, że słabszy odczyt w marcu spowodowany był między innymi tegorocznym kalendarzem.
"Wpływ dni roboczych jest widoczny (choć nie powinien) również w danych odsezonowanych GUS. Pomijając te czysto kalendarzowe efekty dostrzegamy pewne pozytywne tendencje w przemyśle (powolny trend wzrostowy), ale nie tak silnie jak wskazywałyby surowe dane" - skomentowali analitycy PKO BP.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock